راه اندازی "موزه مجازی فرش های تاریخی هنری ایران"

17 می 2018 - 08:30 dsfr.ir/qf1lr

راه اندازی "موزه مجازی فرش های تاریخی هنری ایران"
irna.ir
موزه مجازی فرش های تاریخی هنری ایران

به مناسبت هفته میراث فرهنگی، نخستین تالار از "موزه مجازی فرش های تاریخی- هنری ایران" همزمان با هفته میراث فرهنگی روی سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بارگذاری می شود.

شکوفه مصباحی مسئول گروه پژوهشی حفاظت و مرمت فرش پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی– فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر، هدف از راه اندازی موزه مجازی فرش های تاریخی- هنری ایران را ایجادِ فرصتی دوجانبه برای فرش های موزه ای و مخاطبین آنها اعلام کرد.

به گفته وی، در این موزه از یک سو برای مخاطبان و علاقمندان به آثار موزه ای شرایطی فراهم می شود که بدون حضور فـیزیکی در مـوزه ها و از طریق شبکه های ارتباطی به بخشی از محتوای مجموعه های تاریخی و فرهنگی موزه ها و کاخ-موزه های مختلف دسـترسی پیـدا کـنند و از نقاط مختلف جهان به گردشگریِ فرهنگی و هنری در دنیای مجازی بپردازند.

این موزه به متولیان موزه ها این امکان را می دهد که از شیوه های نوین مستندنگاری و معرفی و نمایش آثار بهره ببرند و فرش های خود را به دور از محدودیت های نمایشگاهی و محیطی و انتقال آثار موزه ای در فضایی مجازی برای تعداد بیشتری از مردم به نمایش بگذارند، همچنین برای پژوهشگران و علاقمندان امکان دسترسی آسان و تفحص در اینگونه آثار موزه ای را فراهم آورند.

مصباحی با اشاره به مطرح شدن ایده ی اولیه ی موزه ی مجازی فرش توسط رئیس ایکوم ایران، گفت: با توجه به تنوع فرش های موزه ای و تعداد این گروه از آثار در موزه ها و مراکز مختلف کشور و نیز امکاناتی که فناوری می تواند در اختیار ما بگذارد، طرحِ "موزۀ مجازی فرش های تاریخی- هنری ایران" پیشنهاد شد تا به مرور زمان قسمت های مختلف این موزه ی مجازی شکل گرفته و با یکدیگر عجین شوند.

وی با بیان این نکته که در طرح پیشنهادی برای موزه ی مجازی فرش های تاریخی ایران یک موزه با امکان گسترش و قابلیت ارتقا در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد: این طرح با همکاری، مساعدت و حمایت ارگان ها و مدیریت و کارشناسان محترم مراکز مربوطه به اجرا رسیده و مورد بهره وری علمی- پژوهشی و معرفی و ایجاد اهداف گردشگری قرار گیرد.

در حال حاضر تالار نخست این موزه با نام مشاهیر و پادشاهان طراحی و برای بازدید عموم ارایه می شود.

مدیر علمی و اجرایی این طرح اظهار کرد: این بخش از موزه ی مجازی با مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم ایران)، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثارتاریخی-فرهنگی، موزه فرش ایران، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران شکل گرفته است.
 

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1