29 ژانویه 2023 - 00:59

افزایش تقاضا و کمبود عرضه در توریسم ایران

28 آوریل 2015 - 05:30

روند ورود گردشگران خارجی به کشور به گونه‌ای پیش می‌رود که کارشناسان از آن با عنوان «پیشی گرفتن تقاضا از عرضه» یاد می‌کنند.

 گرچه هنوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آمار دقیقی از ورود گردشگران خارجی در فصل اول سفر خارجی‌ها به کشور اعلام نکرده است اما شواهد نشان می‌دهد روند رو به رشد تعداد گردشگران خارجی در کشور ادامه دارد.

این رشد در تورهای اجرایی کاملا محسوس است، اما متاسفانه از یکسو محدودیت ‏های موجود برای برگزاری تورهای خوب و کامل نیز خود را نشان داده است. نبود راهنمایان آموزش‌دیده مسلط به زبان‌های مختلف، وجود پلیس گردشگری که حداقل توانایی صحبت به زبان انگلیسی را داشته باشد و ... از کمبودهای مهم بازار گردشگری است.

این رشد گرچه در کوتاه‌مدت ممکن است خوشایند فعالان گردشگری و مسوولان دولتی باشد و فرصت مانورهای تبلیغاتی مناسبی را فراهم کند، اما در بلندمدت به پاشنه آشیل توریسم ورودی ایران بدل خواهد شد. وجود محدودیت‏های موجود موجب رد بسیاری از سفرهای درخواستی به ایران می‌شود و این مطمئنا در بازار رقابت تنگاتنگی که در همه جای دنیا و بالاخص در کشورهای منطقه برای بردن گردشگر به کشورشان وجود دارد، اصلا منطقی نیست.

رئیس هیات‌مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان کشور، معتقد است زمانی می‌توان به سیستم گردشگری کشور با خیال راحت اطمینان کرد که بتوانیم عرضه خدمات گردشگری را نیز متناسب با افزایش تقاضا، بیشتر کنیم.

به نظر می‌رسد، چنانچه ایران بخواهد به شکلی حرفه‌ای در حوزه گردشگری ورود داشته باشد باید مشکلات زیرساختی خود را مرتفع کند؛ در غیر این صورت درخواست توریست‌های خارجی برای ورود به کشور به تدریج کمرنگ خواهد شد و فرصت فراهم‌شده از دست خواهد رفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1