29 ژانویه 2023 - 17:03

سرقت کاشی های قاجاری سقاخانه «نقاشی»

19 نوامبر 2018 - 18:00 dsfr.ir/dw041

سقاخانه قاجاری خیابان نقاشی اصفهان

موج سرقت کاشی های تاریخی حالا به اصفهان رسیده و از معدود نشانه های باقی مانده ی تاریخی در چهارراه نقاشی اصفهان هم به مرور در حال حذف از جداره ی تاریخی این خیابان است. سقاخانه ای که همسایه ی چند بنای بیش از ۱۰۰ ساله ی دیگر مانند خانه «نایب السطنه» است، اما در این میان صدای کسی در نمی آید!

مهدی تمیزی، پژوهشگر و فعال میراث فرهنگی اصفهان می گوید: در حال حاضر حدود سه یا چهار سقاخانه ارزشمند در شهر اصفهان وجود دارد که به واسطه ارزش هنری خود در محتوا و حوزه ی کاشی کاری دارای جایگاه و ارزش ویژه ای هستند.

او سقاخانه «بازار دردشت» با کاشی خشتی و تصویری از «عباس ابن علی» به همراه بسیاری اشعار و نوشته های دیگری که در اطراف این سقاخانه نقش بسته یا «سقاخانه چهارراه عباس آباد» را از این نمونه سقاخانه های ارزشمند می داند.

وی اما سقاخانه ی قرار گرفته در «چهارراه نقاشی» درابتدای خیابان فلسطین چهارراه نقاشی را یکی از سقاخانه های واجد ارزش و باقی مانده از دوره قاجار می داند که گویا در طول یکی دو ماه گذشته کاشی های دو لچکی بالای سقاخانه به سرقت رفته اند.

رئیس موزه هنرهای معاصر اصفهان که در حال پژوهش روی سقاخانه های شهر اصفهان است، اظهار می کند: کاملا مشخص است که برخی از کاشی ها دانه دانه در حال جابجایی هستند، اکنون نیز برخی از آن ها لُق شده و از پشت تخریب شده وجود دارد که گویا آماده برای سرقت هستند تا یکی یکی برداشته شوند.

او با بیان این که این سقاخانه در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است، اضافه می کند: نمونه سقاخانه های تاریخی اصفهان که در معرض خطر هستند، سقاخانه «بازار دردشت» روبه روی حمام تاریخی دردشت و سقاخانه «چهارراه عباس آباد» در تقاطع چهارراه عباس آباد است، که وضعیت مناسبی ندارند و درمعرض تخریب قرار گرفته اند.

تمیزی با بیان این که همیشه نباید به این فکر باشیم که مسئولان باید مسئولیت همه کارها را به عهده گیرند، می گوید: بعضا ممکن است به دلیل گرفتاری های زیاد و کم توجهی خیلی از این موارد از نظر مسئولان فراموش شود، اما گلایه دوستداران میراث فرهنگی اصفهان از شهروندانی است که هر روز از کنار بناهای تاریخی مانند این سقاخانه ی ارزشمند عبور می کنند و هر روز متوجه اتفاقاتی که روی این بناهای تاریخی رخ می دهد، هستند، اما برایشان بی تفاوت است.

به نظر می رسد هیچ کدام از شهروندانی که هر روز و هر هفته از جلوی این سقاخانه عبور می کنند، یا مردم بومی منطقه و حتی مغازه دارانی که همیشه در حال تردد در آن منطقه هستند، هیچ کدام حتی کمترین پیگیری برای این کاشی که دیروز سالم می دیدند و امروز به سرقت رفته، انجام ندادند.

وی با بیان این که بهتر است ما مردم نخست از خودمان شروع کنیم و همیشه همه تقصیرات را گردن مسئولان نیندازیم، می افزاید: البته کوتاهی و کم توجهی مسئولان را به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت، اما نقش شسهروندان چیست که هیچ گونه توجهی به آن چه در اطرافشان رخ می دهد، نمی کنند. اگر شهروندان دچار مسخ شده گی هستند، که بحث متفاوت است و این یک معضل اجتماعی است.

تمیزی با بیان این که به مستندنگاری آثار تاریخی علاقمند است، ادامه می دهد: در اودار مختلف تصویر صحیح این کاشی کاری را در طول چهار سال گذشته پیگیری کرده ام، تا ببینم در طول سال ها چه اتفاقاتی برای کاشی ها رخ می دهد. اما چند روز پیش که آن جا را دیدم بهت زده شدم که این چه رفتاری است که مردم با آثار تاریخی خود دارند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1