25 نوامبر 2022 - 13:52

رونمایی از فرش میرزا کوچک خان جنگلی در موزه فرش ایران

15 می 2018 - 08:30 dsfr.ir/458vq

فرش میرزا کوچک خان

به مناسبت هفته میراث فرهنگی ۲۶ اردیبهشت در موزه فرش ایران، فرش میرزا کوچک جنگلی با قدمت ۱۱۰ سال رونمایی می شود.

به مناسبت هفته میراث فرهنگی و در موزه فرش ایران، از فرشی با قدمت حدود ۱۱۰ سال مزین به تصویر میرزا کوچک جنگلی رونمایی می شود.

این فرش که تخمین زده می شود بین سال های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ خورشیدی و در زمان حیات میرزا کوچک، رهبر جنبش جنگل در گیلان (۱۲۹۷ تا ۱۳۰۰) بافته شده باشد، منقش به تصویر میرزا کوچک جنگلی و در قابی از شعر به خط نستعلیق مزین است.

بافنده این فرش فردی بنام «ملا محمود مدیحی» از مدیحه سرایان و فرشبافان کاشان بوده و اشعاری را که خود در وصف این آزادیخواه سروده است، دور تا دور این فرش بافته است. ابعاد این فرش، ۲ ٫ ۲۰ در ۱ ٫ ۳۰ سانتی متر است و هم اکنون متعلق به یک ایرانی مقیم استرالیا بنام کرکی است.

در مراسم رونمایی این فرش نفیس که به همت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری تهران و موزه فرش ایران برگزار می شود. دکتر «توفیق هاشم پور سبحانی» استاد ادبیات، اشعار بافته فرش را قرائت خواهد کرد و دکتر «سروش اکبرزاده»، دبیر اجرایی سلسله همایش های نهضت جنگل در رشت، پیرامون اهداف و آرمان های این جنبش مردمی به رهبری میرزا کوچک جنگلی سخنرانی می کند.

یک مجموعه دار خصوصی گیلانی قرار است این فرش نفیس را خریداری و به گیلان باز گرداند.

آئین رونمایی از این فرش نفیس روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ساعت ۱۴ در موزه فرش ایران (تهران، ضلع شمالی پارک لاله) برگزار می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1