6 دسامبر 2023 - 05:09

درخواست آلمان از ایران برای ارائه خدمات سریع تر به گردشگران

2 اوت 2015 - 15:00 dsfr.ir/686nn

درخواست آلمان از ایران برای ارائه خدمات سریع تر به گردشگران
بازدید گردشگران آلمانی از جماران

عضو انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران با اشاره به اینکه شاهد افزایش درخواست گردشگران اروپایی برای بازدید از ایران هستیم، گفت: فعالان صنعت گردشگری باید توجه کنند که در دوران رونق این صنعت نباید از اصول حرفه ای و ارائه خدمات استاندارد مغفول بمانند.

حمید درودیان در مورد وضعیت صنعت گردشگری کشور پس از دستیابی به توافق هسته ای گفت: در دوران پساتحریم با توجه به دید مثبتی که در دولت نسبت به گردشگری وجود دارد، دوران خوبی را شاهد هستیم، زیرا به دلیل برداشتن تحریم ها با سیل ورود گردشگران به کشور روبرو شدیم.

وی ادامه داد: خبرگزاری های معتبر خارجی همچون CNN و Yahoo News در گذشته ایران را جزو مقاصد نامطمئن گردشگری اعلام کرده  بودند، اما اکنون با یک سیاست متغیرانه، مطالبی را با این عنوان منتشر کردند که "چرا باید ایران را ببینم؟" و مخاطبان خود را به بازدید از ایران تشویق کرده اند.

عضو انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران اظهار کرد: اما اکنون این دغدغه وجود دارد که آیا کشور ما هتل و راهنمای مناسب دارد و می تواند جوابگوی این حجم گردشگر باشد یا خیر؟ در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی، دولت و بخش خصوصی این بحث ایجاد شده که در این مورد چه باید بکنیم تا بتوانیم با رعایت استانداردهای لازم جوابگوی گردشگرانی که از اقصی نقاط جهان به ایران می آیند، باشیم.

درودیان با اشاره به افزایش تقاضای گردشگران اروپایی برای ورود به کشور، اظهار کرد: همچنین به تازگی کشور آلمان تقاضا کرده است که یک کارمند به پرسنل سفارت ایران در آلمان اضافه شود تا بتواند خدمات بیشتر و سریع تری به گردشگران آلمانی که خواستار ورود به ایران هستند، ارائه شود.

عضو انجمن صنفی راهنمایان گردشگری افزود: ما اکنون شاهد گروه های مختلفی هستیم که تقاضا دارند از طریق آژانس های مسافرتی وارد ایران شوند و همین مساله سبب رونق آژانس های مسافرتی شده است که در گذشته برخی از آنها بیکار بوده اند. البته مشکلی که وجود دارد این است که برخی آژانس ها در چنین شرایطی با نرخ های رقابتی بازار را خراب می کنند و برخی دیگر به جای آنکه نرخ مصوب راهنمایان گردشگری را به آنها بپردازند، مقدار کمتری می پردازند و به جای آن از راهنما می خواهند با گرفتن انعام و یا پورسانت از فرش فروشان و ... آن را جبران کنند که کار نادرستی است.

وی ضمن  هشدار در مورد لزوم تعهد به اجرای اصول حرفه ای در صنعت گردشگری، اظهار کرد: باید دقت کنیم که در دوران پساتحریم که با حجم انبوه گردشگر روبرو می شویم؛ نباید اصول حرفه ای را فراموش کنیم، بلکه باید بیش از قبل بر این اصول چه در ارتباط با راهنمایان و چه در ارتباط با ارائه مراکز اقامتی و خدمات مناسب به گردشگران دقت کنیم و در جهت توسعه پایدار قدم برداریم تا از این شرایط سربلند بیرون بیاییم.

درودیان با بیان اینکه در برخی کشورها مانند هند، گرفتن کمیسیون از اصناف برای راهنمایان گردشگری امری عادی شده است، گفت: متاسفانه این مساله در شان راهنمایان نیست و باید تلاش کنیم تا در دوران رونق گردشگری در کشور این مشکلات افزایش پیدا نکند.

این راهنمای گردشگران در پاسخ به این سوال که آیا گردشگران خارجی می توانند به راحتی ویزای ورود به کشور را دریافت کنند، گفت: کشور ما جزو کشورهایی ست که به گردشگران خارجی به سادگی ویزا می دهد و بسیار کم پیش می آید که درخواست ویزای گردشگری رد شود، ما در اغلب تورهایی که با گردشگران خارجی همراه بودیم، متوجه شدیم؛ مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. حتی برای گردشگران آمریکایی نیز راهنمایان ویژه ای در نظر گرفته شده است که باید مورد تایید میراث فرهنگی باشند تا برخی الگوها را دقیق تر رعایت کنند و حمایت بیشتری از این گردشگران داشته  باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1