29 ژانویه 2023 - 15:42

تهدید گردشگران برای ساکنان بومی

25 سپتامبر 2018 - 16:00 dsfr.ir/rj2u6

اُورتوریسم

دو شهر لیسبون و پورتو در پرتغال دارای بالاترین شمار گردشگر در مقایسه با جمعیت خود هستند و به همین دلیل ساکنان اصلی آن ها با مشکلات فراوانی به سبب هجوم گردشگران روبه رو شده اند.

تعداد گردشگران در دو شهر پورتو و لیسبون کشور پرتغال به ازای هر نفر ساکن بومی این شهرها از لندن و بارسلون نیز پیشی گرفته و گفته می شود بسیاری از مالکان خانه در این شهرها ساکنان بومی را برای جایگزینی با توریست های خارجی از خانه بیرون کرده اند. 

هجوم گردشگران خارجی به لیسبون و پورتو موجب شده هر روز تعداد آپارتمان های بیشتری به اجاره توریست ها درآید و در نتیجه این تقاضای بالا میزان اجاره بهای خانه ها تا ۲۰ درصد افزایش یافته است.

«پائولا مگالائس» یکی از ساکنان شهر پورتو در این باره می گوید: آن ها در حال گرفتن همه چیز از ما هستند، همه چیز! نه تنها از من بلکه از شهر پورتو، فرزندانم و ... نمی دانم چرا یک توریست که تنها برای پنج روز به این جا سفر می کند ارزش بیشتری از من و فرزندانم دارد که سنت های شهر پورتو را حفظ می کنیم.

پیش از این به همراه همسر و سه فرزندم در یک آپارتمان زندگی می کردیم اما صاحبخانه درخواست افزایش ۲۵ درصدی اجاره بها را داشت و حالا مجبوریم در خانه پدر و مادرمان زندگی کنیم که تنها یک اتاق خواب برای هفت نفر دارد. حقوق ما ماهانه ۵۸۵ یورو و اجاره بهای خانه ۶۰۰ یورو است و اگر این حباب در بازار مسکن از بین نرود تکلیف زندگی من و فرزندانم چه خواهد بود؟

پیش تر نیز شهرهایی چون ونیز، بارسلون و آمستردام با پدیده هجوم بیش از حد گردشگران (اُورتوریسم) و به تبع آن افزایش قیمت ها و سخت شدن شرایط برای ساکنان بومی روبه رو بوده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1