سریال "هزاردستان" به فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو اضافه شد

4 نوامبر 2018 - 18:00 dsfr.ir/qs8wq

سریال "هزاردستان" به فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو اضافه شد
isna.ir
سریال هزاردستان

چهار اثر دیداری و شنیداری به فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو اضافه شد.

چهار اثر شامل «برنامه رادیویی مرزهای دانش»، «سریال هزار دستان»، «مستند معماری ایرانی» و «مستند خلیج فارس» در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.

سال گذشته «جامع التواریخ» به عنوان دهمین اثر ایرانی در این فهرست به ثبت رسید. پیش از این نیز کتاب هایی مانند مسالک الممالک، خمسه نظامی، شاهنامه بایسنقری، فیلم های مستندی مانند «جان مرجان»، «پل آزادی»، «یاد و یادگار" و «کودکان سرزمین ایران» و مجموعه عکس های تاریخی و مجموعه سروده هاو آثار موسیقیایی انقلاب اسلامی در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

برنامه حافظه جهانی یونسکو که با نام میراث مستند جهانی یونسکو نیز شناخته می شود، برنامه ای است که یونسکو از سال ۱۹۹۲ به دنبال افزایش آگاهی نسبت به خطراتی که میراث مستند جهانی را تهدید می کند، برای حفظ و سهولت دسترسی به این آثار به اجرا گذاشته است.

یونسکو قصد دارد با اجرای این برنامه از تاراج، پراکندگی، دادوستد غیرقانونی و نابودی میراث مستند جهانی جلوگیری کند. طبق فراخوان یونسکو، این مخاطرات تهدیدکننده از قرن ها قبل وجود داشته ولی جنگ، آشوب های اجتماعی و نبود امکانات مالی بر شدت آن افزوده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1