6 دسامبر 2023 - 04:34
معاون سازمان حج و زیارت:

70 درصد زائران حج تمتع 94 بالای 50 سال هستند

1 اوت 2015 - 18:00 dsfr.ir/zz38b

معاون سازمان حج و زیارت با بیان اینکه 65 تا 70 درصد زائران در حج تمتع بالای 50 سال سن دارند، گفت: زمانی که زائران در سن بالایی هستند؛ بیشتر در معرض بیماری ها قرار دارند و مراجعات آن ها به پزشک بیشتر می شود.

حمید محمدی معاون سازمان حج و زیارت در همایش توجیهی آموزشی کادر حج تمتع 1394 که از صبح امروز در سازمان حج و زیارت برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه بعد از شروع جنگ یمن آثار موضع گیری های خصمانه عربستان از طریق فعالیت های رسانه ای و جنگ روانی در عربستان در بدنه جامعه تاثیرگذار بوده است، به این معنی که وضعیت جامعه ای که ما مهمانش خواهیم بود، امسال کمی متفاوت تر از سال های گذشته خواهد بود.

معاون سازمان حج و زیارت ادامه داد: ما باید در قبال این شرایط دو نوع موضع گیری داشته باشیم که نخست در حوزه بعثه حج و زیارت و مرکز پزشکی است که باید تدابیر لازم و آمادگی های مقدماتی را لحاظ کنیم. از سوی دیگر با خیل زوار رو به رو هستیم که ما وظیفه داریم در این شرایط به آنها آرامش دهیم.

وی با اشاره به اینکه فضای مدینه به دلیل قوانین خاص نسبت به مکه مکرمه محدودتر است و شرایط سخت تری داریم، افزود: سال گذشته از مقامات مسئول در مدینه مجوز درخواست گشایش مطب ها را ارائه کردیم که مقاومت کردند و شرایط حضور کادر پزشکی در مدینه سخت شد، اما امسال بنا داریم؛ بار دیگر با هماهنگی های لازم در بحث استقرار پزشک و مطب درخواست مجوز کنیم و شرایط بهتری را برای حجاج فراهم آوریم، اما در مجموع عربستان ما را در مدینه همراهی نمی کند.

محمدی با بیان اینکه 65 تا 70 درصد زائران در حج تمتع بالای 50 سال سن دارند، گفت: زمانی که زائران در سن بالایی هستند؛ بیشتر در معرض بیماری ها قرار دارند و مراجعات آنها به پزشک بیشتر می شود.

معاون سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه یکی از حساس ترین موضوعات در حج تمتع بحث عرفات و منا به خصوص در روز عید قربان است، اظهار داشت: در صحرای منا یک جمعیت چند میلیونی وجود دارد و امکانات بهداشتی به خوبی رعایت نمی شود و در پی آن انواع بیماری ها دامن گیر حجاج خواهد شد. البته توصیه های لازم در جلسات آموزشی به زائران داده شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1