12 نوامبر 2019 - 00:15

کردستان باید بیشتر در حوزه باستان شناسی شناسانده شود

15 می 2018 - 12:30 dsfr.ir/gm86x

کردستان باید بیشتر در حوزه باستان شناسی شناسانده شود
kojaro.com
کردستان

رئیس موزه ملی ایران در نخستین همایش ملی باستان شناسی هورامان تأکید کرد که کردستان از لحاظ باستان شناسی در مقایسه با دو قطب مطالعاتی همجوار خود یعنی زاگرس مرکزی با حوزه فرهنگی دریاچه ارومیه مسائل زیادی برای کشف کردن دارد.

جبرئیل نوکنده روز یکشنبه 23 اردیبهشت 97 در نخستین کنفرانس ملی باستان شناسی هورامان در سنندج گفت: پرسش های بی شماری در زمینه وضعیت گاهنگاری استقرارهای این استان و نسبت محوطه های این دیار با حوزه های فرهنگی همجوارش هنوز به درستی بررسی نشده و یا منتشر نشده، باقی مانده است.

در چند سال اخیر اتفاقات خوبی در این زمینه در استان رخ داده است که باید با مشارکت و همراهی همدیگر آن را ادامه داده و تقویت کنیم.

رئیس کل موزه ملی ایران یادآور شد: موزه ملی ایران به عنوان کهن ترین میراث بان آثار منقول کشور افتخار دارد که بخش مهمی از آثار مکشوفه از حوزه جغرافیایی کردستان از جمله گنجینه زیویه را در خود جای داده و نگهداری می کند.

روح الله شیرازی رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور نیز افزود: در زمینه باستان شناسی استانداردهای علمی لازم در حد اعلا باید در نظر گرفته شود چون ما یک سازمان پژوهش محور هستیم و در پژوهش بحث علمی و سئوالاتی مطرح می شود که نقش مهمی در شناخت و روند تکامل فرهنگی در یک حوزه جغرافیایی دارد.

او در ادامه به فعالیت های موفق این حوزه اشاره کرد و گفت: نتایج کاوش های محدوده سد داریان یکی از نمونه های موفق در زمینه دستیابی به نتایج علمی قابل اهتمام در حوزه باستان شناسی است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور افزود: کارشناسان بازوهای علمی و اجرایی ما در استان ها هستند و باید در برنامه هایی که قرار است در استان انجام شود پایش ها را انجام و به ما اعلام کنند تا پیش از هر گونه اتفاقی برنامه ریزی های لازم انجام شود.

او با بیان اینکه توسعه و عمران در فعالیت های اجرایی کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است گفت: توسعه و عمران بخش لاینفک مدرنیسم و استفاده از امکانات روز و مسائلی که دنیای جدید و فناوری های جدید بر روی آن تأکید دارند به شمار می رود.

شیرازی افزود: برنامه کلی بسیاری از کشورهای جهان بر مباحث توسعه و عمران متمرکز است و در این میان برخی از کشورها به لحاظ قدمت و سابقه تاریخی و طولانی که دارند در انجام این کار و در بخش میراث فرهنگی با چالش هایی روبرو می شوند.

برخی از فعالیت های عمرانی دخالت انسان در طبیعت است و این دخالت اگر بدون برنامه ریزی باشد می تواند خسارت های زیادی را به همراه داشته باشد بنابراین باید به صورت همه جانبه تمام موارد لازم در این زمینه، پیش بینی شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1