7 دسامبر 2023 - 10:10

شکوفایی صنایع دستی در سایه همدلی و همراهی ملت و دولت در فضای پساتحریم

1 اوت 2015 - 10:00 dsfr.ir/ku2wp

شرایط اقتصادی کشور از یک سو و تاکیدی که همه مسوولان دولت و نظام بر ضرورت خروج اقتصاد کشور از درآمد اتکا به نفت و سایر منابع زیرزمینی دارند، نشانگر آن است که باید بیش از پیش به حوزه صنایع دستی به عنوان یکی از محورهای اصلی خود اشتغالی و خودکفایی اهمیت داد.

با عنایت به عزم و اراده ویژه ای که در جهت خروج اقتصاد کشور از رکود بعد از سال ها تحریم در بین تک تک مسئولین وجود دارد و با توجه به ابلاغ و تدوین مبانی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری که رویکرد جدید و تعیین کننده ای را در برنامه ریزی اقتصادی کشور مشخص کرده اند، همچنین نظر به عزم و اراده رئیس جمهور و تک تک اعضای دولت برای رونق اقتصادی کشور، عرصه ای روشن فراروی آینده صنایع دستی کشور قرار می گیرد و بی شک همه باید در این مسیر مهم حرکت کنیم.

برای استفاده از چارچوب مبانی اقتصاد مقاومتی برای رسیدن به رشد و شکوفایی اقتصادی، افزایش درآمدها، بهبود وضعیت معیشت و افزایش رفاه عمومی، اجماع ویژه ای در بین تمامی اعضای دولت و مجموعه مجلس شورای اسلامی وجود دارد، و تمامی این تلاش ها، هماهنگی ها، تمرکزها و اراده ها همانطور که در 2 سال گذشته شاهد بودیم، نشان داد حتی در زمانی که تحریم های ناعادلانه بر علیه کشورمان اعمال شده است، کشور به سمت رونق و رشد اقتصادی حرکت کرده و بدون شک حوزه صنایع دستی و سهم آن در ایجاد اشتغال پایدار و توسعه صادرات در این مسیر تاثیر بسیاری داشته است.

در واقع با وجود کم شدن درآمدهای کشور به دلیل محدودیت های درآمدی ناشی از مهم ترین منبع درآمدی، یعنی نفت، توانسته ایم با رعایت اصول اقتصاد مقاومتی و تدابیر دولت تدبیر و امید، با ژرف اندیشی، ژرف نگری و دوراندیشی به سمتی حرکت کنیم که روز به روز بر مشکلات فائق آییم، سرعت تورم را کاهش و سرمایه گذاری و تولید ناخالص ملی را افزایش دهیم و برای نسل جدید کشور شرایط بهتری فراهم کنیم.

در حوزه صنایع دستی خوشبختانه طی 2 سال گذشته اتفاقات خوبی افتاده است؛ اگر چه به آن چیزی که به وقوع پیوسته قانع نیستیم و باید تلاش و تمرکز بیشتری در این حوزه داشته باشیم و از ظرفیت ها و مشارکت های مردمی و بخش خصوصی در این حوزه بیش از گذشته استفاده کنیم.

صادرات بخش صنایع دستی اگر چه در سال 93 نسبت به سال 92، 42 درصد رشده داشته، اما من بر این باور هستم که ظرفیت در این بخش چند برابر وضعیت فعلی است. در بخش بازرگانی و فروش با ایجاد زیرساخت ها و امکانات مختلف و بازارچه های محلی و ملی و حضور در نمایشگاه های بین المللی دستاوردهای خوبی داشتیم و اعتقاد دارم در بخش فعالیت های هنری و اقتصادی ما ظرفیتی چند ده برابر خروجی کنونی داریم.

اگر چه توانستیم با اختصاص تسهیلات مختلف و همکاری که با سیستم بانکی داشتیم، بیش از 2 هزار کارگاه صنایع دستی جدید را فعال کنیم و جلوی از مدار خارج شدن کارگاه های در حال رکود را بگیریم، اما باور ما این است که ظرفیت در این بخش برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی بسیار زیاد است. بر این اساس در سال 94 و 95 فعالیت ها و برنامه ریزی های ما در حوزه صنایع دستی در چند بخش اصلی متمرکز است تا صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران را به دوران اوج و افتخار برگردانیم.

اولین اولویت ما که خواسته بسیاری از تولیدکنندگان و هنرمندان است، افزایش کیفیت تولیدات صنایع دستی ایران است، چرا که ادعا داریم یکی از 3 قدرت بزرگ صنایع دستی در دنیا هستیم پس باید به لحاظ کیفیت هم حرف اول را بزنیم. نکته دوم که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که نیاز دنیای جدید و خواسته های مصرف کنندگان را در نظر بگیریم و در تولید آثار نوآوری داشته باشیم. بسیاری از عرصه های تولید صنایع دستی ما تولیدات مربوط به چند دهه گذشته است که اگرچه اولویت و اصالت دارد، اما زمان آن فرا رسیده است که ضمن حفظ اصالت ها نوآوری نیز داشته باشیم و با استفاده از نبوغ و خلاقیت، خواسته ها، تمایلات و گرایش های نسل جدید را در تولید و عرضه محصولات برای داخل و خارج از کشور در نظر بگیریم.

نکته پایانی که به نظرم در حوزه صنایع دستی یکی از چالش های مهم محسوب می شود، بخش بازرگانی است. حرکت هایی که در این بخش در سال گذشته انجام شد آثار و عوارض مثبتی در پی داشت که به بهبود وضعیت هنرمندان و افزایش کیفیت تولیدات صنایع دستی منجر شد، لیکن معتقدم با کمک همه سازمان ها و وزارتخانه ها و با محوریت بخش خصوصی می توانیم به نتایج و دستاوردهای شگفتی در این حوزه برسیم. اگر سال گذشته در 7 نمایشگاه خارجی شرکت کردیم امسال می توانیم این حضور را به چند برابر برسانیم، اگر سال گذشته بیش از 60 نمایشگاه در داخل کشور بر پا شده است این تعداد را می توانیم به هزار نمایشگاه برسانیم و همچنین در روش های جدید عرضه کالا و بازرگانی به تقویت حوزه صنایع دستی بپردازیم.

در نهایت شعار، باور و حرف ما این است که صنایع دستی را باید بیش از گذشته باور کنیم و جدی بگیریم و بی شک تحقق تمامی آنچه گفته شد در سایه همدلی و همراهی دولت و ملت، دور از دسترس نیست.

1