25 سپتامبر 2023 - 16:18

هم صدا با هم برای حفاظت از پرنده

10 می 2018 - 08:30 dsfr.ir/db5u3

حفاظت از پرندگان

هم صدا با هم برای حفاظت از پرنده، شعار روز جهانی پرنده مهاجر انتخاب شده که به دلیل اختلاف در زمان اوج مهاجرت پرندگان در کشورهای مختلف، برای هماهنگی جهانی 19 و 20 اردیبهشت ماه (نهم و دهم ماه مه) به نام روز جهانی پرنده مهاجر نامگذاری شده است.

ایده روز جهانی پرنده مهاجر در سال 1993 در مرکز تماشای پرندگان مهاجر امریکا ایجاد شد و از سال 1995 تا 2006، این برنامه توسط بنیاد ملی حیات وحش ایالات متحده هدایت می شد.

در سال 2007، سازمان غیرانتفاعی محیط زیست برای آمریکا (EFTA یا Environment For The Americas)، تصمیم گرفت از طریق آموزش، مردم را به شناخت پرندگان و حفاظت از آنها تشویق و ترغیب کند و از آن سال به بعد، EFTA تمام فعالیت های مربوط به روز جهانی پرنده مهاجر (World Migratory Bird Day یا WMBD ) را انجام داده است.

در طول سال ها، کمپین های آموزشی زیادی با موضوعاتی که شامل پرندگان، حفاظت از زیستگاه های آنها و خدمات اکوسیستمی، تاثیر تغییرات آب و هوایی بر روی پرندگان، قوانین، اقدامات و کنوانسیون های حفاظت از پرندگان (مانند قانون پیمان نامه برای پرندگان مهاجر، قانون گونه های در معرض خطر و کنوانسیون های تنوع زیستی) می شود، به برنامه ها و رویدادهای این روز پیوسته اند.

روز جهانی پرنده مهاجر(WMBD)، یک برنامه تبلیغاتی سالانه است که بر ضرورت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه آنها تاکید دارد. این برنامه، روشی موثر برای کمک به افزایش سطح آگاهی جهانی از تهدیداتی است که پرنده های مهاجر با آنها مواجه هستند و نیز اهمیتی که از منظر محیط زیستی دارند و به همین دلیل برای حفظ آنها، باید به صورت بین المللی تلاش شود.

WMBD در واقع به عنوان یک پلت فرم جدید جهانی، با استفاده از آموزش و آگاهی رسانی، تلاش های بین المللی را برای حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها در همه سطوح، همسو و هماهنگ می کند.

سال 2018 یک دوره مهم گذار در تاریخ روز جهانی پرنده ی مهاجر است زیرا مجریان برنامه سعی دارند با کمک همه کشورها، مسیرهای طولانی و اصلی پرواز پرندگان مهاجر در سیاره ی زمین از آفریقا، اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکا را که شناسایی شده اند، برای پرواز آنها امن کنند.

EFTA به هماهنگی رویدادها، برنامه ها و فعالیت ها در کانادا، ایالات متحده، مکزیک، آمریکای مرکزی و جنوبی و کارائیب در مناطق حفاظت شده، پناهگاه ها، پارک ها، موزه ها، مدارس، باغ وحش و غیره ادامه می دهد.

این برنامه ها هر سال، 700 فعالیت را شامل می شود که راه های حفاظت از پرندگان مهاجر را به مردم آموزش می دهد. امسال تمرکز تلاش های خود را بر مسیرهای پروازی پرندگان مهاجر در آمریکا، از کانادا تا آرژانتین به سمت کارائیب قرار داده است.

مردم همه ساله در سراسر جهان به مناسبت این روز، فعالیت هایی مانند جشنواره های پرنده شناسی، برنامه های آموزشی، نمایشگاه ها و به ویژه گشت و گذارهای تماشای پرنده ( BIRD WATHING )را سازماندهی می کنند.

به دلیل اختلاف در زمان اوج مهاجرت پرندگان در کشورهای مختلف، این فعالیت ها را می توان در هر زمان از سال انجام داد، اما برای هماهنگی جهانی، 9 و 10 می ( 19 و20 اردیبهشت ) به نام روز جهانی پرنده مهاجر نامگذاری شده است.

در 26 اکتبر سال 2017 در حاشیه کنوانسیون گونه های مهاجر (CMS) در مانیل،EFTA به همراه آژانس حفاظت از پرندگان مهاجر آب های آفریقایی- اوراسیایی (AEWA)، برای افزایش آگاهی از وضعیت دشوار پرندگان مهاجر در سراسر جهان، یک همکاری ابتکاری به وجود آوردند.

این شراکت جدید به طور رسمی، تمام برنامه های بین المللی برای پرندگان مهاجر و نیاز فوری به حفظ آنها را متحد کرد و از امسال ( 2018 ) به بعد،کمپین مشترک جدیدی با نام 'روز جهانی پرنده مهاجر' به وجود آمد که رویدادهای مهم برای جشن گرفتن این روز، دو بار در سال در ماه می و اکتبر برگزار می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1