3 فوریه 2023 - 01:42

«ورنی»؛ هنر ناب ایرانی

11 سپتامبر 2018 - 12:00 dsfr.ir/oa33n

صنایع دستی

هنر «ورنی» آذربایجان شرقی از رشته های ناب و خاص صنایع دستی این دیار که به دلیل جنس متفاوت با دیگر جاهای ایران در نوع خود بی مانند است.

با وجود توسعه رشته های مختلف صنایع دستی طی سال های اخیر به علت برگزاری دو ساله نمایشگاه بین المللی صنایع دستی تبریز و سایر نمایشگاه های ملی و منطقه ای در این حوزه در آذربایجان شرقی، رشته هنری ورنی بافی به دلیل تنوع در نقشه و طراحی، رشد قابل توجهی یافته که برای تداوم این روند می توان با اجرای برنامه های مختلف آموزشی و حمایت های مالی از هنرمندان این عرصه آینده درخشانی برای ورنی آذربایجان ترسیم کرد.

بدون تردید گسترش و توسعه ورنی بافی در آذربایجان شرقی به ویژه مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته علاوه بر توانمندسازی خانوارهای روستایی به لحاظ اقتصادی، می تواند با برنامه ریزی دقیق و اصولی مسئولان میراث فرهنگی زمینه های صادرات این هنر صنعت دستی را فراهم ساخت.

یکی از هنرمندان رشته ورنی با اشاره به اینکه طرح های خاص و جنس متفاوت ورنی آذربایجان شرقی وجه تمایز بین ورنی های این استان با سایر نقاط کشور است، گفت: طرح هایی که در ورنی های آذربایجان شرقی به کار می رود خاص این استان بوده و از نظر ترکیب رنگ و تنوع طرح در کشور همتا ندارد.

خسرو شیری افزود: ورنی های بافته شده به دست هنرمندان صنایع دستی استان از پشم جاجیم های 80 سال قبل است که پشمی خالص و بسیار مرغوب محسوب می شود که استفاده از چنین ورنی ها به لحاظ سلامت جسمانی نیز بسیار حائز اهمیت است.

وی از فعالیت افزون بر 25 ساله خود در ورنی بافی خبر داد و اظهار داشت: در این مدت در چندین نمایشگاه و جشنواره حضور فعال داشته ام و تاکنون نیز موفق به دریافت رتبه نخست در بخش طرح و رنگ جشنواره ورنی بافی استانی و رتبه نخست در نمایشگاه بین المللی تبریز شده ام.

شیری، پیشرفت رشته ورنی بافی و تداوم فعالیت هنرمندان این عرصه را منوط به حمایت های مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دانست و ادامه داد: برگزاری نمایشگاه های تخصصی، معرفی و حمایت برای حضور در سایر نمایشگاه های صنایع دستی، اعطای وام و برگزاری دوره های آموزشی از جمله اقدامات حمایتی است.

وی شناساندن توانایی های صنایع دستی آذربایجان را از محاسن شرکت در نمایشگاه های مختلف بیان کرد که باید به طور مرتب و با تقویم ویژه در فصول مختلف سال برگزار شود.

شیری گفت: امکان درآمد زایی برای بافندگان ورنی در چند سال اخیر از حالت مقطعی و غیرمتمرکز خارج شده و امیدواریم با حمایت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زمینه فعالیت های کارگاهی و متمرکز با اشتغال وسیع تر و بیشتر در این رشته فراهم شود.

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان با اشاره به سهم 25 درصدی ورنی از صادرات صنایع دستی استان، گفت: یکی از اهداف این مجموعه برگزاری مرتب و فصلی و سالانه جشنواره های ورنی به منظور ایجاد انگیزه در ورنی بافان و تولیدکنندگان ورنی استان است.

فرشاد به آفرین از فعالیت 11 هزار نفر در حوزه صنایع دستی آذربایجان شرقی خبر داد که 15 درصد این تعداد در رشته ورنی فعالیت می کنند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی تبریز در تیر ماه امسال، مجموع فروش این نمایشگاه را 11 میلیارد ریال اعلام کرد که 30 درصد از این رقم به فروش ورنی آذربایجان شرقی اختصاص داشت.

به آفرین، برگزاری کلاس های آموزشی ورنی بافی را از رئوس معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی آذربایجان شرقی برشمرد و افزود: با توجه به اینکه طرح و نقشه ورنی بافی در طول زمان به روش سینه به سینه از جامعه عشایری و روستایی به نسل های جوان انتقال یافته است، برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه بسیار لازم و ضروری است.

در راستای توسعه ورنی بافی طی دو سال گذشته 100 نفر در روستاهای قلندر، شله بران و کردلر در منطقه ارسباران تحت آموزش های این رشته صنایع دستی به صورت رایگان قرار گرفته اند.

به آفرین با تاکید بر اهمیت تبلیغات برای توسعه ورنی بافی در استان، گفت: تبلیغ هدفمند ورنی می تواند این محصول را به یک برند بین المللی برای ایران و آذربایجان تبدیل کند و باید توجه داشت که برند سازی در کنار ارایه محصول با کیفیت و مطلوب با همکاری تولیدکنندگان مسیر توسعه این رشته را هموارتر می کند.

وی از دریافت 26 نشان مرغوبیت صنایع دستی توسط هنرمندان اذربایجان شرقی طی سال گذشته خبر داد که پنج نشان از این تعداد مربوط به رشته ورنی بود.

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان یادآور شد: ورنی پای ثابت تمامی نمایشگاه های صنایع دستی کشور است و اگر قرار باشد تا یک غرفه به نمایشگاهی در اقصی نقاط کشور معرفی کنیم، اولویت ما غرفه فروش تولیدات ورنی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1