ترکه بافی در خراسان جنوبی رونق می گیرد

18 نوامبر 2018 - 08:00 dsfr.ir/394oz

ترکه بافی در خراسان جنوبی رونق می گیرد
jamekurdi.com
ترکه بافی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از برنامه ریزی های این اداره کل برای رونق هنر ترکه بافی در این استان خبر داد و گفت: ترکه بافی، از صنایع دستی خراسان جنوبی بوده و سالیان متمادی است، روستاییان هنرمند استان با سرانگشتان طلایی خود آن را زنده نگه داشته اند.

حسین عباس زاده معاون صنایع دستی این اداره کل، در این باره گفت: َترکه بافی، از صنایع دستی خراسان جنوبی بوده و سالیان متمادی است، روستاییان هنرمند استان با سرانگشتان طلایی خود آن را زنده نگه داشته اند.

به ساخت انواع ظروف با استفاده از شاخه های نازک وباریک درختان و درختچه ها "َترکه بافی" می گویند.

پس از جدا سازی شاخه های (ترکه ها – سافت ها) مورد نظر از دو نوع درخت بید (سرخ بید (مینا) و بید رودی) و یا درختچه سافترگ (بادام کوهی، بادام تلخ)، آنها را از هر گونه برگ وزائده پاک کرده و بر حسب طول و قطر دسته بندی می کنند.

در صورت استفاده از ترکه های قدیمی و غیر منعطف، آنها را چندین روز در آب می خیسانند تا انعطاف پذیر شود.

از تولیدات ترکه بافی بیشتر به عنوان آبکش برنج، شستن سبزی و میوه، سبد میوه، سبزی و گل، خشک کردن میوه ها، حمل بار و جای خوراک حیوانات اهلی استفاده می شود.

ابزار کار این رشته بسیار ساده و محدود به یک چاقو است و این حرفه بیشتر اختصاص به شهرستان بیرجند، بالاخص روستاهای کوهپایه رشته کوه باقران دارد که به عنوان منبع اصلی مواد اولیه این صنعت است.

تکنیک و فن ترکه بافی «سافت بافی» به شماره 813 در فهرست عادی میراث ناملموس ملی ثبت شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1