22 نوامبر 2020 - 03:44

مسافران سرگردان، ارز مسافرتی عملا قطع شده

8 اوت 2018 - 11:00 dsfr.ir/il9tw

مسافران سرگردان، ارز مسافرتی عملا قطع شده
rajanews.com
ارز مسافرتی

درحالی که بانک مرکزی هنوز ساز و کار فروش ارز مسافرتی را در صرافی ها مشخص نکرده است، اما بانک ها از صبح امروز فروش این ارز را قطع کردند.

گزارش میدانی از بانک هایی که حواله ارز مسافرتی را تا روز دوشنبه ۱۵ مردادماه به نرخ دولتی عرضه می کردند، حاکی از آن است که سیستم ثبت نام ارز مسافرتی از صبح روز سه شنبه ۱۶ مردادماه پس از اظهارات دو روز پیش رییس کل بانک مرکزی درباره سیاست های جدید ارزی، قطع شده است. متصدیان شعب ارزی بانک ها از بخشنامه ای که بانک مرکزی در این مورد صادر کرده است، اطلاعی ندارند و می گویند، پس از توضیحات عمومی رییس کل بانک مرکزی، فروش ارز مسافرتی در بانک ها نیز رسما قطع شد.

با وجود آن که بانک های «ملی» و «سامان» روز گذشته حواله ارز مسافرتی به نرخ دولتی را به آخرین مراجعه کنندگان عرضه کردند، اما بانک «ملت» بنا به اظهارات متصدیان واحد ارزی آن، از روز گذشته وارد فاز توقف فروش این حواله شده است.

شرایط تازه شعب ارزی، مسافرانی را که موفق نشدند در این مدت حواله ارزی دریافت کنند راهی صرافی هایی کرده که هنوز تکلیف مشخصی در معاملات ارزی ندارند. با آن که بانک مرکزی از روز گذشته جلسات فشرده ای را با صرافان و نظام بانکی درباره بسته جدید ارزی داشته، اما بنا به اظهارات صرافی های فعال در مرکز تهران، هنوز این ساز و کار مشخص و ابلاغ نشده است.

گزارش های میدانی از بورس صرافی های تهران در حد فاصل خیابان فردوسی تا چهارراه استامبول گویای آن است که صرافی ها هنوز فعالیت رسمی خود را آغاز نکرده اند و این راسته همچنان در پوشش امنیتی نیروی انتظامی و در قرق دلال هایی است که دلار را از صبح امروز به نرخ ۱۰ هزار و ۲۰۰ تا ۹ هزار و ۲۰۰ تومان معامله کرده اند.

بیشتر صراف ها تمایلی به اظهارنظر درباره وضعیت موجود ندارند، هیچ ارزی هم عرضه نمی کنند و حتی مسافرانی که برای خرید سایر ارزها همچون دینار، درهم، لیر، کرون و پوند مراجعه کرده اند، سرگردان و بلاتکلیف مانده اند. گروهی از زنان عرب اهل عراق که پشت یکی از صرافی ها تجمع کرده اند و در انتظار تعیین نرخ امروز ارز هستند، به خبرنگار ایسنا گفتند، تمام راسته فردوسی را طی کرده اند اما نتوانسته اند پول خود را در صرافی به ریال ایرانی تبدیل کنند.

خانم جوانی هم که به گفته خودش به تمام صرافی های خیابان فردوسی سرک کشیده است، گفت: من دلار نمی خواهم، برای سفرم به «کرون» نیاز دارم اما هیچ یک از صرافی ها فروش ندارند و منتظر دستور بانک مرکزی نشسته اند.

یک مرد کهنسال که سراغ دلال ها رفته است نیز گفت: از صبح امروز تقریبا از تمام صرافی های خیابان فردوسی سوال کرده ام، هیچ کدام هیچ نوع ارزی را نمی فروشند، فقط یکی از صرافی ها صبح اول وقت فروش محدود به نرخ بالای ۱۰ هزار تومان داشت که فقط تعدادی اندکی موفق شدند از آن خرید کنند، آن صرافی هم الان تعطیل شده است. بانک ها هم که دیگر فروش حواله ارزی ندارند. من به دلار نیاز دارم و از بیشتر دلال ها هم نرخ گرفته ام، اما اطمینان نمی کنم از آن ها خرید کنم.

با وجود آن که رییس کل بانک مرکزی روز گذشته به کانون صراف ها گفته «همه صرافی ها خرید و فروش ارز خواهند داشت تا برای سفر خارجی و خدمات پزشکی تامین اسکناس کنند و به دولت کمک می کنند تا بازار ارز شفاف و نیاز واقعی مردم با نرخ ارزی که در بازار ثانویه شکل می گیرد، تامین شود» اما از صبح امروز تا لحظه تنظیم این گزارش، فعالیت صراف ها همچنان ممنوع است و برچسب «خرید و فروش ارز نداریم» هنوز از ویترین آن ها حذف نشده و چراغ بُرد اعلام نرخ تمام ارزها نیز همچنان خاموش است، وضعیتی که مسافران خارج را که از بانک ماه مانده شده اند، مستاصل کرده است.
 

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1