معماری کهن ایرانی نفس های آخر را می کشد

4 اوت 2015 - 15:00 dsfr.ir/us7m6

معماری کهن ایرانی با آنکه الهام بخش معماری در بسیاری از نقاط جهان از جمله اروپا بوده است، اکنون نفس های پایانی اش را می کشد.

به تاکید کارشناسان، در حال حاضر معماری بومی و ایرانی هیچ اندیشه و رابطه ای با گذشته و نیاکانش ندارد و بیشتر به کپی برداری روی آورده است و کنگره تخصصی مدیریت شهری و دومین نمایشگاه شهرداری های موفق خدمات شهری و صنایع وابسته استان مازندران فرصتی فراهم آورد تا کارشناسان به تجزیه و تحلیل و آسیب های فراروی معماری ایرانی بپردازند.

مدیرکل استاندارسازی گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور، شامگاه دوشنبه در این کنگره، با بیان این که معماری امروز ایران هیچ اندیشه ای از گذشتگان و نیاکان ندارد گفت: یک معماری کاریکاتور گونه ای به اسم معماری است. مرتضی طالع ماسوله با ابراز تاسف از عدم استقبال مردم و جوانان از این نمایشگاه گفت: معماری مساله مهمی است که به سیرت آن باید پرداخت نه صورت آن.

مدیرکل استانداردسازی گردشگری با عنوان اینکه، معماری عصر حاضر اکنون نگر است نه آینده نگر و با اشاره به این که معماری ایران در اروپا و بخصوص بارسلون بسیار دیده می شود افزود: معماری کهن ایرانی دارای شعور ذهنی و بصیرت بوده است که الهام بخشی بسیاری را برای همه ملل به ارمغان اورده است.

وی با بیان این که خیمه توسعه ایران بر پایه نفت بوده افزود: خیمه توسعه ژاپن که 3 دهه پس از ما شروع شد بر پایه سلول های مغزی این کشور بوده است. این استاد دانشگاه با تاکید بر این که قرن 21 دنیای فکر و اندیشه است، متذکر شد: تا موضوعی اتفاق می افتد ما اخبارسازی می کنیم نه افکارسازی، در حالی که در جوامع پیشرفته جریانات تبدیل به افکار سازنده می شود. اگر به جای اصل ها بر اسب ها سوار شویم هیچ گاه به توسعه دست نخواهیم یافت.

طالع ماسوله، بومی سازی و مفهوم سازی را به جای کپی برداری راهکار توسعه برشمرد و افزود: ما با فرهنگ غنی نیاکانمان بزرگ شده ایم. وی با بیان این که پتانسیل مازندران به مراتب از اقتصاد نفت جنوب بسیار قوی تر است ابراز داشت: در هر خانواده مازندرانی یک تحصیل کرده بیکار وجود دارد که با رونق گردشگری حل خواهد شد.

این استاد دانشگاه گفت: به زبان آوردن اینکه زیرساخت نداریم سخن درستی نیست، چرا که زیرساخت وجود دارد اما کم است ولی ما زیرساخت های ذهنی نداریم و نمی توانیم پیشرفت کنیم.

وی اهداف گردشگری در توسعه هزاره سوم را حذف کامل فقر و گرسنگی، تضمین پایداری محیطی و ایجاد مشارکت جهانی دانست و خاطرنشان کرد: برای توسعه گردشگری، فرهنگ رفتاری، مبلمان شهری، تسهیلات، خدمات و جاذبه ها باید مورد توجه شهرداران و فرمانداران قرار گیرد. آموزش از برنامه های اولویت دار در توسعه توریسم شهری است که برای توسعه توریسم شهری لازم است. وی خواستار آموزش راننده های حمل و نقل عمومی، صنوف مختلف و مردم همچنین فرهنگ پذیرایی از مهمانان و گردشگران شد.

طالع با بیان اینکه شهرداری ها در توسعه گردشگری به عوامل درون شهری و زیرساخت ها باید توجه کنند، تصریح کرد: عوامل بهداشتی، اجتماعی، زیر ساخت ها، تنوع زیستی، خدمات امنیتی، مراکز خرید و بازارهای سنتی باید مورد توجه مسئولان امور شهری قرار گیرد.

علی نبیان معاون امور عمرانی استانداری مازندران نیز، اظهار کرد: مدیریت شهری باید سازوکارهای پیشگیرانه از بلایای طبیعی را اجرایی کند. وی با اشاره به خسارات سیل اخیر در زیر آب و سوادکوه گفت: میزان بارندگی در نوشهر 177 میلی متر در مدت 2 روز گزارش شده است و بارندگی شدید اتفاقات ناگوار و خسارت زیادی در مازندران بر جای گذاشت.

نبیان تصریح کرد: سال گذشته طرح جامع مهار سیلاب در استان با اعتباراتی که در این بخش اختصاص یافت انجام شد که بخش دیگری از این طرح امسال اجرا خواهد شد. وی با تاکید بر مدیریت شهری از سوی مسئولان امور شهری و شوراهای شهر متذکر شد: در سال های گذشته شرق مازندران با سیلاب، تخریب و تلفات جانی همراه بود ولی امسال با تدابیر انجام شده سیل تلفات جانی نداشته است.

معاون عمرانی استاندار مازندران با بیان این که در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان سه میلیون مسافرشب در این استان اقامت داشتند، خاطرنشان کرد: مدیریت درستی برای پذیرش گردشگر در حوزه خدمات شهری باید انجام شود.

نمایشگاه شهرداری های موفق مازندران تا 14 مردادماه دایر است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1