20 ژانویه 2021 - 17:06

پایش 150 شناگاه در تابستان امسال

13 می 2018 - 16:30 dsfr.ir/5212f

پایش 150 شناگاه در تابستان امسال
mazan-online.ir
شناگاه- مازندران

مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تابستان امسال 150 شناگاه در هفت استان ساحلی کشور در شمال و جنوب از لحاظ آلودگی پایش می شود.

ضیاء الدین الماسی افزود: این پایش و پرچم گذاری در استان های گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و بوشهر انجام می شود.

طرح پرچم گذاری شناگاه ها با هدف آشنایی مردم با وضعیت این مراکز تفریحی چهار سال گذشته در سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ریزی و عملیات اجرای پرچم گذاری شناگاه ها نیز از سال قبل آغاز شد.

در این طرح دو رنگ برای شناگاه ها در نظر گرفته شد که بر این اساس پرچم آبی برای شناگاه فاقد آلودگی و سالم، زرد احتمال خطر آلودگی و شناگاه تعطیل به معنای آلودگی محرز و شدید تعیین شد.

این طرح با پایش شناگاه ها آغاز و با امضای تفاهم نامه با وزارتخانه های بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کشور کار پرچم گذاری نیز عملیاتی شد و امسال نیز با قوت و وسعت بیشتری ادامه دارد.

با توجه به اهمیت موضوع و حفظ سلامت شهروندان و گردشگران ضرورت دارد وزارتخانه های بهداشت و کشور اقدامات جدی تری را نسبت به اجرای طرح پرچم گذاری شناگاه ها انجام دهند تا از بروز هر گونه مشکل در راستای سلامت گردشگران پیشگیری شود.

سال گذشته 84 شناگاه در هفت استان ساحلی شمالی و جنوبی کشور تحت پوشش بود که امسال به 150 ایستگاه افزایش خواهد یافت، مقدمات اجرای آن فراهم شده و با یکی از دانشگاه های کشور و پژوهشکده محیط زیست سازمان محیط زیست این کار را مفصل تر دنبال خواهیم کرد.

شاخصه های بهداشتی زیادی در پایش مد نظر است اما شاخص مهمی که امسال مد نظر داریم و با هماهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در چارچوب تفاهم نامه ای که قبلا امضا کردیم پایش کنیم، شاخص آنتروکوک روده ای است که به طور قوی دنبال خواهیم کرد، همچنین شاخص کلیفرم مدفوعی و کل را هم اندازه گیری خواهیم کرد.

مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: منابع این شاخص ها مختلف است اما عمده آن به فاضلاب بر می گردد بنابراین امیدواریم امسال هم دقیق تر و هم گسترده تر عملیات پایش و پرچم گذاری را انجام دهیم و تمام اطلاعات نیز به طور مداوم روی پورتال سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد.

سال گذشته در استان گیلان 19 شناگاه مورد پایش قرار گرفت که از این تعداد 13 شناگاه پرچم آبی، سه شناگاه زرد دریافت کرد و سه شناگاه نیز در شرایط نسبتا مناسب قرار داشت.

در استان مازندران نیز 52 شناگاه پایش شد که از این تعداد 35 شناگاه پرچم آبی ، 11 شناگاه پرچم زرد دریافت کردند و سه شناگاه چاکسر، دریاسر و صاحبدلان نیز به علت آلودگی بالا و قرار گرفتن در مجاورت ریزش فاضلاب و پساب به دریا غیر فعال شدند، همچنین تعدادی از شناگاه ها نیز تقریبا مناسب تشخیص داده شدند.

شناگاه هایی که پرچم زرد دریافت کردند یا در مجاورت رودخانه ها، محل ریزش پساب، مصب رودخانه و مجاورت محل دپوی زباله ها قرار داشتند.
 
مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره شناگاه های استان گلستان گفت: سه شناگاه در این استان مورد پایش قرار گرفت که از این تعداد دو شناگاه پرچم آبی و یک شناگاه پرچم زرد دریافت کرد.

وی به شناگاه های استان های جنوبی کشور اشاره کرد و افزود: پنج شناگاه در استان هرمزگان پایش شد که از این تعداد دو شناگاه پرچم آبی و سه شناگاه پرچم زرد دریافت کردند که آلودگی میکروبی کلیفرم گوارشی و آنتروکوک روده ای در آنها بیش از حد مجاز بود.

در استان سیستان و بلوچستان نیز پنج شناگاه مورد بررسی و پایش قرار گرفت که تمام آنها پرچم آبی دریافت کردند، البته شناگاه ساحل هفت تیر به علت عدم مدیریت پسماندها و پساب ها در شرایط نسبتا مناسب قرار داشت.

مدیر کل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به دو استان خوزستان و بوشهر اشاره کرد و گفت: شناگاه های این دو استان امسال مورد پایش قرار خواهند گرفت. 

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1