9 اکتبر 2021 - 11:01

علاقه‌مندی گردشگران آمریکایی برای سفر به ایران

29 آوریل 2015 - 06:00

کاهش محسوس تنش‌ها میان ایران و آمریکا موجب افزایش قابل‌ملاحظه سفر آمریکایی‌ها به ایران شده است.

روزنامه لس‌آنجلس در گزارشی درباره دورنمای گردشگری ایران نوشت: اگرچه ایران و آمریکا راهی طولانی برای حل نهایی مساله هسته‌ای دارند، اما کاهش محسوس تنش‌ها میان این دو کشور موجب افزایش قابل‌ملاحظه سفر آمریکایی‌ها به ایران شده است.

لس‌آنجلس تایمز در گزارش خود آورده است: سه مجری تور در آمریکا از افزایش ناگهانی رزروها و همچنین سوال گردشگران آمریکایی درباره‌ ایران خبر دادند و همچنین به حمایت مسئولان ایرانی و ملاقات آنها با چندین مجری تور آمریکایی در جریان سفر حسن روحانی به نیویورک اشاره کردند. این افزایش ناگهانی علاقه‌مندی توریست‌های آمریکایی به سفر به ایران به این معنی نخواهد بود که تهران تهدیدی برای پاریس به عنوان جاذبه گردشگری محسوب می‌شود، اما حاکی از تغییر قابل‌توجهی در روابط دو کشور از سال 1979 میلادی تاکنون است.

«جنت مور»، مالک یکی از تورهای گردشگری در آمریکا در این‌باره گفت: در سال 2013 مقدمات سفر 50 تا 60 شهروند آمریکایی به ایران را فراهم کرده و امیدوارم این رقم در سال 2014 به 250 نفر برسد و در سال 2015 آمریکایی‌های بیشتری را نیز به ایران خواهیم فرستاد.

یکی دیگر از مجریان آمریکایی تورهای گردشگری در سانفرانسیسکو که از اوایل دهه 90 توریست‌های آمریکایی را به ایران می‌آورد اعلام کرد، در سال 2013 بین 50 تا 60 آمریکایی را به ایران فرستاده و امیدوار است این رقم در سال 2014 دو برابر شود. وی با اشاره به تبلیغ برخی رسانه‌ها مبنی بر غیردوستانه بودن فضای ایران برای آمریکایی‌ها به تمجید از مهمان‌نوازی و صمیمیت ایرانیان پرداخت گفت: از میان تمام مقاصدی که گردشگران آمریکایی را می‌فرستیم، ایران دارای بیشترین اختلاف ممکن میان تصورات قبل از سفر و تجربیات واقعی توریست‌ها است.

«ریتا زویده»، مالک یکی از تورهای آمریکایی در سیاتل در این‌باره گفت، در سال 2014 گروه‌های سفری خود به ایران را از دو گروه به سه گروه افزایش خواهد داد. وی همچنین اظهار کرد: در سپتامبر 2013 همراه با چند مجری تور دیگر با مقامات ایرانی ملاقات بی‌سابقه داشته‌اند و مقامات ایرانی حمایت‌های فراوانی نسبت به آنها نشان دادند.

به نوشته لس‌آنجلس تایمز، ایران که پیش از دهه 1930 میلادی به نام “پرشیا” شناخته می‌شد، دارای 16 محوطه ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است و از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به شهر اصفهان (معروف به پل‌های زیبایش و معماری قرن 18) و بقایای مربوط به دوره پیش از مسیح در پرسپولیس در نزدیکی شیراز اشاره کرد. اگرچه پرواز مستقیم میان ایران و آمریکا از سال 1979 تاکنون میسر نبوده است، اما با این وجود رییس جمهور ایران سپتامبر 2013 از امکان از سرگیری برقراری پرواز مستقیم ایران-آمریکا خبر داد، در حالی که اکنون بسیاری از مسافران ابتدا به استانبول و از آنجا به تهران یا اصفهان سفر می‌کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1