23 ژوئن 2024 - 20:07

چرا باید در صنعت گردشگری سرمایه گذاری کرد؟

1 اوت 2015 - 16:00 dsfr.ir/mc0ko

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان صنعت گردشگری نقش عمده ای در اقتصاد ایفا می کند در نتیجه این کشورها نگاه ویژه ای به این صنعت دارند و با افزایش سرمایه گذاری در آن از پیامدهای اقتصادی گردشگری بهره کامل می برند. از این رو سرمایه گذاری در این بخش همواره به عنوان یکی از فرصت های جذاب برای سود آوری و اشتغال زایی مورد توجه فعالان اقتصادی بوده است.

با این وجود در کشور ما همچنان فرصت های بی نظیر و بکری برای سرمایه گذاری در این صنعت وجود دارد. ویژگی های طبیعی و جغرافیایی، اماکن تاریخی و... همگی فرصت هایی برای سرمایه گذاری و توسعه فعالیت های اقتصادی است اما در واقع که بین پتانسیل های موجود و فعالیت های انجام شده فاصله زیادی وجود دارد و همین امر مهم ترین دلیل جذابیت سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران است.

ایتالیا یک نمونه موفق

می توانیم اهمیت صنعت گردشگری و تاثیری را که بر اقتصاد هر کشور می گذارد به دو جنبه کلان تقسیم کنیم؛ جنبه اول نقش و تاثیر آن روی تولید ناخالص ملی است و جنبه بعدی، تاثیری است که این صنعت بر اشتغال کشور می گذارد. به عنوان مثال ایتالیا به دلیل اینکه دارای جاذبه های متعدد توریستی است همواره یکی از مقاصد مهم گردشگری در سطح بین المللی به شمار می آید. اهمیت این صنعت در کنار صنایع مهم دیگر در ایتالیا تا جایی است که در بعضی از شهرهای این کشور گردشگری به عنوان مهم ترین منبع درآمد ساکنانش به حساب می آید. شهر های توریستی این کشور مانند رم، ونیز، فلورانس، پیزا و... هر ساله پذیرای میلیون ها توریست از سراسر نقاط جهان هستند. به طور مشخص در سال 2013 میلادی سهم توریسم در اقتصاد این کشور برابر با 159,6 میلیارد یورو بوده است. این رقم معادل 10,6درصد تولید ناخالص ملی ایتالیاست. به رغم بحران مالی، در سال 2014 سهم توریسم در اقتصاد این کشور افزایش یافته و به مبلغ 163 میلیارد یورو رسید. همان طور که اشاره شد، صنعت گردشگری می تواند نقش بسزایی در اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم کشورها داشته باشد. براساس داده های موسسه آمار ایتالیا درسال 2013 این صنعت، 2.6 میلیون شغل به طور مستقیم و غیر مستقیم در این کشور ایجاد کرده که این رقم برابر با 6, 11درصد کل اشتغال این کشور در همان سال بوده است.

به رغم اینکه کشورمان از تنوع آب و هوایی، جاذبه های طبیعی، فرهنگی، آثار باستانی و... بهره می برد و دارای مزیت رقابتی در بخش گردشگری است سهم این بخش از اقتصاد ایران بسیار ناچیز است. طبق گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) در سال 2014 سهم صنعت گردشگری در اقتصاد ایران رقمی بالغ بر 121,237 هزار میلیارد ریال بوده که این رقم برابر با 2.3 درصد کل تولید ناخالص ملی ایران محسوب می شود.

طبق گزارش شورای جهانی گردشگری، در سال 2014 صنعت گردشگری در ایران به طور مستقیم برای 143 هزار نفر و به شکل غیر مستقیم برای یک میلیون و 223 هزار نفر شغل ایجاد کرده است. کارشناسان گردشگری بر این نکته تاکید می کنند که برای رشد این صنعت و بهره بری از پیامدهای مثبت اقتصادی و سیاسی آن، لازم است در درجه اول تعامل سازنده با دیگر کشورهای جهان برقرار کرد و در درجه دوم، باید با بهره گیری از یک استراتژی کلان با سازماندهی مناسب تمام عوامل دخیل در این بخش اقتصادی و ایجاد شرایط لازم جهت مشارکت بخش خصوصی و همکاری آن با دستگاه های دولتی، راه را برای رونق و شکوفایی این صنعت در کشورهموار کرد.

به طور حتم در این مسیر، سرمایه گذاری دولتی و حمایت از سرمایه گذاری های بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت های لازم جهت پذیرایی از گردشگرهای خارجی مانند هتل های استاندارد، تاسیس اماکن تفریحی و... به همراه انجام بازاریابی بین المللی مناسب جهت شناساندن مکان های دیدنی و جذاب کشورمان می تواند نقشی حیاتی را جهت جذب گردشگر خارجی ایفا کند. شورای جهانی سفر و گردشگری در تازه ترین گزارش خود اعلام می کند سهم سرمایه گذاری کشورمان در سال 2014 در بخش سفر و گردشگی رقمی بالغ بر 83603 میلیارد ریال بوده این رقم معادل 3درصد کل سرمایه گذاری انجام شده در ایران بوده است. کشورمان در زمینه سرمایه گذاری در میان کشورهای جهان رتبه 141 را داراست.

باید درک درستی از ترجیحات گردشگر داشته باشیم

تشکیل وزارتخانه گردشگری، به عنوان تنها مرجع تصمیم گیری در مورد این صنعت در کشور، می تواند گامی موثر در رشد و گسترش صنعت گردشگری به شمار آید. علاوه برآن نگاه مسئولان کشوری به مقوله گردشگری باید تغییر کند و آن را به عنوان یک محصول اقتصادی مانند نفت، پسته، زعفران و... به حساب آورند. به طورکلی جاذبه های توریستی، وجود زیرساخت های مناسب مانند هتل، سیستم حمل و نقل مناسب، خدمات مهمان نوازی، ایجاد دفاتر اطلاعات گردشگری به زبان های رایج علاوه بر انگلیسی و در مجموع تسهیلات و خدماتی که یک منطقه می تواند به مخاطب های مورد هدف عرضه کند، فاکتورهایی هستند که روی محصول گردشگری به عنوان کالای مورد عرضه، اثر می گذارند.

برای جذب تقاضای گردشگری، فعالان این صنعت باید درک درستی از خواسته ها، اولویت ها و ترجیحات گردشگر داشته باشند و از طریق بسته های پیشنهادی جذاب به نیاز آنها پاسخ مناسب بدهند. علاوه بر آن باید در فرآیند تصمیم گیری توریست به طور فعال تاثیر گذاشت، یکی از مراحل تصمیم گیری گردشگر زمانی است که تصمیم (بالقوه) برای مسافرت می گیرد و شروع به جمع آوری اطلاعات در مورد کشور و مکان موردنظرش می کند. در دنیای امروز و با افزایش نقش اینترنت، توریست می تواند از طریق موتورهای جست وجو به طور سریع به اطلاعات اولیه در مورد مقصد گردشگری دست پیدا کند. در نتیجه با ایجاد یک پورتال واحد می توان کانالی ایجاد کرد که از طریق آن تمام اطلاعات لازم جهت مسافرت به کشورمان از طریق منابع رسمی در اختیار گردشگر قرار گیرد. در مجموع هدف فعالان صنعت توریسم باید ایجاد تجربه ای منحصر به فرد برای گردشگر باشد.

برای هر منطقه استراتژی خاص خود را داشته باشیم

اگر به طور سنتی شهرهایی مانند اصفهان، شیراز، یزد، مشهد و تهران به عنوان جاذبه های توریستی کشورمان برای جهانیان شناخته شده هستند و عمدتا به عنوان مقصد نهایی بسیاری از گردشگرهای خارجی محسوب می شوند، سوالی که در ذهن ایجاد می شود این است که استراتژی مان برای شناساندن مناطق دیگر و جاذبه های دیگر کشورمان به عنوان محصول جدید چگونه باید باشد؟ به طور حتم تبدیل یک منطقه به مقصد توریستی و شناساندن آن به جهانیان کار ساده ای نیست. مسئولان گردشگری باید دارای یک استراتژی آگاهانه جهت توسعه جاذبه های توریستی هر منطقه باشند و با انجام طرح های امکان سنجی گردشگری، به طور دقیق قابلیت های تبدیل شدن منطقه مد نظر را مورد سنجش قرار دهند. این مناطق جدید باید قادر باشند خدماتی را به گردشگر عرضه کنند که با نیازها و خواسته هایش مطابقت داشته باشد. برای این کار می توان به تجربه کشورهای دیگر در این زمینه رجوع کرد. به عنوان مثال، بعضی از مناطق گردشگری در ایتالیا مورد توجه توریست های خاص مانند روس ها، آلمان ها و چینی ها هستند، در نتیجه بسته های خدماتی با در نظر گرفتن این نکته و جهت رضایت مندی این گردشگرها تهیه می شوند.

توصیه های پایانی

همان طور که حضور در نمایشگاه های بین المللی جهت شناساندن محصول و تبادل نظر با تولیدکنندگان کشورهای دیگر برای یک شرکت تولیدی حیاتی به شمار می رود، در صنعت گردشگری نیز حضور موثر در نمایشگاه های بین المللی جهانگردی و توریسم، فرصتی مناسب محسوب می شود تا در آن علاوه بر تاکید بر جاذبه های گردشگری که از قبل مخاطب آنها را می شناسد، محصولات جدید نیز عرضه و توانایی های لجستیک و امکانات جهانگردی کشورمان هم در آن به نمایش گذاشته شود.

در نهایت باید به این موضوع تاکید کرد که محصول نهایی گردشگری حاصل توجه دولت به عنوان بازیگر اصلی و قانونگذار این بخش اقتصادی و فعالان این صنعت در بخش های مختلف است. به همین دلیل جهت گسترش این صنعت و جذب توریست های خارجی، احتیاج به تدوین برنامه ای مدون داریم که مکانیزمی را پیش بینی کند تا در آن نقش بخش خصوصی افزایش یابد و سرمایه گذاری دولتی به شکل برنامه ریزی شده و با کارآمدی بیشتری انجام گیرد. اگر نتیجه مذاکرات برای کشورمان مثبت باشد و منجر به رفع تحریم ها و آزادسازی پول های مسدود شده ایران در بانک های خارجی شود، صنعت گردشگری این پتانسیل را دارد تا به عنوان یکی از صنایع کارآمد کشور، مورد حمایت و سرمایه گذاری قرار بگیرد. در ادامه به بعضی از اهدافی که باعث ترغیب سرمایه گذاری در صنعت گردشگری می شود، اشاره می کنیم:

- کمک به تنوع سازی اقتصادی در راستای کم کردن وابستگی کشور به درآمد های نفتی
- تاثیر مثبت صنعت گردشگری بر اقتصاد کشور، مانند افزایش تولید ناخالص ملی، افزایش اشتغال، افزایش درآمدهای ارزی کشور و...
- شناساندن هر چه بهتر مولفه های فرهنگی کشور اسلامی مان به جهانیان
- رشد و شکوفایی سرمایه گذاری بخش خصوصی
- جذب سرمایه گذاری های خارجی
- رونق اقتصاد محلی
- تقویت و افزایش کالاهای صادراتی

امید است با توجه به سیاست های حال حاضر در حوزه خارجی، از تمام پتانسیل موجود در صنعت گردشگری به عنوان ابزاری کارآمد برای شناساندن کشور به جهانیان، استفاده شایان صورت گیرد و شرایطی فراهم شود که شاهد افزایش سرمایه های خارجی در کشورمان باشیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « فرصت امروز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1