26 می 2020 - 21:31

"روز اصفهان" اول آذرماه ثبت ملی می شود

17 نوامبر 2018 - 12:00 dsfr.ir/hp5z4

"روز اصفهان" اول آذرماه ثبت ملی می شود
toiran361.ir
سی و سه پل

مشاور اجرایی مدیرکل و سرپرست معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، از برنامه ریزی برای ثبت ملی رویداد روز اصفهان در فهرست میراث ناملموس ملی کشور خبر داد.

سید علی صالح درخشان ضمن تاکید بر برگزاری با شکوه روز اصفهان، اظهار کرد: بدون شک برگزاری آئین نکوداشت روز اصفهان در اول آذرماه آرزوی بسیاری از اصفهان شناسان و دوستداران میراث فرهنگی اصفهان از بیش از دو دهه گذشته بوده است. هم اینک بسیار خرسندیم که مقامات مسئول پس از این مدت طولانی با بررسی های علمی و همچنین در نظر گرفتن نظرات کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی، روز اول آذر را به عنوان روز اصفهان پذیرفته اند.

با توجه به بررسی های علمی به عمل آمده در این زمینه توسط اصفهان شناسان و دوستداران میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی استان به این نتیجه دست یافت که بر اساس متون تاریخی و بررسی های علمی، اول آذرماه روز اصفهان بوده که پیشینیان بر اساس برنامه ریزی کاملا علمی و با در نظر گرفتن صور فلکی، اصفهان را در برج قوس و در اولین روز از سومین ماه پاییز در پیش از چند هزار سال قبل بنا نهاده اند.

صالح درخشان تصریح کرد: بر همین اساس در نشست شورای ثبت اداره کل میراث فرهنگی استان در یک ماه گذشته پرونده روز اصفهان جهت ثبت ملی در فهرست میراث ناملموس کشور که توسط دوستداران میراث فرهنگی اصفهان تدوین شده، بررسی و پس از ارائه نظرات کارشناسی با اکثریت آراء به تصویب اعضاء شورا رسیده و جهت ثبت نهایی و دریافت شماره ثبت به شورای ملی ثبت آثار تاریخی کشور ارسال شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1