28 سپتامبر 2023 - 15:49

دو خدمت غیراقامتی هتل

10 اکتبر 2018 - 14:00 dsfr.ir/3w2na

دو خدمت غیراقامتی هتل
aryahotels.com
هتلداری

امروزه برای پیروز شدن در رقابت، هتل نیاز به ایجاد یک تجربه پویا، محیط مناسب و فراموش نشدنی برای مشتریان خود دارد. خدمات در هتل انجام عمل احترام، مهربانی و عشق است. همچنین خدمات در آمیخته های بازاریابی هتل نسبت به دیگر عوامل از اولویت بالاتری برخوردار است؛ زیرا بدون خدمات، تیم بازاریابی هتل چیزی برای ارائه به مشتریان نخواهد داشت. در هفته گذشته به نقش اتاق ها در خدمات دهی به هتل اشاره شد و در این هفته به اهمیت سایر نقش ها می پردازیم.

در مقایسه با اتاق ها، بررسی ها نشان داده که بخش مواد غذایی و آشامیدنی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از درآمد کل هتل ها را به خود اختصاص می دهند. البته، این یک بررسی و نظریه است؛ درصد واقعی در هتل ها بستگی به اندازه و نوع هتل، انواع اتاق ها و نرخ ها، تعداد رستوران ها و غیره دارد. مانند سایر بخش های صنعت هتلداری صنایع غذایی و آشامیدنی نیز بسیار مهم است.

در حال حاضر بسیاری از هتل ها، اقتصادهای مبتنی بر خدمات بیشتر را به جای تمرکز به فروش خدمات اقامتی مدنظر قرار می دهند. این تغییر دیدگاه ها در این بخش، نقش مدیریت غذا و نوشیدنی را در سبد درآمدی هتل و رضایتمندی مشتری را با اهمیت تر کرده است. بخش خدمات مواد غذایی و آشامیدنی، سود زیادی در صنعت میهمانداری دارد. برای اکثر هتل ها، کیفیت غذا و نوشیدنی و خدماتی که با آن همراه است، تاثیر زیادی بر موفقیت کسب وکار دارد.

طراحی و به روز رسانی منوها برای رستوران های هتل، استفاده از مواد ارگانیک و سالم، جلوگیری از مصرف مواد مضر برای سلامتی مثل روغن های پالم دار، درک دغدغه و نگرانی میهمانان، آموزش مداوم کارکنان رستوران، رعایت صددرصدی بهداشت، رعایت استانداردهای ایمنی غذا و مواردی که در این راستا بسیار با اهمیت است و می تواند به توسعه و رشد میهمانان رستوران هتل کمک شایانی کند. چهار درسی که می تواند بسیار ساده به رشد درآمد غذا و نوشابه و جلب رضایت میهمانان کمک کند، می تواند این موارد باشد:

- استفاده از مواد غذایی محلی و رفع نگرانی میهمانان از سلامت غذایی هتل و توجه به نقش رسانه های اجتماعی در بازاریابی رایگان

- استفاده از آشپز خوب که طعم و بافت غذا را خوب بشناسد و شخصاً با بازار محلی جهت استفاده از مواد اولیه مرغوب و تازه در ارتباط باشد؛

- ارائه سرویس و خدمات فوق العاده و ارتباط گرم، توأم با احترام، صمیمی و صادقانه با میهمانان بدون توجه به وضعیت ظاهری آنان؛

- رعایت اصول کسب وکار مجزا برای رستوران هتل الزامی است. باید قیمت ها نه تنها برای میهمانان هتل، بلکه برای سایر میهمانان نیز در دسترس و قابل قبول باشد.

امکانات برگزاری کنفرانس
گزارش اخیر سازمان تجارت جهانی تجارت نشان می دهد کسب وکارها در حال رشد و بسیاری از هتل ها و مراکز اقامتی به دنبال کسب موقعیت برای جذب بخشی از این رشد هستند و بیش از هر چیز، برنامه ریزان این نشست ها و همایش ها به دنبال مکان هایی با فضای دیدنی و انعطاف پذیر هستند. آنها می خواهند در محیطی انعطاف پذیر امکان ارائه برنامه ها را برای تعداد زیادی از افراد داشته و سپس با استفاده از همان فضا برای تیم های کوچک تر برنامه های ویژه ای داشته باشند.

هتل ها بر جلسات و فضای رویدادها، برای بخش قابل توجهی از درآمد خود تکیه می کنند، بنابراین باید بتوانند با فضاهای جایگزین خارج از هتل و نیز جلسات مجازی رقابت داشته باشند. هتل های شهری، مقصد های خوبی برای جلسات و کنفرانس ها هستند. به طور معمول، آنها در نزدیکی زیرساخت های اصلی شهر همچون فرودگاه ها، ایستگاه های قطار، حمل و نقل عمومی، بزرگراه ها و غیره قرار دارند. استفاده از محل برگزاری نشست ها و کنفرانس ها فقط مختص گروه های خارج از شهر نیست؛ کسب وکارهای محلی، انجمن ها و سازمان ها نیز کاربران مکرر هتل ها برای سمینارها، سخنرانی ها، جلسات و غیره هستند. ارائه امکانات اقامتی، پذیرایی و غذا در یک محل از جمله مزیت های عمده برای میزبانی کنفرانس یا جلسه در هتل ها به شمار می رود.

از سوی دیگر، وجود امکانات تفریحی، تدارک امکانات بهداشتی و سلامتی، ایجاد میز مسافرتی و وجود مرکز تجاری و امکاناتی همچون پارکینگ و غیره از دیگر مواردی است که در زمینه خدمات هتلداری می تواند به بازاریابی، جذب و نگهداشت میهمانان کمک زیادی کند. هتل در ارائه خدمات باید کاری کند تا کیفیت خدمات به مشتریان افزایش یابد. برای اقامت آنان بهترین برنامه ریزی را کند، رستوران های خوب به آنان توصیه و برای استفاده از اوقات فراغت آنان به آنها پیشنهاد های خوب بدهد. مدیریت زمان برای انجام خدمات مشتریان بسیار مهم است. اگر هتل قادر به ارائه خدمات به موقع به مشتریان ارزشمند خود نباشد حتماً به کسب وکار هتل آسیب خواهد رسید. رضایت میهمان باید در صدر اولویت های هتل باشد.

با احترام باید با میهمان صحبت کرد و اگر آنها شکایتی داشته باشند، باید در جهت رفع آن کوشید. میهمانان هتل همیشه به دنبال دریافت یک خدمات پر انرژی و تجربه به یاد ماندنی هستند. این ها از جمله مواردی است که باید برای درک و بهبود خدمات مشتری در کسب وکار هتلداری مورد توجه قرار گیرد. اگر هزینه های مورد نیاز برای بهبود خدمات به مشتری پرداخت نشود، سطوح رضایت او نیز کاهش خواهد یافت. صنعت هتلداری در آینده تمایل بیشتری نسبت به تکنولوژی خواهد داشت، اما خدمات همیشه کلید موفقیت در صنعت هتلداری خواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1