7 دسامبر 2023 - 06:36
مدیر کل میراث فرهنگی لرستان خبر داد:

"چشمه آب گرم" دلفان ثبت ملی شد

29 ژوئیه 2015 - 14:20 dsfr.ir/2p99x

محمدرضا امانی در این رابطه اظهار داشت: چشمه آب گرم شهرستان دلفان توسط شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در فهرست آثار ملی کشور به صورت مشروط به ثبت رسید.

وی ادامه داد: چشمه یاد شده به علت قرار گیری در منطقه مرزی استان های لرستان و کرمانشاه در تاریخ فوق به صورت مشروط به نام لرستان به ثبت رسیده بود که با جمع آوری مستندات و ارائه مدارک توسط همکاران ما در واحد ثبت اداره کل و همکاری برخی دستگاه های اجرایی استان به نام استان لرستان به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان افزود: پس از حدود 3 ماه از ثبت اولیه این اثر طبیعی ارزشمند، با پیگیری مجدانه چشمه آبگرم دلفان به نام استان لرستان با شماره 260 به ثبت رسید.

بنابراین گزارش، قرار گیری این چشمه در نزدیکی برخی آثار طبیعی و تاریخی از جمله پل تاریخی "گرم آبه"، پوشش گیاهی متنوع، توپوگرافی و چشم انداز زیبا، این پدیده را از چند ویژگی طبیعی، فرهنگی و تاریخی برخودار کرده است.

چشمه آب گرم دلفان به لحاظ ترکیبات شیمیایی و دمای بالای 44 درجه سانتیگرد، از نظر عامه مردم ساکن استان های لرستان و کرمانشاه دارای خاصیت درمان بخشی برای بیماری های پوستی، دردهای استخوانی و بسیاری از بیماری های مزمن دیگر است.

گفتنی است؛ این چشمه در بخش غربی شهرستان دلفان بخش کاکاوند، دهستان کاکاوند غربی حاشیه رودخانه "سیمره" و محل تلاقی آن با رودخانه "گیزه" قرار دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1