11 دسامبر 2023 - 03:29

فرصت سوزی در تدوین برنامه فوری گردشگری

29 ژوئیه 2015 - 14:00 dsfr.ir/vx8gp

فرصت سوزی در تدوین برنامه فوری گردشگری، فرصت طلایی ایجاد شده برای ایران را نابود می کند.

ایران در آستانه تحول جدی گردشگری است و در صورت نبود برنامه فوری، گردشگران خارجی سفر به ترکیه و امارات را جایگزین ایران می کنند. تشنگی برای سفر به ایران افزایش یافته و باید از فرصت ایجاد شده بیشترین استفاده را برد. اگر نجنبیم فرصت طلایی ایران از دست می رود.

آنچه باید در اولویت گردشگری ایران قرار بگیرد

بستر گردشگری ایران ناقص است. تورهای زیادی ناچار به لغو سفر به ایران شده اند. چون هتل کافی نیست. مثلا به 24 گردشگر ایتالیایی در شیراز 4 اتاق و 2 سوئیت داده اند و وقتی آنها تقاضای اتاق 2 تخته و یک اتاق 1 تخته کردند پاسخ منفی شنیده اند. خب اگر به گروه گفته می شد ظرفیت اقامت وجود ندارد سفر به ایران را کنسل می کردند. بنابراین دولت باید بجنبد.

اقدامات لازم برای هتل ها

هتل های زنجیره ای در جهان مشتاق سرمایه گذاری هستند. هتل های زنجیره ای اروپا می گویند ظرف 9 ماه در ایران هتل می سازند. چینی ها می گویند ظرف 7 ماه می توانند در ایران هتل بسازند. اما واقعیت این است که فقط 7 ماه زمان می برد تا مجوز ساخت هتل در ایران صادر شود. در حالی که در این شرایط باید به هتل سازهای زنجیره ای جهان فراخوان سرمایه گذاری در ایران بدهیم.

ساخت هتل اولویت نخست گردشگری ایران

خودرو و راهنما و امکانات دیگر در ایران فراهم است اما هتل وجود ندارد. باید به هتل های زنجیره ای فراخوان بدهیم. باید از سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور برای ساخت هتل در ایران دعوت کنیم. باید کارخانه داران را از مزایای گردشگری آگاه کرد و به آنها اطمینان داد در صورت سرمایه گذاری در صنعت گردشگری سود تضمین شده دارند.

مشکل زیرساخت های دیگر

مشکلات زیاد هست اما آنها حل شدنی هستند. همین حالا ایرباس و بوئینگ بر سر حضور در بازار ایران دعوا دارند. اما ساخت هتل فراموش شده است. البته هتل ها نیز به آژانس های گردشگری فشار می آورند. آژانس ها نیز یا باید گردشگر به ایران بیاورند یا تور را باطل کنند. الان هم خیلی از تورهای گردشگری به دلیل گرانی هتل ها باطل شده اند. گرانی هتل ها و خدمات گردشگری هزینه سفر به ایران را 100 درصد گران تر کرد. اگر این روند ادامه بیابد گردشگر خارجی به دوبی یا ترکیه سفر می کند.

موارد مطرح شده؛ گفته های علی اصغر توکلی عضو هیأت مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران بود که با همشهری مصاحبه کرده است.

1