17 اکتبر 2019 - 09:04

«پاسارگاد» در لیست قدیمی ترین بناهای «تلگراف»

10 اکتبر 2018 - 16:00 dsfr.ir/nj8k4

 «پاسارگاد» در لیست قدیمی ترین بناهای «تلگراف»
iranmarcopolo.com
پاسارگاد

سایت «تلگراف» اخیرا لیستی از ۲۰ مورد از قدیمی ترین بناهای دنیا منتشر کرده که مقبره کوروش هخامنشی، (پاسارگاد)، نیز در این لیست جا گرفته است. بناهای پانتئون و کولوسیوم در رم ایتالیا، مقبره اولین امپراتور چین، سانچی استاپا در هند، پارتنون در آتن یونان، زیگورات اور در عراق، هرم بزرگ گیزا و هرم بزرگ دجوسر در مصر، سکارا برای در اسکاتلند و بناهای دیگری از مالت، ترکیه، فرانسه، ولز و... نیز در لیست ۲۰ بنای قدیمی که از سوی تلگراف ارائه شده است، قرار دارند.

این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که در ماه های اخیر بار دیگر چهره ایران در رسانه های جهانی به صورت تحریف شده ای به نمایش درمی آید. نمایش چهره ای نامناسب از ایران و همچنین عدم معرفی جاذبه های متعدد کشور در رسانه های بین المللی، یکی از اصلی ترین دلایل عدم رونق گردشگری در ایران عنوان می شود.

چه اینکه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۹۲ و از سرگیری روابط سیاسی و دیپلماتیک با برخی کشورها، با تغییر چهره ایران در رسانه ها همراه بود و بر ورود بیشتر گردشگران به کشور اثر مثبت گذاشت.

حالا تلگراف در گزارش خود با اشاره به اینکه پاسارگاد یکی از ۲۲ میراث جهانی ثبت شده از ایران در یونسکو است، می نویسد: «کوروش بزرگ این بنا را در قرن ششم قبل از میلاد ساخت. علاوه بر مقبره، دیگر بخش های باقیمانده در این میراث شامل قلعه ای بر بلندای یک تپه به نام «تل تخت» و دو کاخ پادشاهی است.»

کارشناسان بر این باورند که گرچه معرفی این جاذبه گردشگری ایران در این رسانه بریتانیایی بسیار مجمل و مختصر است، اما می تواند همچنان معرف ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان باشد؛ موضوعی که در جذب گردشگر بی تاثیر نیست.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1