پیشنهادی برای ثبت جهانی آیین های کشتی با چوخه در یونسکو

22 نوامبر 2018 - 12:00 dsfr.ir/lp82e

پیشنهادی برای ثبت جهانی آیین های کشتی با چوخه در یونسکو
yjc.ir
کشتی با چوخه

پس از ثبت ملی آیین های «کشتی با چوخه» در استان های خراسان شمالی و رضوی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس، فدراسیون بین المللی کشتی باچوخه با بستن تفاهم نامه فرهنگی و اجرایی با بنیاد فردوسی، پیشنهاد ثبت جهانی آیین های کشتی باچوخه را به سازمان میراث فرهنگی ارایه کرد.

فدراسیون بین المللی کشتی با چوخه مستقر در ایران تلاش دارد تا با احیای آیین های کشتی باچوخه در ایران و جهان در ویژه برنامه هایی ملی و فراملی، آیین های کشتی باچوخه را به همراه موسیقی محلی، نقالی، حماسی خوانی و روایتگری شاهنامه فردوسی معرفی کند.

یاسر موحدفرد دبیرکل بنیاد فردوسی و محمدرضا ابراهیم آبادی دبیرکل فدراسیون بین المللی کشتی با چوخه تفاهم نامه مشترک اجرایی، فرهنگی، هنری و پژوهشی برای بازشناسی آیین های کشتی با چوخه در ویژه برنامه های ملی و بین المللی با همکاری نهادهای فرهنگی را امضاء کرده اند.

کشتی باچوخه و آیین های فرهنگی آن، پیشینه چندهزار ساله در تاریخ ایران دارد که در شاهنامه فردوسی، آیین های پهلوانی و میراث مکتوب ایران از آن یاد شده است. کشتی باچوخه، یگانه آیین جهانی است که با همراهی هنرمندان نقالی، شاهنامه خوانی، حماسی خوانی، هنرهای آیینی سنتی، هنرهای نمایشی و موسیقی سنتی و محلی ایرانی، هزاران مشتاق را در چندین روز پیاپی از طلوع خورشید تا غروب آفتاب گرد هم می آورد.

کشتی با چوخه توانسته با عنوان کشتی سنتی ایران از سوی فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) برای راه اندازی فدراسیون بین المللی در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی برابر با ۲۶ مهرماه ۱۳۹۰ خورشیدی، مجوز رسمی دریافت کند که تا کنون در ۱۲ کشور دارای نمایندگی شده است.

کشتی با چوخه، کشتی پهلوانی و آیین های زورخانه ای، ورزش ها و آیین هایی ملی هستند که تا کنون توانسته اند به گونه بین المللی در دیگر کشورها نمایندگی دریافت کنند اما کشتی باچوخه، یگانه ورزشی در جهان است که ورزشکاران آن می توانند در چهار رشته دیگر از جمله جودو، کوراش، کشتی آزاد و کشتی پهلوانی با فن های کهن و سنتی ایرانی با حریفان خود دست و پنجه نرم کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1