15 اکتبر 2019 - 13:16

موزه تخت جمشید در ایام تعطیل 14 هزار بازدید کننده دارد

27 اکتبر 2018 - 10:00 dsfr.ir/2c3lu

موزه تخت جمشید

مدیر موزه تخت جمشید گفت: 20 درصد بازدید کننده های تخت جمشید در روزهای عادی از این موزه دیدار می کنند اما تعداد آنان در روزهای تعطیل به 14 هزار نفر هم می رسد.

کرامت بردبار، فزود: موزه تخت جمشید به طور فصلی و مداوم، گالری های مختلف عکس برگزار می کند برای نمونه پیش تر نمایشگاه هایی چون پادشاهی دانمارک، تمدن اورارتویی ارمنستان برگزار شده و هم اکنون نیز نمایشگاه عکس داریوش محمدخانی در این موزه برپاست.

در این نمایشگاه عکس هایی از تک تک هدیه آورندگان منقش در پلکان شرقی به نمایش درآمده و درباره خوزی ها (آنشانی ها و شوشی ها)، هراتی ها، خزرجی ها و بلخی ها توضیح داده شده است.

بردبار با بیان این که اشیای داخل موزه تخت جمشید جز یک تابوت تدفینی اشکانی همه مربوط به دوره هخامنشی است، خاطرنشان کرد: سندهای دستمزدهای زمان هخامنشی، تبلت ها (الواح گلین) و لوح سنگی خشایار و نوشته های آجری از مهم ترین اشیای موزه محسوب می شوند.

مدیر موزه تخت جمشید همچنین گفت: ساختمان این موزه در زمان خشایارشا، کاخ همسر پادشاه یعنی کاخ ملکه بوده است.

بردبار افزود: این ساختمان در سال 330 قبل از میلاد مسیح به آتش کشیده می شود و در سال 1310 پاکسازی شده و همزمان توسط پرفسور هرتسفلد بازسازی می شود که این پروسه در 1314 در زمان پروفسور اشمیت به پایان می رسد.

تنها مکان بازسازی شده تخت جمشید موزه آن است که طبق سبک و سیاق اصلی قدیم تخت جمشید دقیقا بازسازی شده و ساختارسنگی موزه مثل ته ستون، شالی ستون، درگاه ها ورودی و خروجی ها و دو سنگ یکپارچه که هریک 35 تن وزن دارند جملگی هخامنشی اصل هستند.
بیش از پنج هزار شی مطالعاتی در مخزن و چهار هزار شی موزه ای و شاخص در این موزه وجود دارد.

حرمسرا یا کاخ مشکوی توسط پرفسور هرتسفلد و براساس طرح اصلی تجدید ساخت شد ولی در اصل به فرمان خشایارشا ساخته شده است و شامل یک تالار اصلی و تعداد زیادی اتاق و راهرو است. کاخ اصلی حرمسرا که درگاه هایش با نقوش خشایارشا و خدمه مخصوص و جنگ شاه با شیر و هیولا مزین شده است، تالار اصلی موزه را تشکیل می دهد و سقف آن بر 12 ستون چوبی استوار است.

شالوده ساختمان بر سنگ کوه بنا شده و کف تالار با ساروجی قرمز رنگ مفروش شده است به همین دلیل فضای داخلی این موزه را نیز به رنگ قرمز ساخته اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1