25 نوامبر 2020 - 01:13

ایرانی ها رها شده در جام جهانی روسیه

12 ژوئن 2018 - 09:00 dsfr.ir/tx4zp

ایرانی ها رها شده در جام جهانی روسیه
dl3.upload.ir
روسیه میزبان جام جهانی 2018

شیپور جام جهانی ۲۰۱۸ کمتر از سه روز دیگر به صدا در می آید، از یک هفته پیش جمعی از ایرانی ها راهی روسیه شده اند تا تیم ملی فوتبال ایران را که در «گروه مرگ» قرار گرفته تشویق کنند، جمعیتی که هنوز آمار مشخصی ندارد و معلوم نیست چه سرانجامی در روسیه منتظرشان است.

سرنوشت گروه های هوادار تیم ملی ایران در جام های جهانی و حتی المپیک ها همیشه با حاشیه گره خورده، چیزی که در جام روسیه هم از مدت ها قبل پیش بینی شده، اما نسخه ای برای آن پیچیده نشده است.

از اواخر سال گذشته فدراسیون فوتبال به آژانس هایی که قرار بود مسؤولیت مسافران جام جهانی را به عهده داشته باشند تا اتفاقات برزیل تکرار نشود، رسما اعلام کرد بلیت بازی ها را ندارد و سهمیه خود را هم نمی دهد، بنابراین مسافران جام جهانی طبق ضوابط فیفا بلیت ها را باید از وب سایت آن مستقیم بخرند، همین کافی بود تا حلقه ای که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آژانس های گردشگری برای ساماندهی تورهای جام جهانی روسیه تشکیل داده بود، از بین برود و کار بین همه آژانس ها بدون ادامه برنامه ریزی های آن سازمان، پخش شود.

از ابتدای سال با وجود صراحت لهجه فدراسیون فوتبال در تخصیص ندادن سهیه بلیت های بازی های جام جهانی و ضرورت خرید مستقیم هواداران از وب سایت، اما برخی از آژانس ها با تبلیغات پر سر و صدایی اعلام کردند که تورهای جام جهانی را با بلیت بازی های ایران می فروشند و با این که سازمان میراث فرهنگی مطلع بود این بلیت ها چگونه بدست آمده و یا وعده پوچی بیش نیست، اما تا امروز با این مبلغان کاذب و یا بازار سیاه بلیت های جام جهانی که روی تورها به قیمت گزاف فروخته شد، برخورد رسمی نکرد.

این وضعیت باعث شد رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی پیش بینی کند؛ جام جهانی روسیه حواشی و معترضانی به مراتب بدتر از برزیل داشته باشد.

حرمت الله رفیعی همچنین گفته فاصله بین شهرهای محل مسابقه زیاد است و احتمال دارد به خاطر حجم مسافر و ازدحام جمعیت، پروازها با تاخیر انجام شود و مردم مسابقه ها از دست بدهند. مدت زمان بعضی از تورها کوتاه است و بعید به نظر می رسد که همه بتوانند فرصت تماشای سه بازی را پیدا کنند.

به نظر می رسد بعد از چندین جلسه مشترک بین فدراسیون فوتبال و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که به توافق خاصی منجر نشد، تقریبا موضوع هواداران و مشوقان تیم ملی فوتبال و مسافران جام جهانی از سوی این دو دستگاه متولی، رها شد و کار دست آژانس ها و برخی واسطه ها که اتفاقا در برزیل تجربه نه چندان درخشانی داشتند، افتاد که با وجود اعلام هشدارهای متعدد، اما جنب وجوشی برای اصلاح کاستی ها و تخلف ها صورت نگرفت.

سوای این تورها که انتظار می رود دور از حاشیه های جام جهانی نباشند، حکایت مسافرانی که شخصا بلیت بازی ها را تهیه کرده اند و راهی روسیه شده اند نیز شنیدنی است.

محدثه از روسیه به ایسنا می گوید: چون هنوز مسابقات شروع نشده خیلی نمی توان درباره حمایت های فدراسیون فوتبال ایران از هوادارانی که راهی روسیه شده اند، اظهار نظر کرد، فقط شنیده ام قرار است بسته حمایتی (که معمولا حاوی تی شرت طرح تیم ملی، کلاه و پرچم ایران است) به هواداران بدهند که خیلی مطمئن نیستم این بسته را دریافت کنیم.

او همچنین به آماده نبودن فضاهای شهری روسیه برای پذیرش مسافران جام جهانی اشاره می کند و ادامه می دهد: قبلا اعلام شده بود فن سایت هایی را برای کسایی که می خواستند کمپ بزنند آماده می کنند، من به همین امید آمده بودم، ولی تا الان که خبری نیست. قیمت ها هتل ها و هاستل ها هم روزبه روز بیشتر می شود.

محدثه که چند روزی است در مسکو به سر می برد و منتظر آغاز بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ است، اعتقاد دارد که مسکو انتخاب خوبی برای میزبانی نبوده و اضافه می کند: به نظر روس ها اهل فوتبال نیستند، هیچ هیجانی در شهر حس نمی شود و آنقدری که باید، شرایط را برای جام جهانی آماده نکرده اند، جز فرودگاه در سایر مراکز حتی در متروی بزرگ مسکو، راهنماها اصلا به انگلیسی مسلط نیستند و هیچ تابلویی به زبان انگلیسی دیده نمی شود، به هر حال این ها مقدمات میزبانی جام جهانی بوده است، به نظر می رسد روسیه فقط روی ساختن وزرشگاه مانور داده است. 

اما مسافرانی که کوله بار سفر جام جهانی را بسته اند نیز از مشکلی سخن می گویند که سخنگوی دولت پیشتر قول داده بود به جام نرسیده آن را حل کند، ولی تا کنون ترتیب اثری داده نشده است.

قضیه همان چالش ارز مسافرتی است که در جریان اجرایی شدن سیاست بانک مرکزی، نحوه پرداخت آن با تغییراتی روبرو شده است و سهم مسافران روسیه به عنوان کشور مشترک المنافع ۵۰۰ یورو تعیین شده که به گفته مسافران با توجه به نرخ بلیت هر بازی در وب سایت فیفا (از ۹۴ تا ۹۹۴ یورو)، هزینه حمل و نقل، اقامت و خوراک و ضروریات، این ۵۰۰ یورو به هیچ وجه کفایت نمی کند.

علاوه بر این با توجه به مصوبه بانک مرکزی که پرداخت ارز مسافرتی را «یک بار در سال» مجاز دانسته، این گله مطرح است که چرا برای هوادارن تیم ملی امتیاز ویژه ای درنظر گرفته نمی شود تا سهیمه ارزی آن هایی که برای تشویق تیم ملی فوتبال می روند، با این سفر سوخت نشود.

از طرف دیگر این پرسش مطرح بود در شرایطی که صرافی ها ممنوع المعامله شده اند، چگونه و از کجا باید ارز مازاد بر ۵۰۰ یورو را «قانونی» تهیه کرد؟

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اوایل خردادماه در پی مطرح شدن این مشکل در نشست خبری، از پیگیری آن خبر داده و گفته بود: «به آقای سیف رییس بانک مرکزی موضوع درخواست افزایش مقدار ارز برای خبرنگاران و هواداران را برای حمایت از تیم ملی در روسیه منتقل می کنم. به او می گویم اگر تصمیم به ارائه ۵۰۰ یورو است، این رقم به هزار یورو افزایش پیدا کند. »

این درحالی است که بازی های جام جهانی از ۲۴ خردادماه آغاز می شود و ایران نیز در دومین روز آن به مصاف مراکش می رود، اما بانک مرکزی هنوز بر سر سیاست خود باقی مانده و به مسافران جام جهانی همان ۵۰۰ یورو را می دهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1