ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت

27 نوامبر 2018 - 18:00 dsfr.ir/tl75d

ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت
irib.ir
منبت

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از ثبت شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت، خبر داد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، مصیب امیری گفت: پس از بررسی های انجام شده، از سوی شورای جهانی صنایع دستی، نام شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت ثبت شده است.

با نگرشی به پیشینه تاریخی، فرهنگی و هنری استان فارس و آثار تاریخی به جای مانده از دوران های گذشته، به خوبی می توان دریافت که فارس از روزگاران کهن، مهد پرورش هنرمندان و صنعتگران کارآمد و چیره دست بوده است.

سال 95 شهر آباده گواهی های مختلفی نظیر ثبت نشان جغرافیایی ملی و بین المللی "منبت آباده" و ثبت فنون اجرای منبت آباده در فهرست آثار ناملموس میراث فرهنگی ایران کسب کرده بود.

او با بیان اینکه پرونده ثبت آباده به عنوان شهر ملی و جهانی منبت، امسال به شورای راهبردی صنایع دستی کشور ارسال شد، گفت: منبت آباده 17 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی و 5 نشان زرین جشنواره فجر را دریافت کرده و 150 کارگاه منبت فعال خانگی یا تجاری و 5 هزار هنرمند منبت کار دارد.

امیری از حمایت و همراهی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، قدردانی و اضافه کرد: این موفقیت را مرهون همراهی استاندار و معاونان استانداری فارس، نماینده مردم آباده در مجلس و فرماندار این شهرستان، اتحادیه صنایع دستی فارس و اتاق بازرگانی شیراز و بالاخص تلاش هنرمندان منبت کار آباده می دانیم.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس ابراز امیدواری کرد که با ثبت جهانی آباده به عنوان شهر منبت شاهد توسعه بیش از پیش این هنر اصیل باشیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1