23 ژوئن 2024 - 18:45

ساخت ویلا در محوطه تاریخی عصر آهن

2 اوت 2015 - 13:00 dsfr.ir/ti7mv

بخش هایی از محوطه تاریخی زال تپه متعلق به عصر آهن و اسلامی میانی مورد تعرض قرار گرفته و در آن باغ و ویلا ساخته شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهناز طاهری سرپرست گمانه زنی زال تپه "امروز یکشنبه " با اعلام این خبر تصریح کرد که یافته های فرهنگی به دست آمده در طی عملیات گمانه زنی زال تپه شهرستان فردیس استان البرز وجود استقرار در دو دوره، آهن و اسلامی میانی در این محوطه را به اثبات رساند.

طاهری افزود: بخش هایی از این تپه تاریخی توسط مالکین پیرامون تپه، متصرفین و متعرضین به بهانه ساخت باغ و ویلا مورد دخل و تصرف قرار گرفته بود از این رو تعین عرصه و پیشنهاد حریم در این محوطه تاریخی در دستور کار میراث فرهنگی استان البرز قرار گرفت. براساس نیاز در محوطه 18 گمانه حفر شد و هیات باستان شناسی به مدت 1 ماه به گمانه زنی به منظور تعین عرصه و پیشن ها حریم اثر در محوطه پرداخت. بررسی ها حاکی از این است که عرصه واقعی تپه بیش از عرصه ظاهری آن است. یافته های فرهنگی نشان از وجود استقرار در دو دوره، آهن و اسلامی میانی در این محوطه است.

به گفته طاهری، بخش هایی از این تپه تاریخی توسط مالکین پیرامون تپه، متصرفین، متعرضین به بهانه ساخت باغ و ویلا مورد دخل و تصرف قرار گرفته است. به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز به طور جدی پیگیر تامین اعتبار برای ساماندهی و تعین عرصه این اثر بود تا سرانجام این اعتبار از محل اعتبارات استانی محقق شد.

طاهری اظهار داشت: پس از اتمام گمانه زنی، مراحل نقشه برداری، نشانه گذاری و نصب تابلو انجام شد. وی تصریح کرد که تدوین گزارش گمانه زنی و تعین حریم زال تپه در دست اقدام است که پس از آن در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز مورد بررسی قرار گرفته و برای ارزیابی به پژوهشگاه و پس از تایید برای بررسی و تصویب عرصه و حریم تپه به معاونت میراث فرهنگی سازمان ارسال می شود.

این باستان شناس در ادامه گفت: آثار بر جای مانده از قرون گذشته به شکل موزون و هماهنگ با اقلیم و محیط اطراف خود پیوند خورده و از منظر زیبایی شناختی، مردم شناسی و تاریخی به صورت فرهنگی شاخص و ارزشمند به شمارمی آیند. متاسفانه امروزه این آثار ارزشمند و بی بدیل، در معرض آسیب، خطر و بی مهری قرار گرفته اند و یکی از این آثار، زال تپه شهرستان فردیس (به شماره ثبت ملی 10304) است.

این باستان شناس با بیان اینکه در چند سال اخیر برنامه تعیین عرصه و حرایم محوطه ها و بناهای تاریخی از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است اظهار امیدواری کرد این برنامه برای صیانت و حفاظت قانونی از آثار مورد توجه ویژه قرار گیرد.

عملیات گمانه زنی زال تپه شهرستان فردیس استان البرز که از تاریخ 15 اردیبهشت با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده بود به پایان رسید.

1