کاخی که نیمی از آن ایرانی و نیمی خارجی است

5 دسامبر 2018 - 10:00 dsfr.ir/l83qu

کاخی که نیمی از آن ایرانی و نیمی خارجی است
tripyar.com
کاخ موزه ماکو

در جوار روستای "باغچه جوق" در دو کیلومتری جاده ماکو ـ بازرگان بر دامنه کوه مرتفعی در داخل باغ نسبتاً بزرگی، ساختمان مجلل و تاریخی قصر سردار ماکو از آثار با ارزش و منحصر به فرد شمال غرب کشور قرار دارد.

این قصر سردار ماکو توسط "اقبال السلطنه ماکویی" از حکام مقتدر اواخر دوره قاجاریه و یکی از سرداران مظفرالدین شاه قاجار احداث شد.

ساختمان قصر باغچه جوق به علت ویژگی های ممتاز هنری و معماری، در سال 1353 ش توسط دولت از وراث سردار خریداری شد و بعد از انجام تعمیرات ضروری در آن، از سال 1364 برای بازدید عموم آماده شد و به عنوان کاخ موزه از آن استفاه می شود. بنا به جاذبه های قوی هنری و فرهنگی، این مجموعه مورد علاقه و توجه مردم منطقه و مسافرین داخلی و خارجی کشور است.

خانواده سردار ماکویی تا سال ۱۳۵۳ در این کاخ زندگی می کردند و پس از مرمت و بازسازی محوطه و ساختمان آن از سال ۱۳۵۸ به منظور بازدید عموم افتتاح شد، این کاخ موزه در سال ۱۳۶۶ در اختیار میراث فرهنگی کشور قرار گرفت و در سال ۹۵ به همت میراث فرهنگی و گردشگری استان و همکاری سازمان منطقه آزاد اقدام به مرمت و بازسازی آن شد.

به گفته مسئولین میراث فرهنگی استان پروژه مرمت و استحکام بخشی کاخ موزه باغچه جوق (سردارماکو) تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.

این ساختمان بنایی است که به صورت قرینه ساخته شده است. معماری نیمی از آن ایرانی و نیمی از آن خارجی است و در حقیقت معماری تلفیقی دارد. قسمت ایرانی با ظرافت و به وسیله نقوش گل و بوته و مردان دوره قاجار و قسمت فرنگی نیز با کاغذ دیواری خانه های روسی متعلق به قرن نوزدهم و البته نقش و نگارهای اروپایی به زیبایی هر چه تمام تر تزیین شده است و کاملا چشمان بیننده را به خود جلب می کند. در نمایی خارجی بنا، مجسمه های گچی وجود دارند که سردرها و نرده های گچی لبه بام را تزیین کرده اند.

بخشی از باغ در پیرامون کاخ دارای یک طرح منظم و محصور بوده و با نرده های چدنی از سایر قسمت های باغ جدا می شود. در قسمت غربی کاخ باغچه جوق، حوض بیضی شکلی دیده می شود و در بخش هایی از باغ نیز نشانه هایی از کف سازی سنگی به چشم می خورد. همچنین استخر بزرگی در باغ وجود دارد که جوی آبی از آن سرچشمه می گیرد و به سمت بخش های مختلف باغ جریان می یابد و منظره دل انگیزی نیز دارد.

وارد این بنای زیبا می شویم. در طبقه اول آن سالن ناهارخوری را می بینیم که اتاق سبز نیز نامیده می شود. نکته جالب، سقف این سالن است که در نیمی از آن می توانید نقاشی های مربوط به سفره ایرانی و مردان ایرانی را تماشا کنید و در نیمه دیگر، غذاهای اروپایی و مردان و زنان فرنگی به زیبایی تصویر شده اند.

بخش دیگری از بنا که به سالن ناهارخوری نیز متصل است، سالن انتظار و محل پذیرش ملاقات های رسمی است. بدون شک یکی از زیباترین بخش های داخلی این کاخ، حوضخانه یا تالار آینه آن است که در واقع محل برگزاری مراسم ها و جشن های مختلف بوده است. این بخش با آیینه کاری های موجود در دیوارها که تصویر شما را انعکاس خواهد داد و فواره آب واقع در وسط آن که صدای دلنشین آب آن گوش ها را نوازش می دهد، طراحی بسیار چشم نواز و هنرمندانه ای را دارد.

تعدادی از اتاق های طبقه همکف تبدیل به موزه اشیای تاریخی، مردم شناسی و نمایشگاه جاذبه های تاریخی استان شده است.

از طریق راه پله های موجود در دو طرف بنا می توان به بخش های دیگر کاخ همچون اتاق خواب، دفتر کار و شاه نشین ها دسترسی پیدا کرد. در این راه پله ها نیز مجسمه های سنگی زیبایی به چشم می خورند. در سراسر طبقه دوم می توانید مبل ها، میزها و کمدهایی را مشاهده کنید که توسط هنرمندان مختلف خارجی ساخته شده اند.

کاخ موزه باغچه جوق یکی از قصرهای رویایی کشور است که اوج ظرافت و معماری را دل خود نهفته دارد با قدمت ۱۵۰ سال در مرز تخریب قرار گرفته است که اگر اقدامات ترمیمی و احیایی هرچه زود تر نتیجه ندهد شاهد از بین رفتن این شکوه تاریخی خواهیم بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1