7 دسامبر 2023 - 01:02

برگزاری همایش ملی شتر و قرق های بومی در سرعین

2 اوت 2015 - 17:00 dsfr.ir/5b1a8

همایش ملی شتر و قرق های بومی با حضور میهمانان داخلی و خارجی در قلمرو طایفه تکله، چغور یورد شهرستان سرعین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، همایش ملی شتر و قرق های بومی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی استان، مدیر کل امور عشایر، بخشدار مرکزی، رئیس میراث فرهنگی شهرستان سرعین، فرماندار سرعین، محمدتقی فرور رئیس هیات مدیره موسسه توسعه پایدار و محیط زیست و رئیس کنسرسیوم بین المللی قرق های بومی، ناصر احمدی رئیس صندوق معیشت پایدار طایفه تلکه ایل شاهسون، خانم ایلسه کوهلر رئیس گروه حمایت از عشایر دامدار و نژادهای بومی دام از کشور آلمان و سایر میهمانان از اقصی نقاط ایران در روز چهارشنبه 7 مرداد ماه برگزار شد.

در این همایش، ناصری فرماندار شهرستان سرعین ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و مدیران دستگاه های اجرایی بر اهمیت حفظ طبیعت و محیط زیست تاکید کرد و خواستار توسعه زندگی عشایری در این شهرستان شد. وی در ادامه حمایت خود را مبنی بر افزایش کسب و کار عشایر شاهسون و برگزاری جشنواره های فرهنگی به منظور نمایش توانمندی های عشایر شاهسون در شهرستان سرعین اعلام کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز زندگی در دنیای مدرن امروزی را وامدار زندگی ایلات و عشایر دانست و گفت: جامعه عشایری عاقل ترین گروه انسانی در حفظ طبیعت و محیط زیست به شمار می روند. کریم حاجی زاده پس از تشریح وضعیت ایلات و طوایف عشایر شاهسون، آمادگی این اداره کل را برای توسعه توریسم عشایری و اکوتوریسم اعلام داشت.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان سرعین با بیان اینکه همایش ملی شتر و قرق های بومی به مدت 3 روز از ششم تا هشتم مرداد ماه در شهرستان سرعین برگزار شد، افزود: در روز نخست این همایش ضمن بازدید از قلمرو طایفه تکله، با بومیان منطقه به ویژه شترداران دو کوهانه گفتگو به عمل آمد.

وی برگزاری میزگردهای مختلف از جمله حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی، معیشت پایدار و اشتغال، قرق های بومی و محلی، کارگاه آموزشی انرژی نو و کارگاه مشارکتی منشور حقوق جوامع بومی و محلی را از جمله برنامه های روز سوم این همایش ملی عنوان کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1