29 سپتامبر 2023 - 14:26

خطر حذف «ایران» از مسیر ایرلاین های خارجی

12 اوت 2018 - 09:00 dsfr.ir/de555

سفر هوایی

«وقتی نرخ پروازهای خارجی صد درصد گران می شود، تقاضا کاهش می یابد و پروازها کم یا کنسل می شود، در نهایت به مرحله ای می رسیم که ایرلاین های خارجی مسیر هوایی ایران را حذف خواهند کرد؛ یک خودتحریمی که نه تنها سفر ایرانی ها به خارج از کشور، بلکه سفر گردشگران خارجی به ایران و مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی را نیز در معرض تهدید قرار داده است.»

رضا اباذری رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران با بیان این مطلب و با اشاره به پیامدهای توقف پرداخت ارز دولتی به شرکت های هواپیمایی که سفرهای هوایی را بویژه در مسیرهای خارجی در معرض تهدید قرار داده است، گفت: با افزایش صد درصدی نرخ بلیت هواپیماها دو اتفاق می افتد؛ نخست آن که ایرلاین ها نمی توانند به تعهدات پیشین خود عمل کنند، چراکه آن ها قبلا قیمت بلیت های خود را با ارز ۴۴۰۰ محاسبه کرده اند و حالا که باید به مشتری جواب بدهند، مبنای محاسبه ۸۸۰۰ تومان شده است، این اختلاف هزینه را چه کسی پرداخت می کند؟ ایرلاین که نمی تواند دیگر ارز ۴۴۰۰ تومانی را تامین کند، از مسافر هم نمی خواهد بگیرد، از طرفی آن ها باید هزینه فایده را محاسبه کنند که رقم قابل توجهی می شود؛ درحالی که محل جبران آن مشخص نیست.

او پیامد دیگر این تصمیم ارزی را ایجاد موج سینوسی منفی در سفرهای هوایی خارجی و حتی داخلی دانست و در این باره توضیح داد: وقتی نرخ بالا می رود، تقاضا کاهش می یابد و به دنبال آن، تعداد پروازها کم یا در برخی مسیرها کامل کنسل می شود و به نقطه ای می رسیم که در برخی مسیرهای هوایی، حتی یک پرواز هم نخواهیم داشت.

به اعتقاد وی، این موج منفی تمام مسیرهای هوایی را که ایرلاین های خارجی در آن برنامه پروازی دارند، تهدید می کند. انتظار می رود کاهش تقاضا، این شرکت های هواپیمایی را که در روز چند پرواز دارند به سمتی هدایت کند که در مرحله نخست تعداد پروازهای خود را کاهش دهند و به مرور و درصورت ادامه روند کاهشی درخواست ها، مسیر ایران را حذف کنند. این اتفاقی است که قبلا در مسیر هوایی اربیل عراق تجربه شده است.

اباذری تاکید کرد: اگر فکری به حال صنعت هوانوردی و مسافری کشور نکنیم، به زودی موج سینوسی منفی در میزان مشارکت ایرلاین های خارجی و حتی داخلی ایجاد می شود. این «خودتحریمی» یقینا اثرات مخربی در گردشگری ورودی خواهد داشت و به شدت حجم سفر گردشگران خارجی را کم خواهد کرد، چرا که زمینه و تنوع حمل و نقل هوایی از بین می رود. آن هم در شرایطی که آقایان مدام در رسانه ها افزایش نرخ ارز در ایران را برای گردشگری ورودی مفید و مثبت می دانند، درحالی که وقتی سفر هوایی گران شود، دیگر برای مسافر خارجی به صرفه نیست که به ایران بیاید. کاهش مسافر، توجیه برقراری خط هوایی با ایران را نیز برای ایرلاین های خارجی از بین می برود، چراکه با یکی دو پرواز در هفته نمی توانند هزینه های خود را تامین کنند.

او با بیان این که چنین اتفاقی سفرهای خارجی ایرانی ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: ما باید برای خانوار ایرانی شرایط سفر را فراهم کنیم، اما با این تصمیم بخش زیادی از مسافران مقاصد خارجی خود را از دست می دهند. باید از حالا جلوی این خودتحریمی را بگیریم، جریانی که مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی را از جمله خدمات فنی و مهندسی، کترینگ، هتل و تجهیزات وابسته به آن را نیز در معرض خطر قرار داده است.

وی اظهار کرد: ما فکر می کنیم گرانی دلار، درآمد صنعت گردشگری را دو برابر می کند که شاید این اتفاق در کوتاه مدت رخ دهد، اما در میان مدت اگر برای این خودتحریمی فکری نکنیم، اوضاع بدتر می شود.

اباذری افزود: اولین انتظار از دستگاه های دولتی، تهیه و اجرای بسته حمایتی سفر است تا به کسب و کار گردشگری رونق دهد، این طور نباشد که دلار ۱۰۰ تومان ارزان تر شود و آقایان بگویند اوضاع رو به بهبودی رفته است، تعریف بسته حمایتی کاملا مشخص است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران در ادامه این گفت وگو درباره اظهارنظرهایی که درباره ارزانی سفرهای خارجی با آزادسازی صرافی ها و معامله دلار به نرخ ۸۸۰۰ تومان صورت گرفته بود، گفت: این موضوع در زمانی صحت داشت که بعضی از شهروندان ارز ۵۰۰ یورویی می گرفتند و از مابه تفاوت آن هزینه سفرشان را تامین می کردند و سود ناچیزی هم بدست می آوردند، اما سفر خارجی که فقط ترکیه، دبی و یا گرجستان نیست، سفر خارجی همه دنیا را در بر می گیرد و آن ارز دولتی که تعیین کرده بودند برای سفرهای جدی تری که به نقاط دورتری انجام می شد، اصلا کافی نبود. ضمن این که هیچ ارزانی دلیلی بر وفور نیست، بلکه نشانه ای از رکود است، برای همین اکنون شاهد کاهش کیفیت، تقاضا و درآمدِ بخش های وابسته به سفر هستیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1