30 سپتامبر 2023 - 18:52

ارزآوری ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی برای کشور

28 اوت 2018 - 16:00 dsfr.ir/9g3e3

ارزآوری ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی برای کشور
donya-e-eqtesad.com
صنایع دستی ایران

سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی در حالی عصر شنبه آغاز به کار کرد که بنابر آنچه معاون رئیس جمهوری اعلام کرد، هنرمندان صنایع دستی توانستند بیش از ۵۰۰میلیون دلار ارز وارد کشور کنند که می تواند تا ۲ میلیارد دلار هم افزایش پیدا کند.

اگرچه بسیاری از کارشناسان بر ارزآوری صنایع دستی در عین هزینه کم اشتغالزایی در این زمینه تاکید دارند اما اخیرا برخی از هنرمندان خبر داده اند که در تهیه مواد اولیه خود دچار چالش هستند و اعلام کرده اند که تحریم ها ممکن است بر روند صادرات صنایع دستی اثر سوء برجای گذارد. آنها البته تاکید کرده اند که می توان با تغییر بازارهای هدف صادرات صنایع دستی پادزهری برای این بیماری ایجاد کرد.

حالا، علی اصغر مونسان در افتتاحیه سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی که تا پایان هفته جاری ادامه دارد، حمایت های دولت از تولید صنایع دستی را کافی دانست و گفت که در حال حاضر تقریبا رشته فراموش شده ای نداریم. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین با یادآوری اینکه طرح تجاری سازی صنایع دستی آغاز شده، تاکید کرد که روی برند سازی، بسته بندی، طراحی مبتنی بر سلیقه مشتری و توسعه بازار کار صورت گرفته است.

او آمار صادرات دو ماهه اول سال جاری را نیز یادآوری کرد و گفت: «در ماه های فروردین و اردیبهشت، ۳۲ میلیون دلار صادارت داشته ایم که رشد ۶۶ درصدی در این حوزه را نشان می دهد که امیدواریم این روند رو به رشد ادامه پیدا کند.» به گفته مونسان، در بخش تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال، براساس تفاهم نامه سه جانبه ای که میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی به امضا رسیده، ۸۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته شده است که این مبلغ به منظور کارآفرینی و اشتغال زایی هم در اختیار صنایع دستی، هم گردشگری و هم میراث فرهنگی قرار دارد.

معاون رئیس جمهوری با تاکید بر چشم انداز صادرات دو میلیارد دلاری تصریح کرد: «یک میلیارد دلار از این مبلغ بر اساس افق چشم انداز ۱۴۰۴ گردشگری ما است که از طریق صادرات چمدانی باشد و یک میلیارد دلار دیگر هم برای توسعه بازار است که فکر می کنم این مبلغ دست یافتنی تر باشد. امیددارم که بتوانیم تا پایان دولت دوازدهم به آن دست پیدا کنیم.»

سهم ناچیز از اقتصاد جهانی صنایع دستی
دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در این مراسم، صنایع فرهنگی را به دلیل دارا بودن زمینه های علمی، تجربی و فرهنگی گسترده و متنوع در کشور، به عنوان موتور محرکه اقتصاد مقاومتی منشأ ایجاد جهش در حوزه اشتغال، تولید ملی و صادرات دانست و گفت: برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی که صنعتگران ۳۱ استان کشور در آن حضور دارند، ضمن معرفی زمینه ها و فرصت های متعدد اقتصادی و فرهنگی این صنعت در کشور، فرصت مناسبی برای برجسته سازی قابلیت های واقعی کشور برای اشتغال زایی، تولید ملی و صادرات در دوران تحریم است.

علی شمخانی حوزه گردشگری و صنایع دستی را بخش مهمی از توان نرم کشور عنوان و اظهار کرد: «سهم ناچیز ایران در بازار ۲۵۷ میلیارد دلاری صنایع دستی در جهان نشان می دهد که اقتصاد این صنعت، تناسبی با جایگاه واقعی صنایع دستی ایران در سطح جهانی ندارد.»

وی خاطرنشان کرد: جایگزین کردن محصولات وارداتی با صنایع دستی بومی به صورت عام ضمن آنکه رونق بخش فضای اقتصادی غیروابسته به تحریم در بخش های داخلی و صادراتی است، اشتغال بخش مهمی از طبقات کمتر برخوردار کشور را تضمین می کند.

در این مراسم که معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در آن حضور داشتند، از پارچه قلمکار اسمای الهی و نیز کاشی هفت رنگ رونمایی شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1