23 ژوئن 2024 - 00:47

دوراهی دو نرخی شدن هتل ها

4 نوامبر 2018 - 10:00 dsfr.ir/1t8vi

دوراهی دو نرخی شدن هتل ها
hoteltara.com
دوراهی دو نرخی شدن هتل ها

کارشناسان معتقدند بدون بررسی های کارشناسی اجرای این طرح با چالش های بسیاری همراه خواهد بود.

نوسانات نرخ ارز باعث شده هتلداران با مشکلات اقتصادی متعددی مواجه شوند. در این میان از جمله راه حل هایی که به نظر این بخش می رسد، دو نرخی کردن قیمت رزرو اتاق های هتل است. البته جزئیات اینکه قرار است به چه صورت سیاست دو نرخی شدن در هتل ها اعمال شود مشخص نیست؛ اما هتلداران در حال حاضر اصرار دارند در گام نخست، موضوع دو نرخی شدن قیمت اتاق هتل ها به رسمیت شناخته شود و سپس ساز و کار آن را مشخص کنند.

در همین حال، تورگردانان و فعالان تورهای ورودی به شدت با این موضوع مخالف هستند؛ به طوری که چندی پیش رئیس جامعه تورگردانان ایران با ارسال نامه ای به رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعتراض خود را به عنوان نماینده ای از سوی آژانس دارها مکتوب اعلام کرد.

ابراهیم پورفرج در بخشی از این نامه آورده است که شرکت های خارجی به خوبی تحولات اقتصادی را رصد می کنند و در ۶ ماهه نخست امسال بارها تقاضای تعدیل قیمت تورها را داشته اند و حتی تهدید به ابطال کرده اند و هتلداران نمی دانند گردشگر خارجی شخصا پولی به شرکت ها و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ایرانی پرداخت نمی کند و هزینه ها را از همان مبدا به دفاتر خارجی می پردازد و در شرایط تحریم، نقل و انتقالات ارزی تقریبا غیرممکن است.

رئیس جامعه تورگردانان با انتقاد از اظهارات هتلداران در زمینه دو نرخی شدن قیمت ها در متن نامه خود ادامه داده که هتلداران می گویند هتل های کشورهای دیگر با ارز غیرکشور خود هزینه ها را دریافت می کنند اما این مطلب درست نیست.

طبق این نامه، هتل کشورهای دیگر نرخ هتل ها را به واحد پولی آن کشور روی تابلو مشخص کرده و اگر گردشگر واحد پول آن کشور را نداشته باشد برای تبدیل ارز خود به بانک یا صرافی راهنمایی می شود. به باور پورفرج، دونرخی شدن نرخ ارز باعث تضعیف ارزش پول ملی خواهد شد؛ حال آنکه در جنگ اقتصادی به سر می بریم، نباید به این موضوع دامن زده شود.

او در بخش دیگری از نامه خود به معاون رئیس جمهوری گفته است ارزی کردن نرخ ها به معنای افزایش مجدد و سرسام آور نرخ ها و در نتیجه وارد آمدن ضربه ای سخت به بازار گردشگری ورودی است. به اعتقاد وی، هرگونه ازدیاد یا تغییر در شیوه محاسبه نرخ ها موجب نارضایتی شرکت های خارجی طرف قرارداد و کنسلی تورها خواهد شد.

مشخص نبودن جزئیات موجب شده تا موافقان و مخالفان این طرح نتوانند با هم به توافق لازم دراین باره دست یابند. از یک سو هتلداران در تلاش هستند تا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را مجاب کنند که چنین اتفاقی به نفع کل کشور و رونق گردشگری است و از سوی دیگر تورگردانان بر این عقیده هستند که این کار مانند از چاله به چاه افتادن است.

از آنجایی که تجربه دو نرخی شدن یک بار در هتل ها به مرحله اجرا درآمد و به دلیل وجود نقص هایی در این روند چنین فرآیندی برداشته و به حالت قبل برگشت، به نظر می رسد تکرار مجدد این اتفاق آن هم بدون آنکه درباره جزئیات آن اطلاعاتی وجود داشته باشد چالش هایی را به همراه خواهد داشت.

با این همه جمشید حمزه زاده که بارها و بارها به موضوع ورشکستگی هتلداران به دلیل شرایط اقتصادی حال حاضر اشاره کرده، به جد موافق این موضوع است و به عنوان رئیس جامعه هتلداران کشور تلاش دارد تا به این مهم دست یابد. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا چنین فرآیندی به گردشگری کشور از جمله گردشگر ورودی کمک خواهد کرد؟ آیا تمام بخش های گردشگری در این زمینه به منفعت خواهند رسید؟

حمزه زاده در پاسخ به این سوال به می گوید: دو نرخی شدن قیمت رزرو اتاق هتل ها به نفع همه است. در دنیا نیز چنین عملی مرسوم است. بسیاری از کشورها در هتل هایشان با دلار و یورو کار می کنند و از نظر جهانی یک اتفاق جاافتاده است. به همین دلیل اگر این اتفاق به مرحله اجرایی شدن برسد، به نفع دفاتر و آژانس های خدمات گردشگری نیز خواهد بود.

او نفع اجرای این طرح را برای آژانس دارها این طور تشریح می کند: دو نرخی شدن برای تورگردانان و آژانس دارها نیز بسیار خوب است؛ چون کسانی که به سفر انفرادی می روند با محاسبات سرانگشتی متوجه می شوند که سفر با تور برایشان به صرفه تر خواهد بود، بنابراین نه تنها تورگردان ها آسیب نمی بینند بلکه به میزان مسافرهای آنان نیز افزوده می شود. پس باید آژانس دارها این اتفاق را به عنوان یک فرصت نگاه کنند.

به گفته رئیس جامعه هتلداران، هتل سرمایه کشور است و نباید چندان ارزان در اختیار مسافر خارجی قرار گیرد؛ ضمن آنکه به این ترتیب از سرمایه داران در این حوزه نیز حمایت می شود و سایر سرمایه گذاران نیز انگیزه پیدا می کنند که در این عرصه ورود کنند. حمزه زاده با انتقاد از کسانی که می گویند ارزش پول کشور با این روش پایین تر می آید، می گوید: «آیا ارزآوری سیاست دولت نیست؟ محصولات هتلداری و گردشگری در حکم صادرات است.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که دو نرخی شدن بر چه مبنایی صورت می گیرد، تصریح می کند: در حال حاضر دو روش را در نظر داریم؛ یا با دلار نرخ رسمی بانک مرکزی محاسبات صورت گیرد یا نرخ دلاری خارج از بانک مرکزی را در نظر بگیریم. فعلا در تلاش هستیم تا کار کارشناسی صورت گیرد و هنوز روش آن مشخص نشده است. قصد داریم تا نظر مساعد مسوولان دولتی را برای دو نرخی شدن به دست آوریم و بعد از آن وارد جزئیات شویم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1