7 دسامبر 2023 - 10:27

بسطام، باغ شهری برای گردشگران تاریخی و فرهنگی

1 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/hh3y3

بسطام، باغ شهری برای گردشگران تاریخی و فرهنگی
میثم رودکی
مجسمه شیخ ابوالحسن خرقانی در بسطام

بسطام باغ شهری بزرگ است که به واسطه داشتن آثاری از 6 دوره تاریخی، بازار هدف خود را جذب گردشگران تاریخی، فرهنگی و طبیعت گردان قرار داده است.

محمدعلی یعقوبیان شهردار بسطام با بیان این صحبت ها در نشست خبری که به منظور معرفی جاذبه های این شهر برگزار شده بود ادامه داد: 11 شهر نمونه گردشگری مصوبه دولت دارند و بسطام یکی از آن هاست. میراث فرهنگی، جاذبه های گردشگری و همکاری مردم برای سرمایه گذاری و علاقه آن ها برای جذب گردشگر می تواند نقطه قوت بسطام در رونق این صنعت باشد.

به گزارش دنیای سفر، مجموعه تپه چخماغ، برج و بارو، مجموعه تاریخی بایزید و مسجد جامع، برج کاشانه، امامزاده ها و ... از جمله جاذبه های گردشگری بسطام هستند که قابلیت جذب گردشگر تاریخی و فرهنگی و همچنین مذهبی را دارند. در کنار آثار تاریخی، بسطام جاذبه های طبیعی دارد که مورد توجه طبیعت گردان قرار گرفته است از آن جمله می توان به جنگل ابر، آبشار و تنگه داستان، چشمه های هفت رنگ اشاره کرد که هر یک قابلیت جذب صدها گردشگر را دارند.

از دیگر سو باید توجه داشت که پرونده ثبت جهانی بسطام آماده شده است تا در سال 2017 تا 2020 مورد توجه قرار گیرد. در این میان جذب گردشگر بین المللی یکی از اهداف بسطام خواهد بود چرا که این شهر مصوبه مناطق نمونه گردشگری بین المللی را داراست.

با این وجود طبق آمار سازمان میراث و گردشگری، طی سال گذشته تنها 800 گردشگر خارجی که بیشتر آن ها از آلمان، سوئد و فرانسه بودند به این شهر سفر کرده اند. اما تعداد گردشگران داخلی این شهر بیش از این رقم هاست. 38 هزار گردشگر در نوروز به بسطام سفر کرده اند و در تابستان نیز ضریب اقامت تنها مرکز اقامتی این شهر که مهمانسرای جهانگردی است تکمیل است و میانگین اقامت آن در طول سال به 89 درصد می رسد.

بسطام باغ شهری بزرگ

شهردار بسطام با تاکید بر نقش بخش خصوصی در رونق و سرمایه گذاری در گردشگری گفت: در هر منطقه ای، بخش خصوصی فعال شود کارها به جلو پیش خواهد رفت. چرا که در بیشتر موارد مسئولان دغدغه نگهداری از یک مجموعه را دارند این در حالی است که بخش خصوصی می تواند این دغدغه را مرتفع کند. به گفته او، با فعال شدن پروژه های گردشگری، برای 250 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است که این امر می تواند در درازمدت صدها شغل مستقیم و غیرمستقیم دیگر ایجاد کند.

یعقوبیان در ادامه به بودجه بسطام اشاره کرد و گفت: در سال 93 بودجه 4 میلیارد تومانی پیش بینی شده بود که در دی ماه محقق شد. حتا 1.5 میلیارد دیگر نیز بر آن افزوده شد و در نهایت امر بودجه سال 93 با رقمی بیش از 5 میلیارد تومان محقق شد. از این رو پیش بینی بودجه 94 را بر اساس 5.5 میلیارد پیش بینی کردیم که به زودی محقق خواهد شد.

مجموعه تاریخی بایزید بسطامی

در ادامه این نشست، اصحاب رسانه در خصوص خشکسالی و تدابیری که به این منظور اندیشیده شده است پرسش هایی مطرح کردند که یعقوبیان در پاسخ به آن گفت: بسطام با باغات و فضای سبز آن معروف است. در این میان در صدد حفر 2 حلقه چاه هستیم، همچنین 75 درصد سطح شهر بسطام به صورت آبیاری تحت فشار با آب خام آبیاری می شود که تا سال 95  به 100 درصد خواهد رسید.

بایزید، نمادی برای بسطام
نصرت الله خدامی، رییس شورای شهر بسطام نیز با تصدیق صحبت های شهردار ادامه داد: با توجه به اهدافی که برای جذب گردشگر داریم، هتل 5 ستاره ای در دست ساخت است که تا سال 96 به بهره برداری خواهد رسید. همچنین با برگزاری جشنواره هایی از جمله جشنواره زردآلو به معرفی این شهر می پردازیم.

هتل 5 ستاره در حال ساخت

در این میان بخش خصوصی بیش از 10 میلیارد تومان سرمایه در بخش گردشگری بسطام هزینه خواهد کرد که تاکنون 30 درصد آن محقق شده است چنان که به گفته خدامی این هدفی 3 ساله است و به زودی شاهد تحقق 100 درصد آن خواهیم بود.

او همچنین به علاقه گردشگران داخلی برای دیدن و زیارت مجموعه امامزاده و بایزید اشاره کرد و ادامه داد: هر سال شاهد حضور صدها گردشگر ترکمن و کرد در بسطام هستیم و قصد داریم تا با فراهم کردن امکانات رفاهی و ارائه خدمات مناسب تعداد آنها را افزایش دهیم. چنان که به زودی مجسمه ای از بایزید به عنوان نمادی از بسطام در ورودی شهر نصب خواهد شد اما با توجه به آن که اطلاعات محدودی از آن عارف وجود دارد تاکنون نتوانسته ایم چهره او را ترسیم کنیم از این رو در تلاش هستیم تا به زودی این امر محقق شود. در عین حال در صدد تفکیک بافت تاریخی از بافت فرسوده بر آمده ایم که باتوجه به وجود حدود 10 خانه مسکونی قدیمی کار دشواری نخواهد بود.

برج کاشانه بسطام

خدامی همچنین به تعامل خوب شورای شهر بسطام با اداره میراث و گردشگری اشاره کرد و اذعان داشت: سعی ما بر آن است تا با مشارکت متولی امر و مالکان، این خانه های تاریخی را تغییر کاربری دهیم و در چرخه گردشگری از آن بهره جوییم.

دیدگاه ها

  • عبدالواحد 1 اوت 2015 - 16:25

    بسطام و جاذبه های تاریخی آن و به خصوص آرامگاه بایزید بسطامی و ابولحسن خرقانی، در میان اهل تسنن، مورد توجه است . این که در گزارش آمده است کردها و ترکمن ها بیشتر مسافران بسطام را شکل می دهند، به همین دلیل است.

1