22 ژوئیه 2024 - 12:24

توسعه گردشگری روستاها / قنات کوه ریز در مسیر ثبت جهانی

3 اوت 2015 - 15:30 dsfr.ir/218do

نماینده میراث فرهنگی در ماهان از احیای کارگاه های صنایع دستی در این بخش و تاسیس بنیاد ماهان شناخت خبر داد.

امین ماهانی اظهار داشت: ماهان با قدمت 5 هزار ساله ظرفیت های زیادی برای جذب مسافر و تبدیل شدن به یکی از بزرگ ترین قطب های گردشگردی ایران را دارد. وی از جمله باغ شاهزاده، مقبره شاه نعمت های ولی، قنوات، محوطه های تاریخی، خانه های قدیمی با بادگیرهای سنتی به عنوان آثار باستانی این دیار یاد کرد و افزود: باغ شاهزاده ماهان در سال 1390 به ثبت جهانی رسیده و قنات گوهر ریز جوپار نیز آماده ثبت جهانی در سال آینده است.

نماینده میراث فرهنگی در ماهان از بادگیر اسماعیل آباد جوپار به عنوان بزرگ ترین بادگیر استان کرمان نام برد و گفت: نگاه ما به میراث فرهنگی نباید نگاهی سیاسی باشد بلکه باید با نگاه اقتصادی "نان گردشگری" را بر سر سفره مردم بیاوریم که مستلزم برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت است.

وی توسعه گردشگری روستایی را از مهم ترین اولویت های میراث فرهنگی اعلام کرد و بیان داشت: مهاجرت از روستاها و گرایش مردم به سمت شهرها مهم ترین آسیب در گردشگری روستاهاست لذا ما با کمک دهیاری ها، شورای های روستا و بخشدار در تلاش هستیم فضایی ایجاد شود که مردم بتوانند از ظرفیت های روستاها استفاده کرده و مهاجرت از روستاها محدود شود.

نماینده میراث فرهنگی در ماهان گفت: بهینه سازی بافت روستاها با مصالح بومی، سنگ فرش کوچه ها، ساخت پارک ها و خرید وسایل بازی را از اقدمات انجام شده در این راستا است. وی اشتغال زایی در روستاها را عامل مهمی برای محدود کردن مهاجرت به شهرها دانست و ابراز داشت: زمینه فروش صنایع دستی، لبنیات محلی و محصولات تولیدی روستایان با ایجاد بازاچه هایی در روستاها فراهم شده است.

ماهانی یادآور شد: بسیاری از روستا ها علاوه بر صنایع دستی، آثار تاریخی با ارزشی دارند که عامل مهمی در جذب گردشگران است.

این مسئول احیاء کارگاه های صنایع دستی را از برنامه های سال جاری در ماهان دانست و ابراز امیدواری کرد: با راه اندازی این کارگاه ها زمینه اشتغال زایی در ماهان ایجاد شود. هر توریست با ورود به ایران 12 شغل ایجاد می کند و صنایع دستی یکی از این 12 شغل است؛ بنابراین بازده یک کارگاه صنایع دستی، می تواند 10 برابر بیشتر از یک کارگاه صنعتی باشد.

ماهانی تصریح کرد: در ماهان انجمن های همسو با میراث فرهنگی نداریم و این یکی از مشکلات گردشگری در بخش ماهان است که برای رفع این مشکل بنیاد ماهان شناخت و شرکت توسعه گردشگری ماهان راه اندازی خواهند شد. مرکز خدمات گردشگری ماهان با هدف خدمات تبلیغاتی، آشنایی با میراث فرهنگی و مکان های تفریحی ماهان و جذب گردشگر احداث می شود.

نماینده میراث فرهنگی در ماهان عدم وجود مراکز اقامتی را بزرگ ترین مشکل گردشگری ماهان دانست و گفت: در تلاش هستیم با احداث مراکز اقامتی مناسب، ماهان را از مسیر گردشگردی به مقصد گردشگری تبدیل کنیم و ماندگاری مسافران در ماهان را از چند ساعت به چند روز برسانیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1