13 آوریل 2024 - 13:13
در دیدار سلطانی فر با وزیر گردشگری عراق تاکید شد:

رفع موانع و ساماندهی ورود گردشگران عراقی به ایران

2 اوت 2015 - 16:00 dsfr.ir/hz5gj

در نشست مشترک معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری و وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق بر امضای سند تفاهم همکاری در راستای برطرف شدن موانع و ساماندهی ورود گردشگران عراقی به ایران تاکید شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور در نشستی که پیش از اولین کمیته فنی مشترک گردشگری و میراث فرهنگی بین ایران و عراق با حضور عادل فهد الشرشاب وزیر گردشگری و میراث فرهنگی این کشور برگزار شد، گفت: طی جلسات و هماهنگی هایی که ظرف یک سال گذشته در جهت گسترش همکاری های گردشگری و میراث فرهنگی بین دو کشور صورت گرفته است، با حضور هیات های کارشناسی دو طرف، زمینه های کاری و اجرایی تحقق شرایط بهتر برای همکاری دو طرف در یک یادداشت تفاهم مشخص خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه با مشخص شدن چگونگی همکاری های گسترده بین دو کشور در پایان جلسات کمیته فنی، سند همکاری  ایران و عراق به امضا خواهد رسید، افزود: برطرف شدن موانع و ساماندهی ورود گردشگران عراقی به ایران از مهم ترین مواردی است که در این سند تفاهم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

سلطانی فر با اشاره به موفقیت تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 این توافق را یک پیروزی بزرگ دانست و گفت: ما با همه کشورهای منطقه به ویژه کشورهای مسلمان اطراف دارای منافع مشترک هستیم لذا باور و اعتقاد داریم که می توان با اتکا به خداوند و نیرو و پشتیبانی مردم با همه کشورهای جهان خصوصا کشورهای منطقه و همسایه تعامل داشته باشیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی در ادامه به اشتراکات و روابط دیرینه دو کشور ایران و عراق اشاره کرد و افزود: مردم ایران و عراق با داشتن اعتقادات مذهبی و فرهنگ مشترک در طول قرون مختلف به غیر از دوران جنگ عراق علیه ایران (دوره صدام) که جنگ تخریب کننده را آغاز کرد، همواره ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی بسیار نزدیک داشته اند و مردم دو کشور کاملا یکدیگر را می شناسند.

سلطانی فر ادامه داد: کشور عراق به دلیل دارا بودن اماکن مذهبی، وجود عتبات عالیات، مقبره 6 امام شیعیان و بسیاری از بزرگان صدر اسلام دارای جاذبه های قابل توجهی برای مسلمانان و مردم ایران است و ایران هم به دلیل وجود مرقد مطهر امام هشتم شیعیان در مشهد و مرقد حضرت معصومه در قم مورد توجه بسیاری از مسلمانان و به ویژه شیعیان عراق است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه در سال های اخیر بویژه پس از آغاز به کار دولت یازدهم روند ورود گردشگر به کشور رو به رشد بوده اظهار داشت: یقین داریم در فضای سیاسی کنونی پس از توافق و تکمیل آن، بخش های مختلف اقتصاد ایران شاهد یک رونق ویژه خواهد بود و گردشگری بیش از سایر بخش ها از اثرات این توافق منتفع خواهد شد. ایران با داشتن جاذبه های تاریخی، طبیعی، مذهبی، زیارتی و توانمندی های بخش گردشگری سلامت هر ساله میزبان تعداد قابل توجهی از گردشگران کشورهای مختلف است، به طوری که در سال 93 کشور ما میزبان بیش از 5 میلیون گردشگر بود و بنا داریم با استفاده از ظرفیت های موجود در سال 2025 میلادی تعداد گردشگران را به 20 میلیون نفر افزایش دهیم.

معاون رئیس جمهور گفت: بر اساس آمار موجود 50 درصد گردشگران ورودی به کشور ما گردشگران مذهبی و زیارتی هستند و 50 درصد دیگر نیز گردشگران فرهنگی، تاریخی، طبیعی و گردشگری سلامت را تشکیل می دهند. وی همچنین به بضاعت کشورمان در عرصه گردشگری سلامت اشاره کرد و افزود: امکانات بهداشتی و درمانی کشور ما با کیفیت بسیار بالا و هزینه ای کمتر از یک چهارم کشورهای غربی در اختیار گردشگران کشورهای همسایه قرار می گیرد.

سلطانی فر ادامه داد: سالانه بیش از 4 میلیون نفر بین دو کشور تردد می کنند، 2 میلیون و 200 هزار نفر ایرانی سالانه برای زیارت عتبات عالیات به عراق سفر می کنند و نزدیک به 2 میلیون عراقی هم هر سال برای استفاده از جاذبه های مذهبی، طبیعی و گردشکری سلامت به ایران سفر می کنند.

وی تاکید کرد: از حدود یک سال قبل برنامه ریزی برای ساماندهی سرویس دهی به گردشگران عراقی آغاز شد، چراکه جمع کثیری از گردشگران عراقی خارج از برنامه ریزی وارد ایران می شدند و این مساله باعث بروز برخی مشکلات شده است، با هماهنگی های صورت گرفته و جزئیاتی که در سفر وزیر گردشگری عراق مشخص می شود، ورود بخش قابل توجهی از گردشگران عراقی در قالب دفاتر خدمات مسافرتی ساماندهی می شود تا سرویس دهی مناسبی به زائران صورت گیرد و از رخ دادن اتفاقات ناخوشایند جلوگیری شود.

معاون رئیس جمهور افزود: ایران عزم، اراده و همکاری در عرصه میراث فرهنگی و حفظ آثار فرهنگی ارزشمند منطقه و آثار فرهنگی تاریخی موجود در عراق را اعلام می کند، از زمانی که آثار فرهنگی و تاریخی عراق مورد تعرض گروه تروریستی داعش قرار گرفت، ایران ضمن محکوم کردن این اعمال ضد فرهنگی، برای حفظ و حراست آثار ارزشمند تاریخی کشور عراق اعلام آمادگی کرد، همچنین ما برای انتقال بخش هایی از این آثار به ایران و نگه داری از این آثار تا زمان از بین رفتن کامل داعش اعلام آمادگی کردیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در پایان گفت: ایران در زمینه کاوش، مرمت، بازسازی و مسائل پژوهشی دارای توان کارشناسی خوبی است که چگونگی روند همکاری در این حوزه ها در سند نهایی بین دو کشور ایران و عراق مشخص می شود. امنیت عراق، امنیت ما است و برای اینکه امنیت این کشور به خطر نیفتد از همه امکانات استفاده می کنیم.

وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق تاکید کرد: استفاده از راهکارهای مناسب برای ارائه خدمات به گردشگران ایرانی

عادل فهدالشرشاب وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق نیز در این دیدار از توسعه همکاری های بین 2 کشور ابراز خوشحالی کرد و گفت: توافق هسته‌ای حاصل شده، یک دستاورد بزرگ است که نشان داد گفتگو می تواند در منطقه ای که ما زندگی می کنیم به ایجاد صلح و امنیت کمک کند.

وی ادامه داد: در فوریه گذشته توافقاتی انجام شد و برنامه‌هایی را پیش گرفتیم لذا ما در عراق فعالیت های خوبی در حفظ آثار تاریخی با یونسکو داریم و در این جهت می توانیم با کشور ایران همکاری داشته باشیم.

وزیر گردشگری عراق با اشاره به اینکه در گذشته به آثار فرهنگی و تاریخی توجهی نمی شد، تصریح کرد: با اقداماتی که طی یک سال اخیر انجام شده است امیدواریم بتوانیم پیشرفت خوبی در این حوزه به دست آوریم، ایران در زمینه حفظ و حراست از میراث فرهنگی دارای توانمندی های بسیاری است و ما امیدواریم با این سند تفاهم، امکان همکاری و تبادل تجربیات کارشناسی را فراهم کنیم.

الشرشاب همچنین در رابطه با وضعیت گردشگری در عراق توضیح داد: گردشگری در کشور ما بیشتر در حوزه مذهبی و زیارتی است و اکثر گردشگرانی که به عراق سفر می کنند، ایرانی هستند، ما می توانیم با به کارگیری راهکارهای خوب، خدمات مناسبی را ارائه دهیم، این وظیفه ما است تا خدمات ویژه ای را به زوار و گردشگران ارائه کنیم.

1