29 ژانویه 2023 - 16:54

اعتراض آژانس ها به تخفیف ایرلاین ها به مسافران

21 نوامبر 2018 - 08:00 dsfr.ir/se6nd

اعتراض آژانس ها به تخفیف ایرلاین ها به مسافران
taksetarehtour.com
ایرلاین

انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه ای به سازمان هواپیمایی کشوری و معاون هوانوردی و امور بین الملل نسبت به فروش بلیت هواپیما توسط برخی ایرلاین های داخلی اعتراض کرده است.

پس از افزایش نرخ ارز و متعاقب آن افزایش نرخ بلیت های هواپیما، چالش های میان شرکت های هواپیمایی و آژانس های مسافرتی روزافزون بوده است. انجمن دفاتر مسافرتی ایران که تا پیش از این بارها مراتب اعتراض خود را به عنوان نماینده آژانس های مسافرتی به افزایش نرخ بلیت هواپیما به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده بود، حالا در نامه خود آورده که فروش مستقیم بلیت توسط ایرلاین ها با تخفیف، هیچ توجیه منطقی اعم از قانونی، عرفی و حتی روابط کسب و کار بین شرکت های هواپیمایی و آژانس های مسافرتی ندارد و در جهت تخریب هر چه بیشتر نظم اندک به جای مانده در بازرگانی هواپیمایی است.

این انجمن صنفی در نامه خود با ذکر نام چند ایرلاین که در حال حاضر با تخفیف پروازهای خود را در سایت ایرلاین به فروش می رسانند، تاکید کرده که این گونه رفتارهای به گفته این انجمن صنفی «غیرحرفه ای» مصداق دیگری از رقابت مضره است که در اینجا هم بین شرکت های هواپیمایی در انتخاب درصدهای متفاوت و هم بین شرکت هواپیمایی و نمایندگان فروش خود رخ داده است.

انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی با اشاره به یک قطعنامه هرگونه اعطای تخفیف در بهای بلیت به صورت مستقیم را دارای اشکال می داند و از سازمان هواپیمایی کشور خواسته تا در اصلاح عملکرد بازرگانی شرکت های هواپیمایی اقدام کند. براساس این نامه، سازمان هواپیمایی کشوری به موجب بند ب ماده ۵ قانون هواپیمایی کشوری نظارت بر فعالیت هواپیمایی کشوری را طبق مقررات مربوط و به منظور جلوگیری از وقوع مخاطرات و رقابت های مضره بین متصدیان حمل ونقل هوایی و حفظ مصالح عمومی به عهده دارد و نیز به موجب قطعنامه شماره ۸۰۰ یاتا که ایران نیز مشمول آن می شود، هرگونه اعطای تخفیف در بهای بلیت به صورت مستقیم به مسافر منع شده است.

این مساله درحالی مطرح می شود که اعطای تخفیف به مسافر، امری رایج در میان ایرلاین های بین المللی است و بسیاری از این ایرلاین ها هنگام خرید مستقیم از سایت های خود تخفیف هایی برای مشتریانشان در نظر می گیرند. به نظر می رسد افزایش نرخ بلیت های هواپیماها حالا بر جنبه های دیگر فعالیت این کسب و کارها نیز اثر گذاشته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1