30 ژانویه 2023 - 05:16

ایتالیایی ها چگونه از بافت های سنتی محافظت می کنند؟

10 اکتبر 2018 - 12:00 dsfr.ir/269xa

ایتالیایی ها چگونه از بافت های سنتی محافظت می کنند؟
hamshahrionline.ir
سازه های تاریخی

آثار باستانی شهر رم و سایر نقاط ایتالیا به عنوان مهمترین جاذبه توریستی این کشور محسوب می شوند، اما نگهداری و تجهیز این بناهای باستانی برای درآمدزایی بیشتر از صنعت توریسم، هزینه های هنگفتی را به شهرداری ها تحمیل می کند.

دولت ایتالیا برای کنترل و تامین هزینه های سنگین نگهداری و تعمیرات بافت های سنتی و بناهای باستانی از راهکارهای هوشمندانه ای همچون واگذاری اجاره ای و واگذاری کامل به بخش خصوصی استفاده می کند.

دولت ایتالیا در طول دهه گذشته با هزینه های سنگین تعمیرات و نگهداری بناهای عظیم و درآمدزایی همچون بنای کولوسئوم، برج تاریخی پیزا و فواره تروی، معروف ترین آبنمای جهان مواجه شده است.

به گفته یکی از مقامات دولتی ایتالیا، حفظ بناهای تاریخی از دو جهت حائز اهمیت است؛ از آنجایی که این بناها بخشی از تاریخ و فرهنگ مردم ایتالیا محسوب می شوند، بنابراین حفظ آنها از هر نظر ضروری است. همچنین این بناهای تاریخی به عنوان جاذبه های عظیم گردشگری می توانند درآمد هنگفتی را برای کشور به ارمغان آورند.

متاسفانه اکثر بناهای تاریخی چه در ایتالیا و یا در سایر کشورهای جهان در مراکز شهرهای بزرگ محصور شده اند، بنابراین خطراتی همچون آلودگی هوا، باران اسیدی و ساخت وساز ساختمان های اطراف بیشترین تهدید برای آنها محسوب می شود.

با توجه به اینکه بدهی ملی دولت ایتالیا در سال ۲۰۱۸ معادل ۱۳۲ درصد از تولید ناخالص داخلی است، بنابراین یافتن هرگونه توجیه برای اختصاص سرمایه جهت بازسازی بناهای تاریخی امکان پذیر نیست.

دولت ایتالیا به جای رهاسازی بناهای تاریخی و ضربه به زیرساخت های تاریخ و تمدن این کشور با ارائه فرصت های اقتصادی کم نظیر، بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری در این راستا ترغیب کرده است.

پس از ارائه طرح توجیهی دولت برای جذب بخش خصوصی، شرکت تادس که در زمینه تولید کیف و کفش فعالیت می کند، برای سرمایه گذاری در بازسازی بنای کولوسئوم اعلام آمادگی کرده است.

همچنین دو شرکت مشهور بولگاری و فندی نیز برای بازسازی سایر بناهای تاریخی ایتالیا اعلام آمادگی کرده اند.

شرکت تادس با سرمایه گذاری ۳۰.۶۶ میلیون یورویی در پروژه تعمیرات بنای تاریخی کولوسئوم، بیشترین کمک را برای حفظ تاریخ و تمدن ایتالیا به ثمر رسانده است.

البته در این میان بعضی کارشناسان و اساتید دانشگاهی در ایتالیا انتقاداتی در مورد این طرح دارند. مثلا آنها معتقدند که با استفاده از بودجه بخش خصوصی این مکان های تاریخی که در حقیقت به ملت ایتالیا تعلق دارند، به محل نمایش تبلیغات شرکت های لوکس تبدیل شده و هویت اصلی این بناها را زیر سوال می برد.

به گفته کارشناسان اقتصادی، هنگامی که سخن از همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی به میان می آید، مسلما هر بخش به فکر منفعت خودش است، بنابراین در چنین شرایطی باید هر دو طرف به فکر منافع مشترک باشند تا در این راستا ضمن تامین هزینه های سنگین به روزرسانی و تعمیرات بناهای تاریخی، دو طرف قرارداد نیز با توجه به سهم خود، از این معامله سود دریافت کنند.

از دیگر راهکارهای دولت ایتالیا برای تضمین تعمیر و نگهداری بناهای تاریخی، واگذاری کامل آنها به بخش خصوصی به شرط تبدیل این مکان ها به جاذبه های توریستی از قبیل هتل، رستوران و سایر جاذبه های توریستی است.

در این طرح تاریخی بیش از ۱۰۳ ساختمان تاریخی ایتالیا شامل چندین قلعه، صومعه، کلیسا و برج های تاریخی به صورت رایگان به شرکت های واجد شرایط واگذار شده است.

به گفته سخنگوی آژانس املاک دولتی ایتالیا، طرح واگذاری رایگان بناهای تاریخی با شروط دولتی یکی از مهمترین راهکارهای استراتژیک دولت برای گسترش صنعت توریسم در این کشور است.

از اهداف دیگر این طرح عظیم، کمک به پراکنده شدن جاذبه های تاریخی از مراکز شهرهای بزرگ و پر ازدحام ایتالیا است، در واقع در این طرح هوشمندانه توریست ها به مکان های ناشناخته تر اما جذاب دعوت می شوند.

واگذاری رایگان مکان های دولتی به بخش خصوصی در یک روند کاملا دقیق و قانونی انجام می شود.

مثلا تمام شرکت های خصوصی باید طرح یا پروپوزال خود را برای آینده هر مکان تاریخی به صورت محرمانه تحویل کارشناسان دولتی بدهند، سپس آنها پس از بررسی ایده و ضریب موفقیت هر شرکت، هر مکان تاریخی را با تعهدات لازم به بخش خصوصی واجد شرایط واگذار می کنند.

در این طرح هر مکان تاریخی برای ۹ سال به صورت رایگان به شرکت های واجد شرایط واگذار می شود و در صورت موفقیت مالک موقت، امکان تمدید تا ۹ سال دیگر نیز برای مالک قبلی وجود دارد.

در نگاه کلان تر به استراتژی دولت ایتالیا برای تامین هزینه های تعمیرات، مرمت و نگهداری مکان های تاریخی می توان اهداف دیگری همچون اشتغال زایی، جذب سرمایه، کمک به مشاغل خرد و درآمدزایی بیشتر مناطق محروم را نام برد.

برخی از اهداف اساسی پروژه اتحاد بخش دولتی و خصوصی در بازسازی بناهای تاریخی ایتالیا عبارتند از:

۱. کمک به حفظ هویت بناهای تاریخی و افزایش احساس وطن دوستی در بین مردم.

۲.دسترسی به مفاهیمی فراتر از تعمیرات و نگهداری بناهای تاریخی با تبدیل نگاه از منابع درآمدی به سرمایه های ملی و تاریخی.

۳. با ورود بخش خصوصی به پروژه تعمیرات و نگهداری بناهای تاریخی، احساس مسئولیت مردم نسبت به ضرورت حفظ بناهای تاریخی بیشتر می شود.

۴. کمک به افزایش موقعیت های شغلی با کارآفرینی، همراه با فقرزدایی از محرومان.

۵. رسیدن به هدف مشترک، یعنی بازسازی کامل بناهای تاریخی در مدت محدود و با کمک فعالان بخش خصوصی

از نگاه کارشناسان فعال در حوزه حفظ و نگهداری بناهای تاریخی می توان با یک نگاه استراتژیک به این مسئله همزمان با حفظ هویت تاریخی شهرها، احساس غرور ملی و تعلق خاطر را نیز در بین شهروندان زنده و تقویت کرد.

در صورت اتخاذ سیاست های مدیریت بازسازی بافت های سنتی و بناهای تاریخی اهداف ذیل حاصل می شود:

۱. رشد و پیشرفت شهری

با توجه به افزایش آمار مهاجران از روستاها به شهر مخصوصا در کشورهای در حال توسعه، با پیاده سازی سیاست های بازسازی بناهای تاریخی و واگذاری آنها به بخش خصوصی، مشاغل لازم برای جذب جویندگان کار فراهم می شود.

۲. حفظ تنوع بین فرهنگی

با کمک به بازسازی مکان های تاریخی، ریشه فرهنگ و تمدن قومیت های مختلف زنده شده و قومیت های محلی با جذب توریست و معرفی فرهنگ خود، بیشتر دیده می شوند.

۳. یکسان سازی دسترسی به منابع

با مدیریت بازسازی بناهای تاریخی و میراث فرهنگی زمینه برای مرکززدایی فراهم شده و سرمایه لازم برای رشد مناطق دور از پایتخت نیز فراهم می شود.

۴. حفظ ضرورت همکاری بین شهروندان

با پیاده سازی طرح دعوت از عموم برای بازسازی هویت فرهنگ و تمدن، احساس ضرورت همکاری و تعلق خاطر به هویت فرهنگی در بین شهروندان قدرت می گیرد.

۵. حفظ هویت شهری

با بازسازی بناهای تاریخی چه توسط بخش دولتی و یا با کمک بخش خصوصی، مردم هرگز ریشه تمدن و فرهنگ خود را فراموش نخواهند کرد، چرا که بناهای تاریخی به عنوان نماد فرهنگی، هویت تاریخی مردم را زنده نگه می دارند.

۶. افزایش احساس افتخار ملی و شهری

هدف نهایی از بازسازی بناهای تاریخی مفهومی فراتر از کسب درآمد است. در واقع شهروندان با مشاهده بناهای تاریخی بازسازی شده و جذاب به شهر و کشور خود احساس بهتری خواهند داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1