4 دسامبر 2020 - 02:34

هیچ موزه نیمه کاره ای تا پایان دولت دوازدهم نخواهیم داشت

2 ژوئن 2018 - 13:00 dsfr.ir/fb1n6

موزه بزرگ خراسان

مدیر کل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور گفت: با تکمیل 20 موزه نیمه کاره سازمان میراث فرهنگی، تا پایان دولت دوازدهم هیچ موزه نیمه کاره ای نخواهیم داشت.

محمدرضا کارگر ضمن اعلام تعیین تکلیف همه موزه های درحال ساخت کشور، تصریح کرد: این موزه ها به دو دسته تقسیم می شوند.

موزه های نیمه کاره را که بین 5 تا 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند و تشخیص ما براین بود که انتخابشان به عنوان موزه درست نبوده است، از دستور کار خارج کردیم.

غیر از موارد یاد شده،20 موزه نیمه کاره در حال تکمیل داریم که امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم ساخت این موزه ها به نتیجه برسد و ما هیچ موزه نیمه کاره ای به دولت بعد تحویل ندهیم.

وی در پاسخ به این پرسش؛ مبنی بر سرنوشت موزه های نیمه کاره یا موزه های تعریف شده و ایجاد نشده پاسارگاد، موزه مفرغ لرستان و موزه ازبکی نیز تاکید کرد: دولت در این باره سیاستی اتخاذ کرده که بودجه را به جای تاسیس موزه های جدید دولتی، بین موزه های اولویت دار نیمه کاره اختصاص بدهد تا به نتیجه برسند.

مثلا برای سال گذشته موزه های بالای 70 درصد در دستور کار قرار گرفت. امسال موزه های 50 درصد و سال آینده موزه های زیر 50 درصد باید تمام شود تا در آینده ما هیچ موزه نیمه کاره ای نداشته باشیم.

باوجود ابلاغیه دولت، در مورد «موزه ازبکی نظرآباد» استان البرز به دلیل اهمیت آن از نظر باستان شناسی و اینکه استان البرز هیچ موزه میراثی ندارد، یک استثنا قائل می شویم که البته تحقق این امر به همکاری و فراهم کردن هزینه ها، شرایط و امکانات استان و منطقه بستگی دارد.

کارگر در آخرین اظهار نظر خود در هفته میراث فرهنگی (هفته اخر اردیبهشت) گفته بود که ایران در حال حاضر 250 موزه فعال یعنی به ازای هر 125 هزار نفر یک موزه دارد که به ادعای وی از نظر سرانه جمعیتی موزه، این میزان دو برابر هدف گذاری کشور چین یعنی هر 250 هزار نفر یک موزه تا سال آینده میلادی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1