زباله دانی تاریخی جزیره هرمز!

19 نوامبر 2018 - 14:00 dsfr.ir/2o28w

زباله دانی تاریخی جزیره هرمز!
isna.ir
قلعه پرتغالی ها

انگار هنوز مسئولان جزیره ی سرخ هرمز نمی دانند فقط خاکِ چند رنگ جزیره نیست که باید حفظ شود، بلکه مهم تر، بناهای تاریخی باقی مانده از گذشتگان و حتی استعمارگران دوره های پیشین در این جزیره هم از اهمیت خاصی برخوردارند؛ نه این که به راحتی به مکان دفن زباله، آواربرداری و نخاله های ساختمانی و هر اتفاق دیگری تبدیل شوند، جز حفاظت!

هر چند هنوز مسئولان شورای شهر و میراث فرهنگی جزیره هرمز از پسِ شوهای رنگین کمانی اجتماعی جزیره برنیامده اند، اما به این هم فکر نمی کنند که روزی با این همه اسراف در ریخت و پاشِ خاک رنگینِ جزیره، بالاخره برای بخشِ درآمدزای خاکی که به مرور از بین می رود، چه چیز را باید جایگزین کنند؟

خانه و بازار «زعفرانی ها»، «قصر بی بی»، آب انبار «دو خواهر»، گنبد «حضرت خضر»، خانه «جری پولاک»، پاسگاه قدیم و اصلا بدتر از همه «قلعه پرتغالی ها» که خیلی ها جزیره را اصلا به خاطر این قلعه شناختند! قلعه ای که آن را یکی از ارزشمندترین بناهای جزیره می نامند و حتی از گردشگرانی که قصد بازدید از آن را دارند هم هزینه دریافت می کنند، اما براساس حقوق اولیه ی گردشگران برای توجه به بناهای تاریخی و مناسب بودن فضا برای بازدید آن ها، به نظر نمی رسد حتی این قلعه چنین مواردی را رعایت کرده باشد.

امید ابراهیمی فعال میراث فرهنگی که برای ورود به قلعه هرمز هم نخست با مشکلاتی مواجه شده بود، می گوید: به نظر نمی رسد قلعه پرتغالی های جزیره دست کم در چند سال گذشته مورد مرمت قرار گرفته باشد، به نظر می رسید فقط حدود ۷۰ درصد قلعه در وضعیت سالم و مناسبی قرار داشتند.

او با اشاره به ساخت و سازهای مختلف و ایجاد مشاغل مختلف در اطراف قلعه پرتغالی ها اظهار می کند: به نظر می رسد «حریم» در محدوده ی قلعه اصلا معنایی ندارد، اگر هم تعیین حریم برای این محوطه ی تاریخی انجام شده باشد، شاید اصلا مسئولان قلعه و میراث فرهنگی جزیره از آن اطلاعی ندارند. دور تا دور قلعه یکسری ساخت وساز انجام شده است، دیواری روی جداره اصلی قلعه پرتغالی ها ساخته اند و از سوی دیگر برخورد چندان مناسبی با گردشگران ندارند.

دور دیوارهای قلعه و حتی در بخش هایی از قلعه که زیاد در چشم نیستند، تقریبا به زباله دانی تبدیل شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1