23 ژوئن 2024 - 18:30
رئیس جامعه تورگردانان ایران اعلام کرد:

ورود واگن‌های لوکس تاریخی به ناوگان ریلی

29 آوریل 2015 - 06:15

راه‌آهن ایران تعدادی واگن لوکس و تاریخی که باقی‌مانده از زمان رژیم پهلوی است، در اختیار دارد و درصدد وارد کردن آنها به ناوگان ریلی کشور است.

رئیس جامعه تورگردانان ایران در حالی از وقوع این اتفاق در آینده‌ای نزدیک سخن گفت که 11 روز پیش سومین قطار لوکس مسافرتی ایران را ترک کرد و همچنان گردشگران بسیاری برای نوبت‌های بعدی سفر «عقاب طلایی» به ایران ثبت‌نام می‌کنند.

وی در توضیح این خبر گفت: ورود واگن‌های لوکس به ناوگان داخلی، علاوه‌ بر اینکه خود جذابیتی توریستی به ‌شمار می‌رود، امکان تعریف مسیرهای جدید را برای گردشگران خارجی فراهم و زمان توقف آنها را در ایران بیشتر می‌کند که این به معنای کسب درآمد بیشتر از این طریق و منتفع شدن نقاط بیشتری از کشور از عواید توسعه گردشگری خارجی است. مشکل اساسی بر سر راه ورود تعداد بیشتر قطارها خطوط ریلی راه‌آهن کشور است. در واقع برای اینکه قطاری بتواند وارد ناوگان ریلی شود باید مطابق با استانداردهای این خطوط طراحی شده باشد؛ در حال حاضر تنها یکی از قطارهایی که شرکت عقاب طلایی به عنوان طرف قرارداد ما در اختیار دارد، برای ورود به ناوگان ریلی کشور مناسب است.

پورفرج افزود: شرکت خدمات مسافرتی‌ طرف قرارداد با شرکت «عقاب طلایی»، در پی رایزنی‌های بیشتر با این مجموعه است تا این امکان محقق شود که تعداد بیشتری قطار متناسب با سیستم ریلی ایران را در اختیار بگیرند. از سوی دیگر، شرکت خدمات گردشگری مذکور، گسترش همکاری با سایر شرکت‌های خارجی را نیز در دستور کار خود قرار داده و با تعدادی از آنها وارد مذاکره شده که در صورت ایجاد توافق، با آنها قرارداد خواهد بست؛ از این طریق امکان ورود تعداد بیشتری گردشگر با قطار به کشور فراهم خواهد شد.

صورت جدید گردشگری خارجی در کنار تمامی تاثیرات مثبتی که بر اقتصاد کشور از طریق رونق گردشگری خواهد داشت، می‌تواند جان تازه‌ای در کالبد ناوگان حمل و نقل ریلی کشور بدمد. در واقع می‌توان گفت نیاز ایجاد شده در کنار مجرای درآمدی جدیدی که برای راه‌آهن ایجاد شده، اگر به درستی درک شود، سیستم راه‌آهن را متحول خواهد کرد.

1