9 دسامبر 2023 - 08:11
معاون گردشگری قشم خبر داد؛

راه اندازی تورهای ماهیگیری بانوان در هنگام

1 اوت 2015 - 14:00 dsfr.ir/sl8y6

معاون اجتماعی و گردشگری قشم از راه اندازی تور ماهیگیری زنان در هنگام، ایجاد خط مسافربری و کشتیرانی میان عمان و قشم و ورود قایق های VIP امارات به قشم خبر داد.

مسعود کرباسچی معاون اجتماعی فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از راه اندازی خط مسافربری و کشتیرانی بین قشم و عمان خبر داد و گفت: جلسات مشترکی با سرمایه گذاران قطری و عمانی داشته ایم و ماموریت اصلی ما انعقاد قراردادی برای برقراری خط مسافربری و کشتیرانی بین عمان و قشم است همچنین درخواست شده تا تعدادی از خانواده هایی که از امارات به صورت VIP به قشم می آیند با قایق های ویژه سفر کنند. قرار است شرایط بررسی شده و اجازه بدهیم که این قایق ها وارد شوند.

وی ادامه داد: زیرساخت ها هنوز در قشم مشخص نشده و هر کس در هر دوره ای تصمیمی گرفته و هنوز وقتی مسافر وارد فرودگاه قشم می شود، معطل می ماند چون هیچ وقت مسئولان به تنهایی و بدون ترانسفر وارد جزیره نشده اند تا مشکل مسافران را از جمله در بخش حمل و نقل متوجه شوند!

کرباسچی گفت: باید در بخش حمل و نقل وسایل عمومی جزیره کاری انجام داد. اکنون خطوط تاکسی رانی در قشم از سال 2005 فعال است در حالی که اعلام کرده ایم تاکسی های 2007 از رده باید خارج شوند به همین منظور مهلت 6 ماهه به دارندگان این تاکسی ها داده شد.

کرباسچی به مشکل دیگر جزیره اشاره کرد و گفت: هنوز در جزیره قشم تور لیدرهای ما توجیه نیستند. اگر مسافری می خواهد همه بخش های جزیره را ببیند به او می گویند که گرم است و او را منصرف می کنند!

وی ادامه داد: به زودی 60 تخت اقامتی در جزیره هنگام ایجاد می شود و اجازه نمی دهیم که مسافر رها شده به این خانه ها برود. ما فیلترینگ ایجاد نمی کنیم بلکه امکاناتی که آنجا ایجاد می شود خودش بازار مسافر را تفکیک می کند. به عنوان مثال در آنجا قرار شده تا از امکاناتی مانند ماشین برقی استفاده شود همه این مسائل بررسی می شود. ممکن است شرایطی ایجاد شود که مسافران برای رهایی آهوان از خطر خشکسالی از مردم بومی، آذوقه خریداری کنند و به آهوان بدهند. این خودش یک جاذبه است.

معاون اجتماعی فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: قصد داریم برای 30 خانوار از خانواده های جزیره هنگام کارگاه آموزش صنایع دستی ایجاد کنیم تا آنها آموزش بافت پارچه سنتی و ساخت جواهرات سنتی را ببینند. برای این کار دستگاه های بافت پارچه نیز خریداری شده است. حتی در نظر داریم تا تور ماهیگیری بانوان را نیز راه اندازی کنیم چون در جزیره هنگام تعدادی از بانوان صیادی کرده و ماهیگیری می کنند.

وی ادامه داد: برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به دنبال این هستند که بانوان شان در کشورهای دیگر تفریحات حلال و ویژه داشته باشند. بنابراین می توان گفت که از ظرفیت قشم و هنگام می شود برای این کار بهره برد و جامعه محلی نیز از آن اقدام درآمدزایی کند. انجام مسابقات شنا ویژه خواهران و برادران در ساحل هنگام که دارای شیب مناسبی هست نیز از دیگر طرح های قابل اجراست تا بتواند میزان ماندگاری مسافر را در این جزیره بالا ببرد.

معاون اجتماعی و گردشگری قشم درباره اینکه چرا جزیره قشم هنوز از داشتن مرکز اقامتی مناسب محروم است گفت: در این جزیره برخی از هتل ها برای کاربری های دیگری ساخته شده بودند اما به بخش اقامتی تزریق شدند. قراردادی را با یک گروه دانشگاهی بسته ایم تا وضعیت را بررسی کرده و اصلاحات را در هتل ها انجام دهند. معضل دیگر ما این است که تعدادی از خانه ها به صورت غیرقانونی اقدام به پذیرش مسافر می کنند و حتی تاکسی ها از فرودگاه و پایانه ها آنها را به این واحدهای اقامتی می برند که غیر استاندارد هستند. به آنها اعلام کرده ایم که در مواقع پیک باید از ما مجوز بگیرند و استانداردهای ما را داشته باشند.

کرباسچی بیان کرد: مسافران جزیره قشم که بیشتر از گروه اقشار متوسط رو به پایین هستند، با پیاز و روغن در پشت ماشین به جزیره می آیند و بی برنامه هستند. نمی توان آنها را تفکیک کرد و گفت که فقط برخی از آنها وارد شوند. بنابراین باید میزبان آنها باشیم بنابراین در نظر داریم تا 10 کمپ اقامتی تا قبل از زمستان در جزیره با امکانات اولیه ایجاد شود و در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا پذیرای 10 هزار مسافر باشد. افزون بر آن مهمانخانه های سنتی و قدیمی نیز در سطح منطقه داریم که امیدواریم بتوانند در پذیرش مسافر فعال شوند. ضمن اینکه در گام بعدی می خواهیم تا 10 هزار خانواده روستایی تعدادی از اتاق های محل اقامت خود را به مهمانسرا تبدیل کنند. اگر هر کدام از آنها 2 تخت در اختیار مسافر قرار دهند 20 هزار تخت می شود. بنابراین می توان به 2 نفر از آنها به صورت رایگان آموزش میزبانی و زبان انگلیسی داد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1