29 ژانویه 2023 - 08:59

آژانس های مسافرتی، «صرافی» می شوند؟

19 ژوئن 2018 - 11:00 dsfr.ir/j40c7

آژانس های مسافرتی، «صرافی» می شوند؟
teeteel.ir
آژانس های مسافرتی

معاون گردشگری در حالی از رایزنی با بانک مرکزی برای حذف بانک ها از چرخه پرداخت ارز مسافرتی خبر داده که کارشناسان اقتصادی همچنان نسبت به سیاست های ارزی موجود انتقاد دارند.

پس از آنکه بانک مرکزی اعلام کرد ارز باید تنها با نرخ رسمی خرید و فروش شود، به تدریج صرافی ها غیرفعال شدند و فروش ارز مسافرتی نیز با نرخ رسمی به عهده بانک ها گذاشته شد؛ نرخی که بیشترین یارانه را به سفرهای خارجی می دهد. در شرایطی که فعالان گردشگری بارها اعلام کرده اند تنها بازگشت به بازار آزاد می تواند به این حوزه سروسامان دهد، حالا این روند جدید که معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به آن اشاره می کند، می تواند چالش های دیگری را به دنبال داشته باشد.

محمد محب خدایی با اشاره به واگذاری عملیات پرداخت ارز مسافرتی به دفاتر خدمات مسافرتی که درحال تنظیم مقررات و ساز و کار آن با بانک مرکزی است، گفته است: «کلیات این طرح مشخص شده، اما بانک مرکزی به تضمین ها و سازو کاری مشخص تر نیاز دارد که مشترکا و با همراهی آژانس های گردشگری در حال تنظیم آن هستیم. در این سیستم بانک ها را کاملا حذف نمی کنیم، ولی ارتباط مستقیم با مردم دیگر وجود ندارد و همه کارها از پنجره واحد انجام خواهد شد؛ موضوعی که در ستاد هماهنگی خدمات سفر پیگیری می شود.»

او هدف این مکانیزم جدید را ارتقای کیفیت خدمات سفر دانسته تا در موضوعی همچون ارز مسافرتی، کاهش چالش های بین سیستمی، شفافیت و کاهش سردرگمی های مردم را شاهد باشیم. به گفته معاون گردشگری کشور، در فرآیند جدید دفاتر خدمات مسافرتی همان کار صراف ها را برای مسافران انجام می دهند. محب خدایی البته تاکید کرده سیستمی هم تعریف شده که بازار سیاه شکل نگیرد. در واقع بانک های عامل کاملا از این چرخه حذف نمی شوند، ولی در مکانیزم جدید، دیگر نیاز نیست مردم به بانک ها مراجعه کنند و دسترسی سهل تر خواهد شد.

مسافران از آژانسی که خدمات خریده اند، پس از کنترل مدارک و درصورتی که قبلا ارز مسافرتی سالانه خود را دریافت نکرده باشند، حواله ارزی دریافت می کنند و آژانس ها از طریق سامانه ای که طراحی می شود به بانک های عامل متصل می شوند.

محب خدایی البته وضعیت شفافی را برای مسافرانی که بدون تور سفر و بعضا پرواز و هتل را خودشان رزرو می کنند، ترسیم نکرده است. او در این باره البته با بیان یک سیاست دستوری جدید، تصریح کرده: بالاخره مسافر از هر جا که نباید خدمات بگیرد. این شیوه همزمان از مراجعه به فعالان و وب سایت های غیرمجاز جلوگیری خواهد کرد. مسافرانی هم که از آژانس ها خرید نمی کنند حتما به وب سایت معتبری مراجعه کرده اند که می توانند از خدمات ارزی نیز بهره مند شوند. البته سازو کار این بخش هنوز مشخص نشده و درحال تنظیم آن هستیم.

او در پاسخ به اظهارنظرها درباره ایجاد چالش در پی تبدیل آژانس ها به صرافی نیز خاطرنشان کرده است: این اتفاق نخواهد افتاد؛ چون آژانس ها به سامانه بانک های عامل متصل اند و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم این فرآیند را کنترل می کند.

معاون گردشگری کشور از مشارکت دفاتر خدمات مسافرتی در تنظیم ساز و کار پرداخت ارز مسافرتی در آژانس ها نیز خبر داده و گفته است: آنها کاملا در جریان قرار دارند و در جلساتی که با بانک مرکزی برگزار می شود، حضور و مشارکت دارند و پیشنهاد و انتقادهای خود را مطرح می کنند.

محب خدایی درباره پیگیری مشکلات ارزی گردشگران خارجی که بانک مرکزی آنها را به سمت بانک ها هدایت کرده نیز تصریح کرده است: قرار شد این مسوولیت در ساختاری یکپارچه به آژانس ها، هتل ها یا راهنمایان گردشگری محول شود که جزئیات آن در آینده مشخص خواهد شد.

به باور کارشناسان تبدیل آژانس ها به صرافی ممکن است به تداخل وظایف بینجامد و با هدف ایجاد پنجره واحد نیز همخوانی چندانی نخواهد داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1