28 سپتامبر 2023 - 14:18

امکان پیوستن به سیستم جهانی رزرو هتل

20 اکتبر 2018 - 18:00 dsfr.ir/4b4lf

امکان پیوستن به سیستم جهانی رزرو هتل
jamaran.ir
سیستم جهانی رزرو هتل

هفته گذشته بود که مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران اعلام کرد تا کمتر از یک ماه دیگر امکان رزرو آنلاین هتل های ایران در سایت های بین المللی وجود دارد؛ امکانی که با سرمایه گذاری، ایجاد زیر ساخت و تعامل با شرکت های خارجی شکل خواهد گرفت.

به گفته علی جیرفتی، با توجه به ارتباط انجام شده با یکی از کانال های رزرواسیون و فروش هتل که یکی از بزرگ ترین کانال های این حوزه در دنیاست، هتل های ایران، کد دار و پنل دار می شوند و این کدها در اختیار سایت های فروش در دنیا قرار می گیرد تا هر سایت فروش بتواند هر یک از هتل های ایران را در سایت خود داشته باشد.

پیوستن به سیستم های جهانی رزرواسیون هتل ها این قابلیت را ایجاد می کند تا میزان گردشگران انفرادی که روز به روز به تعداد آنها اضافه می شود به تعداد گردشگران ورودی کشور بیفزاید؛ گردشگرانی که قصد سفر با تور ندارند و می خواهند به صورت مستقل بار سفر بسته و محل های اقامت خود را از قبل به صورت شخصی رزرو کنند.

اما همچنان چنین فرآیندی با چالش های فراوان روبه روست و هتلداران نمی توانند با ارز خارجی هزینه رزرو را دریافت کنند و واریزها به صورت مستقیم به حساب هتل ها امکان پذیر نیست. با این همه، رزرو آنلاین از چند سال گذشته نیز وجود داشته و اتفاق تازه ای نیست. از سوی دیگر، چندی پس از توافق برجام تا قبل از خارج شدن آمریکا از آن، امکان رزرو هتل های ایران در برخی از سایت های بین المللی از جمله booking.com فراهم شده بود؛ اما پس از خروج آمریکا از برجام، این سامانه مهم جهانی نیز به سرعت فعالیت خود را در ایران خاتمه داد.

با این وجود باز هم برخی شرکت های داخلی در تلاش هستند تا بتوانند موانع و مشکلات موجود را برداشته و فرآیند رزرواسیون آنلاین بین المللی را پیش بگیرند. از جمله شرکتی نیز در ایران وجود دارد که چند سالی می شود در این زمینه فعالیت می کند. براساس سازوکاری که از سوی این شرکت با کارگزار خارجی آن فراهم شده، گردشگر بالقوه خارجی می تواند از طریق یک سایت و به صورت آنلاین از قیمت و ظرفیت برخی هتل های ایران مطلع شود و بدون واسطه اتاق مدنظر خود را رزرو و به صورت آنلاین هزینه آن را پرداخت کند.

البته بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد امکان رزرو آنلاین هتل های ایران در سایت های بین المللی که مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران به آن اشاره کرده از طریق این شرکت که هم اکنون در حال ارائه این خدمات به برخی از هتل هاست، نخواهد بود و این فرآیند محدود به چند هتل نیز نخواهد شد؛ بلکه این شرایط شامل حال تمام هتل های کشور می شود.

رزرو آنلاین با نرم افزاری آلمانی
یکی از مسوولان بخش فروش شرکتی که کارگزار رزرو آنلاین برخی از هتل های کشور است، می گوید: «سال ۸۸ بود که یک شرکت آلمانی نرم افزاری را به هتل پارسیان آزادی آورد که به صورت بالقوه امکان رزرو آنلاین را فراهم می کرد. به این صورت ارتباط های فنی برقرار شد. چنین نرم افزاری یک زیرساخت بین المللی است که در صورت داشتن آن، می توان از خدمات آن بهره برد.»

مرتضی موسوی به این نکته اشاره می کند که نزدیک به ۴ سال می شود با کمک این نرم افزار در تلاش هستند تا رزرو آنلاین هتل های ایران در کشورهای دیگر فراهم شود؛ امکانی که در حال حاضر دو سال می شود به صورت تکمیل شده در حال اجرایی شدن است: هتل های پارسیان در حال حاضر دو سال می شود که آنلاین امکان رزرو بین المللی دارند و باقی هتل ها نیز در صورت درخواست امکان رزرو آفلاین خواهند داشت و بر اساس تفاهم نامه ای که بین هتل ها و این شرکت بسته می شود، مبالغ به صورت ریال یا ارز خارجی به آنها پرداخت خواهد شد.

هتل ها می توانند اتاق های خالی و مبالغ آن را اعلام کرده، سپس رزروها به صورت فردی در کشورهای مبدأ انجام می گیرد. ابتدا هزینه ها به حساب شرکت واریز خواهد شد؛ سپس هتل ها هزینه رزرو را دریافت می کنند. در صورت نیامدن گردشگر و لغو رزرو نیز جریمه به صورت خودکار از کارت اعتباری گردشگر برداشته خواهد شد. بنابراین این اطمینان برای هتل ها وجود دارد که رزروها واقعی بوده و در صورت لغو یا نیامدن گردشگر، می توانند جریمه را در اختیار داشته باشند.

رزروهایی بدون پرداخت هزینه
در همین حال اما، همچنان بسیاری از هتل ها بابت رزروهای آنلاین گردشگران خارجی که به صورت مستقیم از سایت خود هتل ها صورت می گیرد، نمی توانند وجهی دریافت کنند؛ چرا که امکان پرداخت بین المللی در این سایت ها وجود ندارد و درنتیجه رزرو بدون پرداخت صورت می گیرد. در چنین شرایطی هتلدار مجبور است ریسک های بعد از آن از جمله نیامدن مسافر و پرداخت نکردن جریمه آن را پذیرا باشد.

علی اصغر امیری، مدیر یکی از هتل های تهران در این زمینه می گوید: رزرو آنلاین هتل در سایت هتل امکان پذیر است؛ اما این رزرو همراه با پرداخت نخواهد بود. به همین دلیل باید هتلدار ریسک کند که آیا مسافر می آید یا در راه منصرف شده و به سراغ هتل دیگری می رود. دراین شرایط است که هتلدار امکان زیان دهی دارد، اما چاره ای نیز وجود ندارد.

او با انتقاد از اینکه رزرو آنلاین در تمام دنیا سال هاست مرسوم بوده و ایران از این فرآیند محروم است، می گوید: ایران همچنان گام های نخست را در رزرو آنلاین می گذراند و این موضوع به نبود زیرساخت ها، تحریم ها و نبود ارتباطات بانکی بین المللی برمی گردد. به گفته امیری نبود جایگاه مناسب بین المللی ایران، هتلدارها را مجبور می کند رزرو بدون دریافت وجه انجام دهند و ضرر و زیان را شخصا متقبل شوند.

آیا حذف واسطه ها امکان پذیر است؟
محدودیت های تراکنش های مالی از جمله اصلی ترین معضلاتی است که موجب شده گردشگران انفرادی و کسانی که علاقه به سفر با تور ندارند، نتوانند از خدمات رفاهی و اقامتی ایران قبل از اقدام به سفر استفاده و رزرو کنند و با وجود تمام تلاش های صورت گرفته آن طور که باید هتل ها موفق نشده اند در این زمینه گام مثبتی بردارند.

یلدا شهابی، مدیر بازاریابی یکی از هتل های ۵ ستاره تهران درباره وضعیت رزرو آنلاین در هتل ها می گوید: به دلیل محدودیت های تراکنش مالی به طور معمول آژانس ها هستند که در این میان واسطه می شوند. در این میان مبلغ هایی بیشتر از میزان قیمت اتاق هتل ها پرداخت خواهد شد؛ اتفاقی که به هر حال سود آن به هتل ها نخواهد رسید. حتی شرکتی که برای هتل های پارسیان از طریق نرم افرازی که در اختیار دارد رزرو انجام می دهد نیز مبلغی در حدود ۳ تا ۶ دلار به عنوان خدماتی که ارائه می دهد دریافت می کند و باقی را به ریال به هتل هایی که از طریق آنها معرفی می شود پرداخت می کند.

او بر این موضوع تاکید می کند که این شرکت توانسته از طریق شیوه های جایگزین دریافت آنلاین داشته باشد. شهابی در ادامه توضیح می دهد: به هر حال رزرو دو حالت دارد یا رزرو بدون پرداخت پول صورت می گیرد یا پرداخت پول از طریق واسطه محقق می شود. حالا این واسطه می تواند آژانس ها و کارگزاران خارجی باشند یا شرکت هایی که به ارائه این خدمات می پردازند.

در هر صورت واسطه در این میان با توجه به موانع موجود وجود دارد؛ اما شرکت توسعه گردشگری ایران در تلاش است تا چنین واسطه هایی وجود نداشته باشد و باید دید که تا یک ماه دیگر این امکان فراهم می شود یا خیر.

تحریم ها باعث شده است راه های جذب گردشگر خارجی، ناهموارتر شود؛ اما در هر صورت همچنان مسیرهایی وجود دارد که می توان از طریق آنها فرصت هایی ایجاد کرد تا گردشگران بتوانند به صورت مستقل و انفرادی نیز به ایران سفر کنند؛ بدون آنکه دغدغه اقامت و ... داشته باشند. حالا باید دید تا کمتر از یک ماه دیگر آیا امکان پیوستن هتل های ایران به شبکه رزرواسیون آنلاین فراهم خواهد شد یا همچنان این دسته از کسب و کارها باید با چالش های رزرواسیون بین المللی دست و پنجه نرم کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1