22 ژوئیه 2024 - 12:23

سفر به ایران ۵۰ درصد ارزان شد

24 اکتبر 2018 - 18:00 dsfr.ir/b53sd

ایرانگردی

سفر به ایران برای گردشگران خارجی تا ۵۰ درصد ارزان تر شده است. برای همین آمد و شد از کشورهای همسایه تا ۵۱ درصد بیشتر شده است، اما این ارزانی هنوز گردشگران کشورهای دیگر را وسوسه نکرده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوش بین است که این ارزانی، آمار گردشگران غیرمنطقه ای را هم جابه جا و افت آن را در نیمه دوم سال جبران کند. اما ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران ـ معتقد است: تا وقتی ارزانی و امنیت ایران در تلویزیون های جهانی به تصویر کشیده نشود، به سختی می توان نظر گردشگرانی را که از سفر به ایران می ترسند، تغییر داد.

پورفرج در عین حال اظهارات علی اصغر مونسان را درباره افزایش سفر گردشگران کشورهای حاشیه و همسایه ایران تایید کرد و به ایسنا گفت: هرچند که سفر گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران کم شده، اما تلاش ما این است که با کاهش هزینه سفر، افت این بازار را جبران کنیم.

به گفته او، در نیمه دوم امسال، سفر گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران نزدیک به ۴۲ درصد کاهش داشته که از تحریم و تهدید متاثر بوده است.

وی با بیان این که آژانس های داخلی تحت تاثیر نوسانات ارز، نرخ سفر ایران را تا حدود ۵۶ درصد کاهش داده اند، افزود: تمام آژانس های خارجی که با بازار ایران کار می کنند از قیمت ارز در کشورمان اطلاع دارند و این بازار را رصد می کنند، بنابراین اگر قیمت ها واقعی و متعادل نباشد معترض می شوند. خودشان هم قیمت تور ایران را پایین نگه داشته اند تا گردشگر جذب کنند.

او به سیاه نمایی هایی که علیه ایران می شود و موجی از نگرانی را در بیرون از مرزها راه انداخته است، اشاره کرد و گفت: درحال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری به تبلیغات نیاز داریم تا نشان دهیم این کشور امن است. در روزهای آینده جلسه ای با آقای مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ خواهم داشت تا درباره ضرورت تبلیغات و حضور در نمایشگاه های بین المللی مذاکره کنیم.

متاسفانه وقتی حرف از تبلیغات گردشگری می شود، ما را به صدا و سیما ارجاع می دهند، درحالی که مخاطبان این رسانه، جامعه هدف ما نیستند. این تبلیغات باید در شبکه های بزرگ و موثر انجام شود تا اثر خود را بگذارد.

با همین رویکرد برای حضور در تعداد بیشتری از نمایشگاه بین المللی برنامه ریزی شده است که البته در شرایط ارزی تامین هزینه های آن برای بخش خصوصی سنگین است. سال گذشته یک حضور در نمایشگاه مهم آلمان بیش از ۴ هزار یورو خرج برداشت که تمام آن را بخش خصوصی پرداخت. با توجه به افزایش نرخ ارز، تامین کل این هزینه از توان بخش خصوصی خارج شده است، برای همین از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می خواهیم در این مسیر همراه تر باشد و دست کم هزینه اجاره زمین غرفه ها در نمایشگاه های بین المللی را تقبل کند.

پورفرج گفت: حضور در نمایشگاه های بین المللی در کنار تبلیغات رسانه ای معنی پیدا می کند، بنابراین می طلبد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شرایط حساس حاضر سریع تر وارد عمل شود تا سال ۲۰۱۹ با رشد گردشگر از همه بازارها همراه شود. ما باید نشان دهیم که ایران امن است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1