2 دسامبر 2022 - 15:56

برپایی نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» در موزه برج آزادی

29 می 2018 - 11:00 dsfr.ir/sb8f8

برپایی نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» در موزه برج آزادی
farhangnews.ir
نمایشگاه عروسک های دست ساز

نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، سوم خرداد در موزه برج آزادی کار خود را آغاز کرده و تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ادامه دارد.

پنج عروسک تولید پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.

در این نمایشگاه مجموعه ای از عروسک های نفیس و قدیمی ثبت ملی که سفیران صلح سیار در کشورهای دیگر هستند، به نمایش گذاشته شده است.

بر اساس این گزارش، «باران خواه»، «تَکَم 1 و 2»، «مبارک» و «عمو نوروز» عنوان عروسک های کانون هستند که در این نمایشگاه به تماشای عموم در آمده است.

«باران خواه» از نمونه های بومی و آیینی عروسک باران خواه است که از سه قاشق چوبی، مقداری پارچه برای دامن، روسری و شال عروسک، ربان در پنج رنگ، گل های تزیینی برش خورده، پولک، لوازم تزئینی و چسب تشکیل شده است.

عروسک های آیینی «تَکَم 1 و 2» نیز از جمله عروسک های نمایشی چوبی به معنی «بز نر» است. این بز قوی هیکل در رأس گله حرکت می کند. بز در تاریخ خاورمیانه و ایران زمین، نماد برکت، باروری و قدرت است.

«مبارک» نیز از دیگر عروسک های خیمه شب بازی طرح «احیای عروسک های بومی و محلی ایران» در کانون است که در معرض دید تماشاگران قرار دارد.

عروسک «عمو نوروز» نیز به عنوان یکی دیگر از نمادهای نوروز باستانی سرزمین کهن ایران از سوی کانون در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

لازم به ذکراست؛ موزه کودک کانون 19 عنوان عروسک را به این نمایشگاه معرفی کرده بود که از این میان پنج عروسک در معرض دید قرار گرفته است.

در این نمایشگاه علاوه بر عروسک های تولید کانون، عروسک هایی از سوی دانشگاه تهران، موزه سینما و بنیاد فرهنگی هنری رودکی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، سوم خرداد در موزه برج آزادی کار خود را آغاز کرده و تا 10 خرداد 1397 ادامه دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1