15 آوریل 2024 - 06:43

کشف نشانه هایی از سکونتگاه 9 هزار ساله در بهبهان

3 اوت 2015 - 12:00 dsfr.ir/e69uy

نتایج به دست آمده از عملیات گمانه زنی و کاوش در تپه مهتاج بهبهان در بر گیرنده قدیمی ترین مدارک مربوط به کشاورزی و دامپروری نشان از وجود یک استقرار 9 هزار ساله و قبل از زمان تولید سفال در دشت بهبهان دارد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حجت دارابی سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش در تپه مهتاج شهر بهبهان استان خوزستان امروز "دوشنبه" با اعلام این خبر تصریح کرد که تپه مهتاج طی پژوهش های باستان شناسی سال گذشته توسط عباس مقدم برای نخستین بار به عنوان یک محوطه نوسنگی بدون سفال ثبت شد.

به گفته این باستان شناس، در پی اهمیت بالای تپه مهتاج به منظور تکمیل گاهنگاری استقرار انسان در دشت بهبهان و نیز نظر به تخریبات بسیار زیاد در آن، با تلاش دکتر مقدم برنامه تعیین عرصه و حریم آن مورد توجه و تصویب اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان قرار گرفت. علاوه بر تعیین عرصه، گمانه ای برای مطالعه لایه های استقراری تپه مهتاج و بررسی وضعیت معیشت ساکنان منطقه در محوطه ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه تپه مهتاج در شمال غرب شهر بهبهان استان خوزستان قرار دارد تصریح کرد: متأسفانه تمام سطح محوطه تسطیح شده و تنها بقایای بسیار کمی از لایه های تحتانی استقرار در آن به جای مانده است.

سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش در تپه مهتاج افزود: هرچند حجم کاوش در تپه مهتاج بسیار کم است، اما نتایج اولیه نشان از وجود یک استقرار حدودا 9 هزار ساله و قبل از زمان تولید سفال در دشت بهبهان دارد. یافته های محوطه اغلب شامل صنایع و ادوات سنگی از قبیل سنگ هاون، سنگ ساب و دسته هاون است که بر این اساس به نظر می رسد تولید و فرآوری غذاهای گیاهی در معیشت ساکنان تپه مهتاج نقش مهمی داشته است.

این باستان شناس خاطرنشان ساخت که تپه مهتاج می تواند قدیمی ترین مدارک مربوط به کشاورزی و دامپروری در دشت های نزدیک به سواحل خلیج فارس را در دسترس قرار دهد. وی گفت: امیدواریم با تلاش مسوولان ذیربط در صیانت از چنین محوطه های باستانی گام های عملی موثری برداشته شود تا بتوان اطلاعات دقیق و علمی از ساختارهای مختلف زندگی اجداد و نیاکان خود به دست آوریم. بدیهی است که این امر نیازمند آسیب شناسی و برنامه ریزی بلندمدت پژوهشی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کشور است.

گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش در تپه مهتاج شهرستان بهبهان استان خوزستان که در تاریخ 16 تیرماه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده است تا 16 شهریور سالجاری ادامه دارد.

1