25 نوامبر 2020 - 01:15

انتقاد عضو شورای شهر از تفکیک جنسیتی برخی موزه ها

21 می 2018 - 12:30 dsfr.ir/re8rj

انتقاد عضو شورای شهر از تفکیک جنسیتی برخی موزه ها
kasbokarnews.ir
موزه رشت

عضو شورای شهر تهران از بی توجهی به میراث شهر تهران گلایه کرد و با تشریح چند نمونه از سازمان میراث فرهنگی خواست که ورود جدی به حفظ میراث تاریخی شهر تهران داشته باشد.

حجت نظری روز گذشته در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه علی رغم اینکه افشانی در چینش مدیران خود مختار است اما به وی پیشنهاد داده می شود که نسبت به استفاده از نیروهای بازنشسته در مدیریت شهری تجدید نظر کنند تا راه برای حضور جوانان باز شود.

وی با بیان اینکه همانطور که می دانید موزه ها نقش بسیار مهمی در انتقال میراث گذشته به نسل های بعدی دارند و شاهدیم که همزمان با گرامیداشت روز جهانی موزه بهای بازدید از موزه ها رایگان شد، ادامه داد: این مسئله موجب استقبال بسیار گسترده شهروندان نیز شد که لازم است از مسئولان امر تشکر کنیم.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه این اقدام مبارک در شهر تهران تنها در موزه های زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی انجام شده است، گفت: خانه موزه های زیرمجموعه شهرداری تهران نیز تا ساعت 22 پذیرای شهروندان بوده اند اما موزه های مربوط به سایر ارگان ها و سازمان ها اعم از موزه گمرک، سکه، ارتباطات، صنعتی و ... که بنده شخصا به آنها مراجعه کردم اجازه بازدید به شهروندان را نمی دادند و بسته بودند.

وی با بیان اینکه عدم مدیریت واحد و قوانین یکسان برای نظارت بر موزه ها و قواعد ناهمسان از جمله روز و ساعت بازدیدها از موزه ها باعث شد بسیاری از موزه های شهر تهران میزبان شهروندان نباشند، گفت: سازمان میراث فرهنگی باید در راستای مدیریت واحد موزه ها اقدام جدی داشته باشد. چرا که با افزایش ساعت بازدید و رایگان شدن موزه ها مخاطبان زیادی به سمت موزه ها جذب می شوند و چه بهتر است که از این ظرفیت استفاده شود.

وی با بیان اینکه روز جمعه برای بازدید از برج طغرل در شهر ری مراجعه کردم اما اعلام شد که پس از ساعت 17 این مجموعه تعطیل است و مردم هم با درهای بسته مواجه شدند، گفت: احتمالا این شرایط در سایر اماکن تاریخی هم مشاهده می شود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت نامناسب آرامگاه لطفعلی خان زند در امامزاده زید در بازار گفت: متاسفانه در سال های گذشته این مقبره مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته و حتی در مقاطعی انبار سنگ و انبار فرش امامزاده بوده، این در حالیست که لطفعلی خان زند از پادشاهان خوشنام است و بی توجهی به مقبره وی بی توجهی به میراث ارزشمند تهران است.

وی با بیان اینکه تولیت امامزاده زید بر عهده سازمان اوقاف است، گفت: انتظار می رود شهرداری تهران گزارشی دقیق درارتباط با وضعیت فعلی این منطقه، طرح های مرمت و توسعه امامزاده ونقش این مقبره در این طرح ها را تهیه کند و با هماهنگی شهرداری، سازمان اوقاف و سازمان میراث فرهنگی اقدامی عاجل در راستای احیای این میراث صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در مورد گورستان تاریخی ظهیرالاسلام نیز می بایست تذکری دهم، گفت: این گورستان درسال 77 به عنوان یک اثر ملی ثبت شده اما شنیده ها حاکی از آن است که مدیریت آن به دست پایگاه بسیج امامزاده صالح است و متاسفانه در حال حاضر نظارت مشخصی از سوی سازمان میراث و گردشگری بر آن صورت نمی گیرد و ورود به آن در اکثر مواقع ممنوع است و حتی بازدید کنندگان این گورستان در همان ساعت محدود بازدید هم با موارد عجیبی روبرو می شوند که بیشتر شبیه شیوه کشور عربستان است که ساعت بازدید بانوان از آقایان مجزا است و فقط روزهای پنجشنبه در ساعات محدود و جداگانه امکان بازدید برای شهروندان وجود دارد و این در حالیست که این آرامستان ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارد که به همین دلیل از میراث فرهنگی خواسته می شود هر چه سریعتر به صورت جدی به این مهم ورود کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1