30 ژانویه 2023 - 05:34

۴روند بازاریابی دیجیتال سفر در سال ۲۰۱۹

2 دسامبر 2018 - 10:00 dsfr.ir/vp9lu

بازاریابی دیجیتال

در فضای کنونی صنعت گردشگری که بنگاه ها و کسب وکارهای موجود در آن به منظور جذب مشتری و گردشگری در سطوح مختلفی با یکدیگر رقابت می کنند، بازاریابی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. در حوزه گردشگری که اساسا با مقوله سفر پیوند خورده است و ماهیتی فرامرزی دارد، نقش بازاریابی دیجیتال از سایر حوزه های بازاریابی پررنگ تر است و بخش های گردشگری پیشرو در جهان سالانه بودجه قابل توجهی را به این منظور اختصاص می دهند.

بازاریابی دیجیتال که از ابزارهای دیجیتال به منظور جذب مشتری بهره می گیرد، عرصه ای پویا محسوب می شود که به دنبال تحولات پرشتابی که در حوزه نوآوری های دیجیتالی شاهد هستیم، هر روز شکل جدیدی به خود می گیرد. امسال نیز روز جهانی گردشگری از طرف سازمان جهانی گردشگری «گردشگری و تحول دیجیتال» نام گذاری شد و توجه ها به ظرفیت های موجود در عرصه دیجیتال برای بهره گیری از آنها برای بازاریابی بیشتر از هر زمانی جلب شد.

به منظور اهمیت بالا و نقش تعیین کننده ای که بازاریابی دیجیتال در توفیق یک کسب وکار فعال در گردشگری ایفا می کند، بنگاه ها همواره به دنبال بهینه ترین و کارآترین روش های بازاریابی دیجیتال هستند. در همین خصوص، کارشناسان بازاریابی دیجیتال با رصد رفتار مصرف کنندگان در فضای دیجیتال، پیش بینی هایی درباره روندهای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ انجام داده اند که عمده ترین آنها «نقش آفرینی تعیین کننده دستیارهای صوتی و جست وجوگرهای صوتی»، «افول ثمربخشی تبلیغات در فیس بوک»، «ارتقای اعتبار گوگل در زمینه نقد و بررسی اماکن گردشگری» و «جذابیت روزافزون استوری های واتس آپ و اینستاگرام در جذب مخاطب» است. کارشناسان تاکید می کنند که بنگاه های فعال در حوزه سفر و گردشگری جهت کامیابی در جذب مشتری باید شیوه های بازاریابی خود را با واقعیت های کنونی که سرعت تغییر آنها نیز بسیار بالا است، به‎ روز کنند.

دستیار و جست و جوگرهای صوتی

چنانچه می دانیم بازاریابی دیجیتال به گونه ای از بازاریابی اطلاق می شود که طی آن از ابزارها و فعالیت هایی استفاده شده که فارغ از آنلاین یا غیرآنلاین بودن، ماهیت دیجیتال دارند. خدمات اینترنتی، وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و تلفن های همراه هوشمند بخشی از این ابزارها هستند که با به کارگیری آنان، به بازاریابی صورت گرفته هویتی دیجیتال می بخشند.

کارشناسان بازاریابی دیجیتال یکی از مهم ترین و مورد توجه ترین زیرساخت های دیجیتالی برای تبلیغ بنگاه های گردشگری را دستیارهای صوتی می دانند و گواه این گفته خود را فروش بالای باورنکردنی محصولاتی همچون Google Home و Amazon Alexa در جمعه سیاه (Black Friday) که گذشت عنوان می کنند. استقبال بی نظیر از این محصولات و همچنین رشد روزافزون جست وجوهایی که در اینترنت توسط امکان جست وجوی صوتی صورت می گیرد، باعث شده است که فعالان بازاریابی دیجیتال ظرفیت های موجود در جذب گردشگر و مشتری گردشگری از طریق این زیرساخت را مورد توجه قرار دهند و مهم ترین روند بازاریابی دیجیتالی در حوزه گردشگری در سال ۲۰۱۹ را دستیارهای صوتی و جست وجوگرهای صوتی بدانند.

هرچند کارشناسان تاکید می کنند شاید اثر تبلیغ جاذبه ها و خدمات توریستی از طریق صوت قابل مقایسه با نمایش یک تصویر یا ویدیو نباشد، اما آنچه که مورد تاکید است، حضور گسترده تر زیرساخت های صوتی در زندگی مخاطبان تبلیغات در مقایسه با گذشته است. همچنین یکی دیگر از زیرساخت هایی که در سال های اخیر در حوزه بازاریابی دیجیتال در صنعت گردشگری نقش آفرینی نسبتا موثری داشته است، فناوری های مرتبط با واقعیت های مجازی و خصوصا دوربین های واقعیت مجازی در اماکن توریستی بوده اما صاحب نظران بازاریابی دیجیتال تاکید می کنند دیگر نمی توان چندان به ثمربخشی تبلیغات در این بستر، حداقل در سال ۲۰۱۹ مطمئن بود و نسبت به شکوفایی این زیرساخت در عرصه تبلیغات بنگاه های گردشگری خوشبین نیستند.

شبکه های اجتماعی؛ تناقضی به نام فیس بوک

فیس بوک در سال های اخیر تبدیل به یک پلت فرم اجتماعی عظیم شده است و با فضای ساده و محدودی که در ابتدای پیدایش داشت، تفاوت های عمیقی دارد. به باور کارشناسان، انبوه ویدئوها، عکس ها و یادداشت هایی که کاربران به اشتراک می گذارند، به علاوه امکان چت و اپلیکیشن هایی که سوار بر این شبکه اجتماعی اجرا می شوند اکوسیستم پیچیده ای را به وجود آورده که موجب سخت تر دیده شدن تبلیغات توسط کاربران می شود. همچنین صاحب نظران بازاریابی دیجیتال باور دارند که در چنین فضای شلوغی، بنگاه ها چندان نمی توانند امیدوار باشند که تبلیغات فیس بوکی اثر مثبتی بر مخاطب بگذارد و حتی با وجود الگوریتم های پیچیده و هوشمندی که برای شناسایی ذائقه مخاطب وجود دارد، هر تبلیغ به درستی در برابر دیدگان جامعه هدف قرار بگیرد.

اما این تمام واقعیت در مورد فیس بوک نیست. این شرکت بزرگ برنامه هایی برای به روزرسانی و هوشمندتر کردن سیستم تبلیغات خود دارد که ممکن است فضای کنونی موجود در این شبکه اجتماعی را دچار تحول کند. به علاوه، این روزها برگ برنده های اصلی فیس بوک دو شرکت زیرمجموعه آن است که با رشدی قابل توجه نسبت به سال های گذشته در عرصه بازاریابی دیجیتال نقش آفرینی می کنند؛ واتس اپ و اینستاگرام. کارشناسان بازاریابی در مقطع کنونی، یکی از ثمربخش ترین شیوهای بازاریابی در حوزه سفر و گردشگری را استوری ها می دانند و هر چند فیس بوک نیز به این زیرساخت مجهز است، اما استوری ها در دو شبکه اجتماعی اینستاگرام و واتس اپ طرفداران به مراتب بیشتری دارد.

فیس بوک به عنوان شرکت مادر اینستاگرام گزارش کرد که در تابستان امسال تعداد کاربران این شبکه اجتماعی از مرز یک میلیارد نفر عبور کرد و از این تعداد بیش از ۴۰۰ میلیون نفر مخاطب جدی روزانه استوری ها محسوب می شوند؛ این درحالی است که فیس بوک با وجود آن که تعداد کاربران بیشتری نسبت به اینستاگرام دارد، تنها ۱۸۰ میلیون نفر مخاطب فعال دارد که روزانه استوری ها را دنبال می کنند. کارشناسان پیش بینی می کنند با توجه به ظرفیت های تبلیغاتی موجود در اینستاگرام و استقبال فعالانه کاربران آن از محتوای استوری هایی که مضامین تبلیغاتی در حوزه سفر و گردشگری دارند، در سال ۲۰۱۹ بنگاه ها و کسب وکارهای بیشتری که در حوزه توریسم فعال هستند، به اینستاگرام توجه نشان دهند و همچنین ظرفیت های تبلیغاتی تلویزیون اینستاگرام (IGTV) را که اخیرا عرضه شده، بسنجند.

اهمیت روزافزون گوگل

اما این تنها فیس بوک نیست که جذابیت های خود برای فعالان بازاریابی دیجیتال در حوزه گردشگری را از دست داده است. کارشناسان سال چندان درخشانی را برای یکی از وب سایت های سنتی حوزه توریسم در جهان متصور نیستند؛ «تریپ ادوایزر» که کار خود را با ارائه نقد و بررسی درخصوص اماکن توریستی و رستوران ها و هتل ها آغاز کرده بود، در سال های اخیر موفق شده بود تبدیل به مرجعی پرطرفدار و قابل اعتماد برای گردشگران شود، اما اکنون کارشناسان بازاریابی دیجیتال بر این باورند که این شرکت در رقابت با سایر وب سایت های ارائه نقد و بررسی قافیه را باخته است و این مساله شاید بیش از هرچیز به این دلیل است که تریپ ادوایزر تصمیم گرفت خود را در حد یک شبکه اجتماعی توسعه دهد که این امر تاکنون موفقیت چندانی برای آن به همراه نداشته است.

در مقابل، شاید در وهله نخست شرکت گوگل با موتور جست وجوی فراگیر خود شناخته شود و هر گردشگری مضاف بر انتخاب مقصدی برای سفر، به دنبال انتخاب کالا یا خدمات موردنیاز خود ضمن سفر سری به این موتور جست وجو بزند. اما آن چه بر اهمیت گوگل در فضای بازاریابی دیجیتال افزوده است، سیستم امتیازدهی آن به اماکن و محصولات است. برای مثال و بنا به برآورد کارشناسان، گوگل بالاتر از فیس بوک و تریپ ادوایز و بعد از وب سایت بوکینگ، به عنوان دومین منبع اطلاعاتی کاربران فضای مجازی در بررسی کیفیت هتل ها برگزیده شده است.

کارشناسان پیش بینی می کنند که گوگل در سال ۲۰۱۹ در میان وب سایت های ارائه کننده نقد و بررسی اقامتگاه ها و هتل های جهان به رتبه نخست برسد و از این منظر به هتلداران پیشنهاد شده که جهت بازاریابی خدمات خود بیش از هر چیز توجهشان را معطوف گوگل کنند. به علاوه با توجه به ارائه نرم افزاری همچون Google Maps از جانب این غول تکنولوژی که بر بستر آن می توان هتل ها، رستوران ها و پروازها و سایر امکانات حمل و نقل را جست وجو کرد و سنجید، صاحبان کسب و کارهای مرتبط با گردشگری باید حساسیت ویژه ای نسبت به ویترین خود در این زیرساخت دیجیتالی صنعت سفر داشته باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1