ثبت 10 اثر ایران در فهرست جهانی میراث مستند

15 سپتامبر 2018 - 12:00 dsfr.ir/pv6sm

ثبت 10 اثر ایران در فهرست جهانی میراث مستند
isna.ir
میراث جهانی

مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت 10 اثر ایران در فهرست جهانی میراث مستند خبر داد.

دکتر فرهاد نظری در حاشیه کارگاه آموزشی حافظه جهانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این کارگاه با همکاری سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران، میراث فرهنگی و نهادهای دیگر و با حضور سمن ها برگزار می شود که هدف آن آشنا ساختن مخاطبان با ارزش های میراث فرهنگی و میراث مستند است.

وی با بیان اینکه بخش عظیمی از این مستندات در اختیار مردم و گنجینه های خصوصی است، افزود: امروز تلاش می کنیم که راه های شناخت و مراقبت از آنها را به مردم انتقال بدهیم چراکه بسیاری از این گنجینه ها یونیک و تجزیه ناپذیر هستند و نظیر آنها در جاهای دیگری پیدا نمی شود.

مردم باید از داشته های خود آگاه باشند و میراث مستند طیف بسیار وسیعی از عکس های تاریخی و کتابخانه ها، نسخ اسناد خطی و قباله ها و عقدنامه ها و فیلم هایی هستند که همه آنها را در بر می گیرد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: خوشبختانه خانواده های ایرانی فرهنگ حفظ این آثار را دارند و با دید یادگار به آنها نگاه می کنند. قصد داریم در این کارگاه شیوه های علمی و نوین حفظ و حراست از آنها را آموزش داده و نیز آثاری که قابلیت ثبت دارند را شناسایی کنیم.

در مقوله میراث مستند یا حافظه جهانی تا به حال نزدیک به 60 اثر در فهرست ملی، 5 مورد در لیست منطقه ای آسیا- اقیانوسیه و 10 اثر در فهرست جهانی ثبت شده اند که جهانی ها به معنای این است که جزو آثار بشری محسوب شده و به قوم و کشور خاصی مربوط نمی شوند.

این آثار میراث فکری کل بشریت است و شامل اثرهایی مانند شاهنامه فردوسی، ذخیره خوارزمشاهی، پنج گنج نظامی، کلیات سعدی، التفهیم ابوریحان و... می شوند که خوشبختانه آنها را در آرشیو خود داریم و ایران از این حیث به خاطر تاثیرگذاری و جایگاهی که در دنیا دارد، داشته هایش بسیار زیاد است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1